زیباترین روستاهای استان فارس / روستای مارگون سپیدان

زیباترین روستاهای استان فارس / روستای مارگون سپیدان

روستای مارگون کجاست؟

روستای مارگون روستایی است که در استان فارس واقع شده است و از توابع بخش مرکزی شهرستان سپیدان می باشد . مارگون، یکی از نواحی زیبا و ییلاقی استان فارس است که در گذشته از اتراق‌گاه‌های عشایر منطقه محسوب می‌شده است. این اتراقگاه ییلاقی، به مرور زمان به محل اسکان دائمی تبدیل و به نام «مارگون» معروف شده است.

این روستا در دهستان کمهر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲۶ نفر (۵۵خانوار) بوده‌است. ساکنان این منطقه را اقوام لر و قشقایی ها دانست که زمستان را برای کوچ انتخاب نموده اند. روستای مارگون از سطح دریا در حدود ۲۰۰۰ متر ارتفاع دارد.

بافت و معماری روستای مارگون :

این روستا دارای بافت متمرکز و پلکانی است و این بدلیل قرار گرفتن در شیب کوهستانی می باشد . مصالح بکار رفته در خانه های قدیمی شامل چوب، خشت، سنگ و گل است.آب و هوای آن در بهار و تابستان، معتدل و در پاییز و زمستان، سرد است.

جاذبه های گردشگری روستای مارگون :

در پائین دست رودخانه مارگون باغهای سیب زرد و سرخ و … فراوانی دیده می شود. در بین درختان جنگلی آنجا هم زالزالک و نوعی زرشک دیده می شود و به برکت این رود ، حوضچه پرورش ماهی زیادی نیز درست شده است.

از دیدنی های منطقه مارگون می توان به آبشار مارگون اشاره کرد که این آبشار به ارتفاع ۷۰ متر و عرض ۱۰۰متر، به دلیل قرار گرفتن درداخل تنگه زیبای مارگون و تعدد رگه های آبشاری که به درون دره و مسیر رودخانه می ریزند و همچنین تداخل درختان جنگلی و توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه ای، زیبایی عجیبی به این آبشار بلند و زیبا که همچون ماری در دل کوه جاری می گردد، داده است  غار آبی ایجاد شده از صخره های کنار آبشار نیز از دیدنی های این مکان است .

زیبایی های طبیعی دشت های مملو از لاله واژگون و گل های رنگارنگ ختمی و دیگر گل های وحشی ، درپیرامون آبشار علاوه بر جریان رودخانه ها و چشمه ها، منظره ای بدیع پدید می آورند که دیدار از آن را به خاطره ای فراموش نشدنی تبدیل می کنند. غنای گونه های گیاهی و جانوری اطراف آبشار سبب شده تا محیط پیرامون آن به عنوان یک منطقه حفاظت شده در سال ۷۸ در فهرست آثار ملی به ثبت برسد.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ایرانی بزرگ منش گفت:

    زیباست امادورازامکانات هست دیدنش ارزش دارداماماندن نه,,ماندن فقط قلات ,بتونی بخروبمان به جای شیرازانجازندگی کن,البته بهترین دهات نزدیکترین هست دوکوهک وگویم ,,,انگارداخل شیرازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *