زیباترین روستاهای استان کردستان / روستای ژیوار سنندج

زیباترین روستاهای استان کردستان / روستای ژیوار سنندج

روستای ژیوار کجاست؟

ژیوار از روستاهای تاریخی و زیبای استان شگفت انگیز کردستان است که در دل طبیعت بکر شهرستان سروآباد و در مکانی دور از هرگونه آلودگی زیست محیطی شهری قرار گرفته است. این روستا که در میان دره ای سرسبز و خوش منظره واقع شده،

معماری روستای ژیوار :

روستای ژیوار بدلیل سبک معماری پلکانی از شهرت فراوانی میان گردشگران برخوردار است.معماری پلکانی این روستا سبب شده که به ماسوله کردستان شهرت یابد.

وجه تسمیه روستای ژیوار :

ژیوار به معنای زندگی است ، حیات و سرزندگی در جای جای روستای ژیوار جریان دارد: از گیاهان سرسبزی که از دل صخره های سخت روئیده اند گرفته تا مردم صبوری که سرمای سوزان و طاقت فرسای کوهستان را به امید آمدن روزهای زیبا و بهاری تاب می آورند، ژیوار معنای حقیقی زندگی را به ما می آموزد. ساکنین ژیوار با منازل پلکانی خود زندگی در کنار یکدیگر را به ما می آموزند و با پاکیزه نگه داشتن محل زندگی خود به ما مهربانی و احترام به تنها سرمایه آدمی، طبیعت را درس می دهند.

جاذبه های گردشگری روستای ژیوار :

باغ های شگفت انگیز انگور، انار و انجیر گرفته تا جنگل های انبوه و دره های سرسبز، روستای ژیوار مجموعه کاملی از زیبایی های طبیعت را پیشکش بازدیدکنندگان می کند. یکی از دیدنی های این روستای شگفت انگیز، رودخانه تماشایی و خروشانی به نام سیروان است که از غرب ژیوار گذر کرده و با عبور از مناطق مختلف این روستای شگفت انگیز، سرسبزی و آبادانی را برای اهالی این منطقه به ارمغان می آورد. برفراز این رودخانه، پلی تاریخی قرار گرفته که به ادعای بسیاری از ساکنین این مکان حدود صد سال قدمت دارد. این پل که آثار جراحات جنگ تحمیلی و گذر زمان را بر تن دارد، پل دو آب نام دارد. جالب است بدانید که دلیل نامگذاری این پل به دو آب، قرار گرفتن آن درست در نقطه تلاقی آب های دو رودخانه سیروان و چم پاوه است. اندکی دورتر از پل دو آب، کوه های کوسالان و شاه کوه که بخشی از رشته کوه های زاگرس محسوب می شوند، قرار دارند. این کوه های سر به فلک کشیده و زیبا که دست کم ۳۴۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارند، از مناظر چنان خیره کننده و زیبایی برخوردارند که نفس بازدیدکنندگان را در سینه حبس می کنند. وجود گونه های خاص گیاهی و جانوری و همچنین مراتع و ییلاقات وسیع در این مکان سبب گشته که این بخش از روستای ژیوار جز بکرترین و سرسبزترین مناطق این روستا بشمار آید.

روستای ژیوار در منطقه ای کوهستانی واقع شده است؛ این بدان معناست که این روستا زمستانی بسیار سخت و دشوار و بهاری سرسبز و زیبا دارد. حتی تابستان روستای ژیوار نیز بسیار دلپذیر بوده و برای گشت و گذار در طبیعت بسیار مناسب است. اما چیزی که ژیوار را نسبت به سایر مناطق کشورمان مجزا می کند، آب و هوای پاک و دل انگیز این روستاست. موقعیت مکانی و صعب العبور بودن روستا سبب شده است که از آلودگی های زیست محیطی دور بوده و هوای بسیار پاکیزه و تمیزی داشته باشد.

راه دسترسی به روستای ژیوار :

دسترسی به این مکان اندکی دشوار است. جاده اورامان بهترین مسیر برای دسترسی به روستای ژیوار است. در ایامی که تردد در جاده اورامان ممکن نیست، باید با استفاده از خودرویی شاسی بلند و توانمند از جاده پرفراز و نشیب پاوه به سمت این روستا حرکت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *