معرفی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر

معرفی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر

در کیلومتر ۲۱ جاده بهشهر – دریا ، روستایی کوچک و زیبا قرار دارد که از اواخر قرن ۱۲ هجری شمسی عسکرآباد نام گرفته است. این روستا علیرغم دوری از شهر و همچنین ۲.۸ کیلومتر مسیر فرعی ، بدلیل همت والای مردم سختکوش و پرتلاش خود ، همیشه آباد و سرسبز بوده و زیبایی خاصی دارد.

روستای عسکرآباد در دهستان میانکاله از بخش مرکزی شهرستان بهشهر واقع شده و در قسمت شمال غربی شهر بهشهر و شمال شرقی شهر نکا قرار دارد . این روستا با دریای خزر در حدود ۱۲ کیلومتر فاصله دارد .

روستای عسکرآباد بهشهر از شمال با روستاهای زینوند و امیرآباد ، از جنوب با روستاهای اطرب و حسین آباد ، از شرق با روستاهای حسین آباد و امیرآباد و از غرب با روستای خورشید همسایه است.

جمعیت عسکرآباد بر اساس سرشماریهای رسمی همواره در حال افزایش بوده و از ۱۷۳ نفر در سال ۱۳۳۵ به حدود ۹۰۰ نفر در سال ۱۳۹۸ رسیده است .

پیشینه تاریخی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

بر اساس مستندات ، روستای عسکر آباد بهشهر در زمان ناصرالدین شاه قاجار وجود داشته و تازه آباد نامیده میشده . هنگامی که شاه قاجار جهت تفریح سفری به شمال کشور داشتند ، به شکار گاه میانکاله که در ۵ کیلومتری شمال شرقی روستا قرار دارد ، میرود  . خان منطقه (عسکر خان عظام الملک ) ، نیز وی را همراهی می نمود . در حین شکار ، شاه تیری به سوی آهو رها میکند که تیر به خطا میرود . عسکر خان از شاه رخصت میگیرد و با اولین تیر آهو را شکار میکند و رو به شاه کرده و می گوید : اعلی حضرت بنده تیر  را به گوش حیوان زده ام . شاه می گوید اگر حرفت درست باشد هر چه بخواهی به تو می دهم  . بعد از این که صحت حرف عسکرخان تائید شد او به شاه گفت من منطقه تازه آباد را می خواهم . شاه نیز موافقت کرد و این منطقه را به عنوان هدیه به او داد . ازآن پس تازه آباد به  عسکر آباد تغییر نام یافت .

ساکنان اولیه روستای عسکرآباد بهشهر از منطقه فندرسک و شهر خان ببین استان گلستان به این منطقه کوچ  کرده اند و به گویش فندرسکی سخن می گویند . گویش اهالی غیر بومی روستای عسکرآباد نیز مازندرانی می باشد .

نهاد خانواده در روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر:

اکثر خانواده های قدیمی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر پر جمعیت می باشند و بطور میانگین حدود  هفت نفر جمعیت دارند . پسرها پس از ازدواج ،  به همراه همسر در خانه پدر ساکن میشوند و تا وقتیکه برای خود خانه نساخته اند در منزل پدر زندگی مینمایند. خانم های روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر اغلب خانه دار بوده و در کار کشاورزی به شوهرانشان کمک میکنند.

اقوام ساکن در روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

محسنی عسکری ، ابراهیمی عسکری ، اسماعیلی عسکری ، غلامزاده عسکری ، عزیزی عسکری ، زالی عسکری ، احمدی عسکری ، قلی زاده ، طاهری ، نوری گنجی ، فتحی ، عیوضی ، پناهی ، قاسمی ، حسین زاده ، خمیده و خوشنواز از خاندان بومی و خلیلی ، خلیلیان ، اسلامی ، خورشیدی ، نصیری ، رضاپور ، مهدیپور زارمی ، مقدسی ، کیانی ، کریمی ، فدایی و هوشیار از خاندان مهاجر روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر می باشند.

اقتصاد روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

اهالی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر عمدتاً کشاورز میباشند . البته حدود ۱۰ درصد از اهالی روستا در کنار کشاورزی ، به کار دامداری و پرورش گوسفند و زنبور عسل نیز می پر دازند.

اصلی ترین محصول کشاورزی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر برنج می باشد ولی ، گندم – پنبه – کلزا – لوبیا – جو – باقالا –  کنجد – پیاز – گوجه – بادمجان – خربزه – هندوانه – توت فرنگی و … نیز در مزارع روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر کشت میشود . پرتقال ، انواع هلو و انار نیز از محصولات باغی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر هستند .

داستان گازرسانی به روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

روستای عسکر آباد اولین نقطه مسکونی استان مازندران بود که از نعمت گاز شهری بهره مند گردید . این مهم در سال ۱۳۵۹ یعنی دو سال پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی انجام شد .

در اوایل انقلاب که تأمین سوخت و انرژی یکی از دغده های اصلی مردم ایران بود ، پیمانکاران در حال اجرای خط انتقال گاز از سرخس به نیروگاه شهید سلیمی نکا بودند تا نیروگاه گازی هرچه زودتر راه اندازی شود . این خط انتقال ، از مجاورت روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر عبور میکرد .

پیمانکاران در هوای سرد و برفی زمستان ۱۳۵۸ به سختی در حال اجرای پروژه بودند و اهالی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر به دلیل منش مهمانوازی خود که زبانزد مردم منطقه می باشد ، برایشان صبحانه و نهار می بردند و غروب آب حمام هیزمی روستا را برایشان گرم میکردند تا آنان خستگی کار روازانه را از تن به در نمایند . شام هم هر شب مهمان خانه یکی از اهالی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر بودند .

مدیران و ناظران پروژه خط انتقال گاز سرخس – نیروگاه شهید سلیمی نکا ، که شیفته ی مهمانوازی مردم روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر شده بودند ، به اهالی روستا پیشنهاد دادند تا روستا را گازکشی کنند . اهالی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر از این پیشنهاد استقبال نموده و خود دست به کار شدند و مسیرهای انتقال گاز به داخل روستا را با بیل و کلنگ حفاری نمودند .

لوله کشی گاز روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر در کمتر از یکماه توسط پیمانکاران انجام و منازل روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر به گاز شهری متصل شد .

در چند سال اول گازرسانی به روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر ، چون کنتور گاز وجود نداشت و اداره گازسانی هم در شهرستان بهشهر راه اندازی نشده بود ، شورای روستا گازبها را بصورت نقدی از اهالی جمع آوری و به حساب وزارت نفت واریز می نمود .

داستان برقرسانی به روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

در زمان پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر از نعمت برق برخوردار نبود و اهالی روستا با استفاده از باطری تراکتور تنها تلویزیون موجود در روستا را به کار انداخته و لحظه ورود امام (ره)  به ایران را تماشا نمودند .

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و در اوایل سال ۱۳۵۸ و تنها چند ماه پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، اهالی روستا پیگیر برقرسانی به روستا شدند و با همت اهالی ، روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر در نیمه اول سال ۱۳۵۸ از نعمت برق بر خوردار گردیدند.

داستان آبرسانی به روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

در سال ۱۳۶۴ با همت اهالی و مشارکت جهاد سازندگی چاه عمیقی در کنار روستا حفر شده که آب آن پس از انتقال به دو منبع بتنی زمینی ۵۰ متر مکعبی به منبع فلزی هوایی ۲۵ مترمکعبی منتقل و در سطح روستا توزیع میشود .

لوله های آب فلزی و قدیمی روستا در سال ۱۳۸۶ تعویض و شبکه آبرسانی جدید روستا از اسفندماه ۱۳۸۶ مورد بهره برداری قرار گرفت.

داستان اجرای طرح هادی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

در اوایل سال ۱۳۸۵ و شروع نهضت اجرای طرح هادی روستایی توسط دولت نهم ، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پیشنهاد اجرای طرح هادی را به شورای اسلامی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر داد که این پیشنهاد مورد استقبال شورا و اهالی روستا قرار گرفت .

نقشه برداری ، تهیه طرح ، عقب نشینی خانه های حریم طرح و اجرای طرح هادی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر نیز با همت و مشارکت اهالی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر ، در کمتر از یکسال انجام شد .

داستان اجرای طرح تسطیح اراضی کشاورزی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

طی سالهای ۸۲ تا ۸۶ در اواخر دولت هشتم و اوایل دولت نهم طرح تسطیح اراضی و احداث کانالهای بتنی انتقال آب از سد گِلِوَرد ، در اراضی کشاورزی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر اجرا گردید . هرچند تا کنون آبی در کانالها جاری نشده است ، ولی کشاورزی در روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر با استفاده از آب ذخیره شده در کانال قدیمی روستا ( معروف به گَت کانال ) و چاههای عمیق و نیمه عمیق همچنان رونق دارد و خاک حاصلخیز و آب شیرین ، مزارع روستای عسکرآباد را سرسبز و پربار نموده است .

اماکن مذهبی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر دارای یک مسجد بنام مسجد امام حسن عسکری (ع) و یک حسینیه بنام حسینیه امام حسن مجتبی (ع) می باشد . مسجد قدیمی روستا در اواخر ده هفتاد تخریب و مسجدی جدید و زیبا با همت و مشارکت اهالی احداث گردید . حسینیه روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر نیز در اوایل سال ۱۳۹۹ تخریب گردیده و حسینیه جدید روستا ، در حال احداث می باشد.

اماکن خدماتی و آموزشی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

تنها مدرسه ی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر که تا پنجم ابتدایی در آن تدریس می شود ، در سال ۱۳۷۸ توسط بنیاد ۱۵ خرداد بجای مدرسه قدیمی روستا احداث گردیده است .

حمام عمومی روستا در سال ۱۳۶۰ توسط جهاد سازندگی احداث شد ولی در حال حاضر بعلت اینکه اکثر اهالی در خانه خود حمام دارند ، حمام عمومی روستا بلااستفاده میباشد.

خانه بهداشت روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر در سال ۱۳۸۰ احداث شده است و دارای بهورز ثابت و هفته ای یک روز پزشک عمومی می باشد.

اماکن تجاری روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

در حال حاضر یک واحد پرورش مرغ تخم گذار نطفه دار توسط برادران مهندس طالعی بصورت صنعتی در روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر مشغول فعالیت می باشد و تخم مرغ مورد نیاز کارگاههای جوجه کشی منطقه شرق مازندران را تولید می نماید.

 

مناسبت های مذهبی در روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

محرم در روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

دهه اول ماه محرم ، همانند جای جای کشور عزیزمان ایران ، مراسم نوحه خوانی  و عزاداری برای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و اصحاب و یاران با وفایش در حسینیه روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر برگزار میشود  . مداحان نوحه می خوانند و اهالی بر سر و سینه می زنند و بر مصائب اهل بیت علیهماسلام اشک می ریزند . همچنین ، مراسم سینه زنی و زنجیر زنی و تعزیه خوانی غروب روزهای دهه اول محرم در میدان روستا که جلوی حسینیه قرار دارد ، برگزار می شود .

عَلَم گردش در روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

صبح روز هفتم ماه محرم ، اهالی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر در حسینیه ی روستا جمع می شوند تا مراسم سنتی علم گردش را در سطح روستا انجام دهند . اهالی ابتدا با سلام و صلوات پارچه های نذری و متبرک به ضریح اماکن مقدسه را بر تن علم می پو شانند و سپس علم گردش در سطح روستا انجام میشود .

خانواده ها جلوی درب حیاط منتظر علم می ایستند و با رسیدن علم ، خانم ها با اسپند از علم استقبال می نمایند . علم وارد هر حیاطی که میشود تک تک اعضای خانواده به علم ادای احترام و ارادت نموده و نذورات خود را به علم ( که نماد دستان بریده حضرت عباس (ع)  است)  تقدیم می نمایند .

برخی از اهالی جلوی  علم گوسفند قربانی می کنند و گوشت آنرا برای طبخ غذا به حسینیه روستا می برند . کسانی هم که نذری دارند ، هنگام ورود علم به منزلشان سفره ای با نام سفره ی حضرت ابوالفضل علیه السلام می گیرند و از مشایعت کنندگان علم با چای و خرما و میوه پذیرایی می کنند . سپس روحانی محل که همراه با سایر عزاداران در مراسم حضور دارد ، در منزل صاحب سفره ، روضه خوانی می نماید .

در پایان مراسم علم گردش ، که  معمولاً تا  ظهر به طول می انجامد ، عزادران در حسینیه ی روستا اجتماع کرده و پس از  اقامه ی نماز جماعت ظهر و عصر ، نهاری را که خانمها در منزل طبخ نموده و طبق بر سر به حسینیه آورده اند ، میل می نمایند . متولی حسینیه هم مقدار نذوراتی را که از مراسم علم گردش جمع آوری شده است به همه اعلام می نماید.

مراسم دسته روی و مقابله خوانی در روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

در روزهای  نهم و دهم ماه محرم ، مراسم دسته روی به روستاهای مجاور انجام میشود . این مراسم معمولاً بصورت رفت و برگشت انجام می شود . یعنی اگر دسته عزاداری روستای عسکرآباد به روستایی  رفتند ، دسته عزاداری آن روستا هم روز بعد به عسکرآباد دسته روی خواهند داشت.

وقتی خبر ورود هیئت عزادرار به روستا ، از بلندگوی مسجد اعلام میشود ، اهالی تا ورودی روستا به استقبال آنان می روند و برایشان اسپند می گیرند و در جلوی پای عَلَم آنان گوسفندی قربانی می کنند . در ابتدای دسته روی ، مراسم مقابله خوانی توسط دو مداح هیئت های عزاداری میهمان و میزبان اجرا می شود. مقابله خوانها اشعاری که حاکی از شرح مظلومیت های امام حسین(ع) و خاندان و یارانش باوفایشان است را با سوز می خوانند و عزاداران ، اشک می ریزند و بر سر و سینه می زنند . سپس مقابله ی عَلَم های هیئت های میهمان و میزبان انجام میشود و علم ها در کنار هم در جلوی صفوف عزاداری قرار می گیرد .

با اتمام مراسم مقابله خوانی ، دسته های عزادار میهمان و میزبان ، در خیابانهای روستا مراسم زنجیر زنی و سینه زنی انجام می دهند و هیئت میهمان برای پذیرایی و روضه خوانی به داخل حسینیه ی روستای میزبان دعوت میشوند . در پایان مراسم دسته روی ، دسته عزادار میهمان توسط دسته عزادار میزبان ، تا ابتدای روستا مشایعت می شوند.

اجرای مراسم شام غریبان در روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر :

در غروب روز عاشورا ، مراسم شام غریبان در روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر برگزار می شود . دسته عزاداران روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر از جلوی حسینیه تا آرامگاه روستا دسته روی و سینه زنی می نمایند و پس از اهدای فاتحه بر قبور اموات و درگذشتگان ، مراسم مخصوص شام غریبان از آرامگاه تا حسینیه انجام میشود . مراسم شام غریبان تا اذان مغرب در میدان روستا ادامه می یابد و با برگزاری نماز جماعت مغرب و عشا به پایان میرسد.

 

 

 

روستای عسکرآباد بهشهر در فرهنگ لغات :

لغت‌نامه دهخدا :

عسکرآباد. [ ع َ ک َ ] (اِخ ) دهی از دهستان قره طقان بخش بهشهر شهرستان ساری . سکنه ٔ ۱۷۰ تن . آب آن از رودخانه ٔ نکا و چشمه . محصول آن برنج و غلات و پنبه است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۳)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *