زیباترین روستاهای استان کرمان / روستای هنزا بافت

زیباترین روستاهای استان کرمان / روستای هنزا بافت

روستای هنزا کجاست؟

روستای هنزا از توابع رابر شهرستان بافت است و در مسیر جاده بافت جیرفت ، در ۱۵ کیلومتری بخش ساردوئیه قرار گرفته است.

راه دسترسی به روستای هنزا:

به منظور دسترسی به روستای هنزا می بایست جاده ی اصلی بافت –  جیرفت را به سمت هنزا ترک کنید . پس از گذراندن مسیری حدود ۱۰ کیلومتر جاده خاکی پرپیچ و خم به دره ای زیبا خواهید رسید که درختان گردو و رودخانه ای خروشان در جلوی چشمتان می باشد.

وجه تسمیه روستای هنزا :

در زبان محلی ، به خروجی آب آسیاب “هنزاءب” می گفتند، از همین رو در این مکان به دلیل آنکه آسیاب های آبی متعددی قرار داشته ، به روستای هنزاء مشهور شده است.

شغل اهالی روستای هنزا :

اغلب مردم روستای هنزاء در کرمان به باغداری، فعالیت های زراعی و دامداری نیز مشعول هستند. گروهی از مردم نیز، در امور خدماتی اشتغال دارند. محصولات عمده زراعی این روستا شامل گندم، جو، نخود، عدس، لوبیا، سیب‌زمینی و یونجه است. اراضی روستا به صورت آبی و دیم کشت می‌شوند و آب مورد نیاز اراضی آن از رودخانه و چشمه تأمین می‌شود. گردو و بادام از جمله مهم ترین محصولات باغی این روستا هستند و انواع لبنیات مانند کشک، پنیر و روغن حیوانی و عسل در هنزا تولید می شود.

جاذبه های گردشگری روستای هنزا :

این روستا پر از درختان سر به آسمان کشیده ی گردو و رودخانه ای خروشان نیز می باشد که با مردمان با صفا و مهمان نوازی که دارد هر گردشگری را به سمت خود جذب می نماید.

با توجه به ارتفاع ۲۸۰۰ متری روستای هنزا در کرمان آب و هوای این منطقه در بهار و تابستان بسیار مطبوع و خنک است و در زمستان ها هم بسیار سرد می شود. رودخانه دائمی هنزاء از میان روستا عبور می‌کند. ظاهراً در گذشته تعداد زیادی آسیاب آبی در این بخش وجود داشته است که آثار آنها برجای مانده و قابل بازسازی هستند.

بندر هنزا، گلوگازر و تخت سرتشتک، گلی هوک، سرمشک، آبشار سرخوئیه از بکرترین مناطق گردشگری روستای هنزاء هستند؛ این روستای یکی از بهترین نقاط ییلاقی در کرمان محسوب می شود.

یکی از پدیده های طبیعی و بی نظیر روستای هنزا در کرمان دره کلوگازر است که از جاذبه های گردشگری ناشناخته در کرمان به شمار می رود. این دره در فاصله ی ۶ کیلومتری جنوب هنزا واقع است و حدود ۲۳۳۰ متر از سطح دریا فاصله دارد.

از دیگر پدیده های بی نظیری که روستای هنزا در کرمان دارا هست دره زیبای گلی هوک است. این دره ی زیبا در منطقه سرمشک واقع است جایی که جریان آب رودخانه سرمشک در باریکه ای شگفت انگیر در حال گذر است. این پدیده طبیعی و منحصر به فرد حدود ۲ کیلومتر در شیب سنگی دامنه کوه ادامه دارد و عمق آن در بعضی نقاط به ۱۰۰ متر هم می رسد. پوشش گیاهی در دامنه این دره درختان اوورس و کهکم است که خود سبب زیبایی بی نظیر این دره شده اند و جریان آب با اعماق متفاوت در این منطقه گذر می کند و برکه های طبیعی و شگفت انگیزی را به وجود آورده است.

یکی دیگر از مناطق دیدنی که در روستای هنزا واقع است سرمشک است. این منطقه ی تاریخی و طبیعی از طرف شمال به راین و قریبه العرب و از شرق به دهستان هنزا و از جنوب به دهستان اسفندقه بحر آسمان نیز محدود می شود. سرمشک  از نظر آب و هوایی، دارای آب و هوای معتدلی می‌باشد که در فصل تابستان به دلیل چشمه سارها و باغهای میوه و کوهای دیدنی همچون کوههای هنزا، تخت سرتشتک و وجود معدن مس درآلو و دره گلی هوک توجه گردشگران زیادی رابه خود جلب نموده است.

یک آبشار به نام سرخوئیه در روستای هنزا وجود دارد که در اصطلاح محلی ها به آن کمر شرشره هم گفته می شده است. این آبشار در فاصله ی ۳ کیلومتری شرق هنزا قرار دارد و دارای زیبایی های منحصر به فردی می باشد. ارتفاع آبشار در حدود ۱۰ متر است و اطراف آن درختان عظیم گردو فرا گرفته اند.

امامزاده سید محمد رضا ابوطالب هم در روستای هنزا در کرمان وجود دارد که به گفته اهالی این منطقه وی از نوادگان حضرت موسی کاظم بوده و در چندین کتاب تاریخی نیز نام وی برده شده است.

 

معماری روستای هنزا:

روستای هنزا در محدوده ای کوهستانی واقع است و بافت مسکونی متراکمی دارد. بیشتر خانه های روستای هنزا در کرمان بر روی شیب احداث شده اند و در و پنجره های کوچکی دارند. به طور معمول حیاط هر خانه سقف خانه ی دیگری می باشد و بیشتر خانه ها دارای یک طبقه می باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *