زیباترین روستاهای استان کرمان / روستای سیرچ کرمان

زیباترین روستاهای استان کرمان / روستای سیرچ کرمان

روستای سیرچ کجاست؟

سیرچ یکی از آبادی‌های شهداد کرمان است که به علت داشتن آب و هوای خنک و کوهستانی از زمان‌های خیلی دور به عنوان ییلاق کرمان شناخته می‌شده است. این روستا، در دره‌ای با شیب ملایم قرار دارد و از دامنه‌ بلندی‌های پلوار (قله جفتان) آغاز می‌شود و به سمت کویر شهداد ادامه پیدا می‌کند. روستای سیرچ در ۶۰ کیلومتری شرق کرمان واقع شده است. این روستا با کویر لوت فاصله‌ی زیادی ندارد و به عنوان مثال باید بدانید که فاصله‌ی این روستا تا منطقه‌ی شهداد و گرم‌ترین نقطه‌ی ایران یعنی «گندم بریان»، کمتر از ۴۰ کیلومتر است. ولی جالب اینجاست که طبیعت آن به هیچ وجه با کویر هم‌خوانی ندارد.

شغل اهالی روستای سیرچ :

شغل اصلی مردم سیرچ دامداری و کشاورزی است و محصولات سردسیری بسیار مرغوبی در آن کشت می‌شود. باغ‌هایی با درختان انگور، انجیر، گیلاس و آلبالو و انار و…در این روستای کوهستانی به وفور دیده می شوند.

جاذبه های گردشگری روستای سیرچ :

روستای سیرچ در ارتفاعات قرار گرفته است و به دلیل آب و هوای معتدل سردسیری و رودخانه‌ی دائمی پر آب و فراوانی آب‌های جاری، دارای طبیعتی کاملا سرسبز است و کوه‌های اطراف آن با پوشش انبوه درختان، چشم‌اندازی وصف‌ناپذیر دارد.

از مهمترین جاذبه‌های دیگر روستای سیرچ، می‌توان به رودخانه‌ای زیبا، سروی کهنسال که بالای هزار سال سن دارد و چندین درخت چنار بسیار قدیمی، چشمه‌ی آب گرم جوشان با خواص درمانی قابل توجه و بزرگترین تونل سنگی خاورمیانه اشاره کرد. همچنین قرارگیری سیرچ در مجاورت شهداد و منطقه‌ی کلوت‌ها و هم‌جواری دو نوع آب هوای متضاد، این روستا را به یک نمونه‌ی جذاب تفریحی وگردشگری در مسیر کویر تبدیل کرده است.

 

راه دسترسی به روستای سیرچ :

مسیر دسترسی این روستا از هر دو جاده‌ی کرمان به سیرچ و شهداد به سیرچ آسفالت است و به راحتی می‌توانید به این منطقه‌ی زیبا سفر کنید.

سوغاتی های روستای سیرچ :

گذارتان که به سیرچ افتاد، می‌توانید سراغی هم از سوغاتی‌های معروف این روستا بگیرید و برای دوستانتان کره و روغن حیوانی مرغوب، خشکبار، قالیچه‌های کوچک و حصیربافته‌های تزئینی هدیه ببرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *