زیباترین روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد / روستای میمند دنا

زیباترین روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد / روستای میمند دنا

روستای میمند کجاست؟

میمند روستایی از توابع بخش پاتاوه شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد است. این روستا در دهستان سادات محمودی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۴۴۶ نفر (۳۱۳خانوار) بوده‌است.

روستای میمند با مختصات جغرافیایی ۵۱ درجه و ۱۶ دقیقه طول شرقی ۳۱ درجه و ۸ دقیقه عرض شمالی در ۳ کیلومتری شمال غربی دنا ۹۰ کیلومتری یاسوج قرار گرفته که نقطه صفر مرزی با استانهای اصفهان و چهارمحال بختیاری می باشد.

جاذبه های گردشگری روستای میمند :

این روستا از اطراف به دامنه های کوهستان دنا محدود می شود. روستای میمند۱۷۷۰متر از سطح دریا ارتفاع دارد. آب و هوای این روستا در فصول بهار و تابستان معتدل و دلپذیر و در فصل زمستان سرد است. رودخانه خرسان از میان روستا عبور می کند. این روستا از دیرباز ییلاق خوانین ایل بویر احمدی و بختیاری و تفرجگاهی برای طبیعت دوستان و علاقه مندان به ورزشهای کوهستانی بوده است.در مجاورت روستا آثاری از قلعه باستانی و سفالینه های مربوط به دوره ساسانیان به جا مانده است. مردم روستای میمند به زبان لری و با لهجه میمندی صحبت می کنند. آنها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. چشم انداز زیبای کوهستان هوای مطبوع و پاک چشمه سارهای متعدد و تفریگاهای حاشیه رودخانه خرسان  میمند را به روستایی با جاذبه های  طبیعی متعدد مبدل ساخته است.

در روستای میمند آثاری از قلعه های باستانی و سفالهای به جا مانده که به دوره ساسانی مربوط است. . از جمله چشم اندازهای گردشگر پزیر این روستا پارک جنگلی شامیلادان و تنگ زیبای میمند آبشار و چشمه آب گرمک گردنه میمند و چشمه شیرین <چشمه شرینو> و چشمه دو راه و چشمه چنار می باشد که دارای طبیعتی بکر و دیدنی که همه ساله در فصل بهار و تابستان به دلیل خنکی و مطبوع بودن هوا پذیرای بسیاری از گردشگران است.

صنایع دستی و سوغات روستای میمند :

گبه گلیم جاجیم … مهترین صنایع دستی این روستا هستند سوغات معروف روستا برگه زردآلو ( پرقیصی ) برنج چمپا گردو خشکبار و عسل طبیعی دنا می باشد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *