معرفی کارگاه فرآوری محصولات باغی و جنگلی ناردونه نکا

معرفی کارگاه فرآوری محصولات باغی و جنگلی ناردونه نکا

ارگانیک بودن میوه ها و محصولات باغی و جنگلی در شرق استان مازندران و کمترین نیاز این محصولات به کود و سم ، موجب شده است که اکثر مردم کشور عزیزمان ایران و تجار بسیاری از کشورهای جهان راغب به تهیه فرآورده‌های باغی و جنگلی از شمال ایران باشند.

متأسفانه به دلیل نبود صنایع تبدیلی، بخش اعظم این محصولات یا برداشت نمیشوند و از بین میروند و یا بصورت خام و فرآوری نشده و بصورت فصلی عرضه میشوند.

نام‌گذاری سال ۹۵ به «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»، از سوی رهبر معظم انقلاب ، بهانه‌ای شد تا ایده احداث کارگاه صنایع تبدیلی در شرق استان مازندران در ذهنمان شکل بگیرد.

برای پیشبرد امور و تولید محصولات سالم و با کیفیت ، به افراد کاربلد نیاز داشتم، به همین دلیل همه ی اعضای خانواده در دوره‌های تخصصی سازمان فنی و حرفه‌ای شرکت نموده و در حال حاضر علاوه بر مدرک معتبر ، تجربه کافی برای تهیه و تولید محصولات غذایی را داریم .

با دریافت مجوز از جهاد سازندگی، اداره تعاون و اداره بهداشت، کارگاهی به مساحت ۱۰۰ متر مربع احداث کردیم .این کارگاه دقیقاً مطابق با استانداردهای بهداشتی احداث شده و شامل بخش های شست‌وشو ، دانه‌گیری، خشک‌کن ، انبار، اتاق کارگری و سرویس‌های بهداشتی ، سردخانه زیر صفر و سردخانه بالای صفر می‌باشد.

در حال حاضر بیش از ۳۰ محصول از انار – انجیر – خرمالو – تمشک جنگلی – زالزالک جنگلی ، آلوچه جنگلی ، گیاهان دارویی و سبزیجات خشک را در کارگاهمان تولید میکنیم.

کمتر از یکماه از راه اندازی کارگاه ناردونه نکا نگذشته بود که از یک شرکت کره ای تماس گرفتند و درخواست بازدید و خرید از کارگاه ناردونه نکا را نمودند . به آنها اظهار نمودیم که ما فقط یک کارگاه کوچک در شرق مازندران داریم ولی آنها اصرار بر بازدید حضوری داشتند . با موافقت ما ، مدیران این شرکت از کره به مازندران آمدند و از کارگاه کوچکمان بازدید نمودند . همچنین چندین شرکت از کشورهای آلمان ، ژاپن ، فرانسه ، ارمنستان ، چین ، هند ، افغانستان ، پاکستان و عراق هم نمونه محصولات ما را خواسته اند که برایشان ارسال نموده ایم و کیفیت محصولاتمان مورد تایید آنها قرار گرفته است .

اگر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در صدور مجوز و حمایت از صنایع تبدیلی کوچک به درستی اجرایی شود، علاوه بر تولید محصولات متنوع و با ارزش افزوده قابل توجه از محصولات باغی و جنگلی شمال کشور ، شاهد ارزآوری خوبی در این عرصه برای کشور خواهیم بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *