ارقام مناسب انار تجاری برای کاشت در استان های مازندران و گلستان کدامند؟

ارقام مناسب انار تجاری برای کاشت در استان های مازندران و گلستان کدامند؟

هرچند درخت انار با آب و هوای شرق استان مازندران کاملاًسازگار است و وجود حدود ۳۰ رقم انار محلی در شرق مازندران و ۱۲ هزار هکتار انار وحشی در شبه جزیره میانکاله ، بهترین شاهد بر این ادعاست ، ولی متاسفانه هیچکدام از این ارقام شرایط لازم برای یک انار تجاری را دارا نیستند .

انار تجاری اناریست که صفات مرفولوژیکی آن ( رنگ پوست ، رنگ دانه ، طعم دانه ، ضخامت پوست و وزن میوه ) برای صادرات و صنایع تبدیلی مناسب باشد.

مرکز تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی استان یزد ، بعنوان یکی از مراکز معتبر تحقیقاتی انار کشور ، دو رقم ملس ممتاز و ملس یوسف خانی را بعنوان ارقام مناسب و سازگار با آب و هوای شمال ایران ( مازندران و گلستان ) پیشنهاد داده است.

تهیه و تنظیم : مهندس عسکری کارشناس انار ۰۹۳۹۲۶۱۴۰۳۹

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. سید علی گفت:

  سلام ایمانتون رو به خاطر منافع شخصی تون نفروشید بنده حدود پنج سال قبل نهال انار ملس ممتاز از نهالستان صاحبی به پیشنهاد صاحب نهالستان خریداری و کاشتم امسال پنجمین ساله هنوز نتونستم محصول اون رو بفروشم و همه سیاه میشه و میریزه و از روش‌های دفع آفات شیمیایی و فیزیکی هم استفاده کردم ولی نتیجه نگرفتم شخصا تحقیقات میدانی کردم نزد هر یک از باغداران که از این نهال ملس ممتاز خزیذاری کردند رفتم جملگی با مشکل منو داشتند حتی چند نفر درختها رو از ریشه در آوردند. لطفا تو شمال کشور این رقم آمار رو توصیه نکنید من تو باغم انار های بومی شمال مثل اشرفی بهشهر گل انار بهشهر دارم با این رسیدگی که به باغ کردم حتی یه دونه میوه خراب نداشتند. بهتون توصیه میکنم مردمتون رو فریب ندید از آینده بترسید.

  • admin گفت:

   دوست بزرگوار!
   دلیل سیاه شدن و ریختن میوه های درخت انار فاصله کم کاشت درختان و عدم رعایت الگوی کشت است که به دلیل بیماریهای قارچی اتفاق می افتد . اگر درختان باغتان با فاصله مناسب کاشته میشد اصلا مشکل قارچ نداشتید . باد و آفتاب باید دائم داخل باغ انار باشد وگرنه همه میوه ها قارچی شده و می ریزند. کسیکه به شما نهال را فروخته برای فروش نهال زیادی به شما الگوی کشت اشتباه داده . بهتره قبل از کاشت نرخت با کرشناس مشورت کنید نه ن هال فروشهای بی انصاف

 2. محسن گفت:

  سلام.بنده با نظر سیدعلی موافقم.دیگه بعد حدود ۳۰سال باغداری و کشاورزی و تحقیق در ذائقه مردم بخوبی میدونم که کشش بازار به سمت انارهای شیرین با پوست خوشرنگ و ناردونه های نرم و درشت هست.شخصا قبل از احداث باغ در مقیاس کوچک اقدام به کشت ارقام انار در حاشیه باغ نمودم که از هر رقم ۲۰ عدد کشت کردم.که در نهایت از هررقم حدود ۵۰۰تا۶۰۰کیلو برداشت داشتم.که بهترین رقم در عملکرد و بازار پسندی مربوط به رقم انار شیرین سوری بود که با کیفیت فوق العاده عالی جواب داد و در میدان میوه از حدود ۱۸تا۳۰به فروش رفت.انار ملس ممتاز و رقم یوسف خانی مورد توجه بازار قرار نگرفت و در نهایت مجبوربه ریشه کنی اون شدم.شاید رقم ملس در صنایع تبدیلی مورد مصرف داشته باشد که فروشی در حدود ئصف و بعضا یک سوم انار سوری معامله میشه.چرا در زمینهای مرغوب اناری بکاریم که در صنایع تبدیلی مورد مصرف داشته باشد؟چرارقمی نکاریم که مصرف تازه خوری داشته باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *