زیباترین روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد / روستای تنگ تامرادی یاسوج

زیباترین روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد / روستای تنگ تامرادی یاسوج

روستای تنگ تامرادی کجاست؟

روستای تنگ تامرادی در فاصله ۵۵ کیلومتری غرب شهر یاسوج در مسیر جاده سپیدار قرار دارد و به کوههای زرآور” و “ساورز ” محدود می شود. روستای «تنگ تامرادی» از سطح دریا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب، آب وهوای آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد است.

جاذبه های گردشگری روستای تنگ تامرادی :

آبشار زیبای تنگ تامرادی مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری منطقه است .  این آبشار ۱۵ متری به‌همراه چهار آبشار دیگر با ارتفاع ۸ تا ۱۰ متر ‌و حوضچه‌هایی که به گذرگاه آب تبدیل شده‌اند، طبیعت زیبایی را خلق کرده‌اند که هر ببینده ای را به تحسین وا می دارند.

علت نام‌گذاری این تنگه به این اسم به‌دلیل حضور یکی از طوایف بزرگ ایل بویراحمد به نام تامرادی در این ناحیه است.

«تنگ تامرادی» محل وقوع یکی از جنگهای تاریخ معاصر (جنگ کی لهراس” با ارتش رضاشاه) و در جنگ مهم دیگر یکی جنگ آریوبرزن با اسکندر مقدونی و دیگری جنگ دلاوران بویراحمدی با تیمورلنگ است. با توجه به این موارد، می توان قدمتی طولانی برای این روستا در نظر گرفت. ارتفاعات بلند با پوشش گیاهی منحصر به فرد و سرسبز، آبشاری زیبا و آب و هوای خنک و مطبوع از مهمترین ویژگی های این تنگه محسوب می شوند. از دیگر جاذبه های این ناحیه می توان به چشمه بلوط عسلی اشاره کرد که باعث پدید آمدن حوضچه های آب طبیعی و زیبایی شده است و یکی از مهم ترین مناطق ییلاقی به شمار می رود.

راه دسترسی به روستای تنگ تامرادی :

برای رفتن به  تنگ تامرادی باید به شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کنید. از این شهر وارد جاده یاسوج – بابا میدان شوید و بعد از طی کردن مسیری حدود ۲۵ کیلومتر وارد جاده سپیدار میشوید.پس از پیمودن حدود ۱۰ کیلومتر در سمت چپ وارد جاده تنگ تامرادی میشوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *