زیباترین روستاهای استان کرمانشاه  / روستای گزنهله سنقر

زیباترین روستاهای استان کرمانشاه  / روستای گزنهله سنقر

روستای گزنهله کجاست؟

گزنهله روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سنقر در استان کرمانشاه است.این روستا در دهستان سرآب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۳۸ نفر (۱۷۵خانوار) بوده‌است.

جاذبه های گردشگری روستای گزنهله:

درختان،کوهستان،مراتع و چشمه ها،همسایه ی روستای گزنهله می باشد. روستای گزنهله را با سراب زیبایی که دارد می شناسند، و آنچه که روستای گزنهله، سنقروکلیایی را دیدنی کرده است سراب گزنهله می باشد. سراب گزنهله یکی از پنجاه منطقه ی گردشگری،استان کرمانشاه است. سرچشمه، سراب گزنهله در روستایی تازه آباد روبه روی روستای گزنهله می باشد که از دل کوهستانهای این روستا سرازیر می شود و سپس به روستاهای پایین دست سرازیر می شود. محور های گردشگری،جاذبه های کوهستانی،پوشش گیاهی و طبیعی،باغها_ارتفاعات زیبا ، چشمه ها ی روان و نزدیکی به شهرستان سنقروکلیایی از ویژگی های بسیار خوب روستای گزنهله،واقع در شهرستان سنقروکلیایی می باشد.

چنارستان این روستا،علاوه بر اینکه زیبایی خاصی به این روستا دارد. جایگاه بیش از ۱۰۰ لانه کلاغ می باشد.

وجه تسمیه گزنهله :

گزنهله در معنی لغت فارسی،یعنی نحر گز یا درخت گز می باشد. وجه تمثیل روستای گرنهله،نحر همان سرابی که در این روستا است و درختان این روستا، اکثرا درخت گز بوده اند، به همین دلیل آن را گزنهله نامیدند.

شغل اهالی گزنهله :

فعالیت غالب افراد روستا،دامداری می باشد و در صنعت کشاورزی هم اشتغال دارند. یکی از بهترین سوغات های این روستا لبنیات،ماست،کره،دوغ و گوشت دام های این روستاست که کیفیت بسیار خوبی دارد.

این روستا داری کارگاه خیاطی می باشد و از این طریق اشتغال زایی می کنند. زنان این روستا به پخت،نان محلی می پردازند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *