تقدیر از سایت روستاهای ایران در جشنواره وبلاگ نویسی استان گلستان

تقدیر از سایت روستاهای ایران در جشنواره وبلاگ نویسی استان گلستان

مصاحبه ویژه نامه جشنواره وبلاگ نویسیس استان گلستان با مدیر سایت روستاهای ایران :

لطفا خودتان را بطور کامل معرفی نمایید( با ذکر تحصیلات و شغل )

مهندس عسکری هستم . ۴۲ ساله و متولد روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر . از دانشگاه علم و صنعت ایران در رشته مهندسی عمران فارغ التحصیل شده ام و در رشته تحصیلی خود مشغول خدمت به مردم خوب و دوست داشتنی شهرستان نکا میباشم.

از چه زمانی و چرا اقدام  به راه اندازی سایت ” روستاهای ایران ” نمودید

اواخر آذر ماه سال ۱۳۸۷ وبلاگ روستاهای ایران به آدرس http://neka19.blogfa.com/ را راه اندازی نمودم . ایده راه اندازی این وبلاگ را بر اساس خاطره ای از مرحوم حجه الاسلام سید عباس ابوترابی پدر آزاده سرافراز مرحوم حجه الاسلام سید علی اکبر ابوترابی گرفتم . ایشان در خاطره ای نقل نمودند که در زمان جنگ بعلت کهولت سن و بیماری قدرت حضور در میادین دفاع مقدس را نداشتم . با خودم فکر کردم چگونه میتوانم برای رزمندگان مفید باشم؟ آن وقتها امکانات مخابراتی خیلی کم بود و بسیاری از شهرها و روستاها دسترسی به رادیو و تلویزیون و تلفن نداشتند . من رادیوی کوچکی داشتم . به ذهنم رسید شبها پای رادیو بنشینم و مشخصات و آدرس و شماره تلفن اسرای در بند رژیم بعثی را که حدود ساعت ۱۲ تا ۱ شب از رادیو عراق پخش میشد یادداشت نمایم و صبح روز بعد خبر سلامتی آنان را به خانواده هایشان برسانم.

بنده هم دیدم در دنیای اینترنت سایت و یا وبلاگ منسجمی برای معرفی روستاهای ایران وجود ندارد . تصمیم گرفتم اوقات فراغتم را به اینکار اختصاص دهم و لذا وبلاگ روستاهای ایران را راه اندازی کردم. دو سال بعد یعنی آذرماه سال ۸۹ هم سایت روستاهای ایران را راه اندازی کردم.

 

در این سایت چه فعالیت هایی انجام می شود؟

سایت دو بخش اصلی دارد . بخش اول که در صفحات اصلی سایت ارائه میگردد مربوط به معرفی سایتها و وبلاگهای روستای است . در این بخش تا کنون بیش از ۷۰۰۰ سایت و وبلاگ روستایی مربوط به حدود ۵۰۰۰ روستا به تفکیک استان و شهرستان معرفی شده اند . موضوعات این بخش شامل ( معرفی سایتها و وبلاگهای روستایی – عکسهای زیبا از روستاهای ایران – اخبار روستاهای ایران – معرفی شهدای روستایی و معرفی سایتها و وبلاگهای برتر روستایی ) میباشد.

بخش دوم هم تالار گفتمان سایت است . در این بخش برای هر استان ۱۵ موضوع شامل ( مناسبتهای ملی – مناسبتهای مذهبی – اماکن مذهبی – اماکن سیاحتی – رسومات ازدواج – بازیهای روستایی – صنایع و مشاغل – رسومات محلی – باورها و اعتقادات – غذاهای محلی – فرهنگ لغات – قصه ها و اشعار – ضرب المثلها – چهره های ماندگار و اقوام ) تعریف شده است . تا کنون حدود ۶۰۰۰ مطالب در این موضوعات جمع آوری و در تالار قرار گرفته است . این بخش در بین اساتید دانشگاهها و دانشجویان طرفداران خوبی دارد و برای تحقیق از مطالب آن استفاده مینمایند.

 

مدیریت سایت توسط چه کسی انجام می شود ؟ آیا به تنهایی فرصت بروز رسانی سایت رادارید ؟ در روز چقدر وقت برای این کار می گذارید؟

در حال حاضر به تنهایی سایت را اداره مینمایم و علیرغم مشغله فراوان تا کنون مشکل خاصی در اداره و بروزرسانی سایت نداشته ام . البته تعداد زیادی از حدود ۷۰۰ کاربر عضو سایت روزانه با ما در ارتباط هستند و مطالب خوبشان را برای سایت ارسال مینمایند . بنده نیز مطالب ارسالی دوستان را پس از بازبینی و ویرایش در سایت قرار میدهم. بطور متوسط روزانه ۳ الی ۴ ساعت برای بروزرسانی سایت وقت میگذارم.

 

روند پیدا کردن وبلاگهای روستایی تا معرفی در سایت شما چگونه انجام می پذیرد؟

بخشی از سایتها و وبلاگها را مدیران آنها از طریف فرم ارتباط با سایت به ما معرفی مینمایند و بخشی دیگر را نیز بنده از طریق موتورهای جستجو شناسایی و معرفی میکنم.

 

در طی مدت فعالیت و بررسی وبلاگ های روستایی چه مواردی برای شما جالب بوده است؟

خاطره ای از این موارد دارید؟

در وهله اول خودم از این کار بسیار لذت میبرم . در این مدت با صدها روستای زیبا آشنا شده ام و از دیدن عکسهای زیبای روستاهای کشور عزیزمان لذت فراوان برده ام . ایران عزیزمان بهشتی کوچک و زیباست . در هر نقطه از آن میتوان قطعه ای از بهشت خداوند متعال را دید و لذت برد .

نکته دیگر شور و اشتیاق روستائیات عزیز بویژه قشر جوان و تحصیلکرده برای معرفی زادگاه خودشان است . خیلی از دوستان با دیدن سایت روستاهای ایران تشویق شده اند که برای روستایشان وبلاگ و سایت بسازند . این نکته مسئولیت مرا در ادامه راه دشوارتر مینماید.

https://iranvillage.ir/wp-content/uploads/2020/12/%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%AF%D9%84%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-2-562x1024.jpg

بعنوان  یک فرد علاقه مند به روستا وضعیت استفاده از این فن آوری در روستاها چگونه است ؟

طی چهار سالی که بنده در این بخش فعالم شاهد رشد خوبی در این زمینه بویژه در روستاها بوده ام . بر عکس بسیاری از سایتها و وبلاگهای بی محتوایی که روزانه در فضای مجازی ساخته میشوند و فقط کپی برداری از سایتها و وبلاگهای دیگران میکنند ، به جرات میتوانم بگویم کمتر از یک درصد از سایتها و وبلاگهای روستایی اینگونه هستند . بعنوان عضوی کوچک از جامعه مجازی روستاهای ایران به خود میبالم و از این موضوع خرسندم . روستائیان ما نشان داده اند که میتوان از این تکنولوژی به نحو مطلوب بهره برد .

روستاییان کدام استان بیشتر در فضای مجازی فعالند؟

روستائیان برخی از استانها فعالیتشان چشمگیر است مانند استانهای خراسان رضوی و خراسان جنوبی و مازندران و گیلان و تعدادی از استانها هم وضعیت مطلوبی دارند مانند گلستان و اردبیل و آذربایجان شرقی و فارس . برخی استانها هم فعالیت زیادی در این زمینه ندارند مانند ایلام و تهران و خوزستان.

کاستی های فعالان فضای مجازی روستایی چیست ؟

نکته ای که بنده همواره  به مدیران محترم سایتها و وبلاگهای روستایی یادآوری می نمایم ، موضوع بندی مطالب ارسالیست . برخی از دوستان سالهاست مطالب زیباشان را در سایت و وبلاگشان قرار میدهند ولی مطالبشان فاقد موضوع بندی میباشد. این امر دسترسی به مطالب قدیمی را دشوار و گاه بسیار زمان بر و غیر ممکن مینماید. پیشنهاد بنده با توجه به تجربه ای که دارم انتخاب موضوع برای مطالب بر اساس همان ۱۵ موضوعیست که بنده در بخش تالار گفتمان سایت روستاهای ایران قرار داده ام . فکر مینمایم اکثر موضوعات مرتبط با روستا در این بخش لحاظ شده است.

حمایت از فعالیت شما چگونه است ؟

اگر منظورتان حمایت مالیست که بنده تاکنون فقط از جیب خودم حمایت شده ام !! ولی حمایتهای عاطفی دوستان مرا شرمنده مینماید . به جرات میتوانم بگویم کمتر روزیست که پیام تقدیر و تشکر نداشته باشم . این پیامها همواره مشوق بنده در ادامه راه بوده و خواهد بود .

چه انتظاری از مسئولین دارید ؟

روستا و روستائی همواره چشم امید به حمایت مسئولین دارند . مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ، طی ۳۴ سال گذشته نشان داده اند که حامی محرومان بوده اند و در دنیای نوپای مجازی نیز چشم امید ما روستائیان به حمایت آنان است. کمی حمایت میتواند سرعت حرکت این تکنولوژی را در روستاها چند ده برابر نماید.

و حرف پایانی …

ایده خلاقانه شما اهالی دوست داشتنی روستای کفشگیری در برپایی این جشنواره ستودنی و تحسین برانگیز است . این مهم میسر نشد مگر در سایه تلاش و اتحاد شما و حمایت مسئولین خوب استان زیبای گلستان و در یک کلام تعریف خوبی از فعل ( خواستن ) بود . امیدوارم این طرح در سالهای آینده با جدیت پیگیری و پویاتر گردد و استان گلستان ریشه ی درخت تنومند دنیای مجازی در روستاهای ایران باشد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *