انار میوه ای بهشتی با صدها خاصیت و دهها محصول و فرآورده

انار میوه ای بهشتی با صدها خاصیت و دهها محصول و فرآورده

جهان آفرینش سرشار از نشانه ها و آیاتی است که هر عقل سلیم و هر دیده عبرت بینی را به شگفتی وا داشته و هر زبان حق گویی را به تحسین آفریدگار ، وا میدارد.

انار یکی از این نشانه های الهی است . به راستی جز دست بی مثال خداوند متعال ، کدام نیرویی توان خلق چنین دانه های زیبایی را دارد و کدام هنرمندی می تواند اینچنین منظم ، دانه های انار را در کنار هم قرار دهد ؟

میوه انار یکی از میوه های خوش آب و رنگ فصل پاییز است که در مقایسه با سایر میوه های این فصل، آنتی اکسیدان بیشتری برای افزایش ایمنی، مقاومت و حفاظت از بدن در مقابل بیماری ها، میکروب ها و ویروس ها دارد. درمانگران طب سنتی جهان ، از خواص دارویی این میوه و دانه های آن برای درمان بیماری های مختلفی از قبیل بیماری های قلبی و عروقی، عفونی، گوارشی و … استفاده می کنند.

اکثر محققین براین باورند که درخت انار بومی ایران بوده و بتدریج در مناطق آسیای مرکزی تا هیمالیا، خاورمیانه ، آسیای صغیر ، حوزه مدیترانه ، اروپا و آمریکا گسترش یافته است.

انار در آیات و روایات :

انار در آیات ۹۹ و ۱۴۱ سوره انعام و آیه ۶۸ سوره الرحمان ، یکی از میوه‌های بهشتی معرفی شده است :

فیهِما فاکِهَهٌ وَ نَخْلٌ وَ رُمَّان‏ – الرحمان/۶۸-  در آن‌دو (بهشت) میوه‌‏هاى فراوان و درخت خرما و انار است.

همچنین در دهها روایت از معصومین ( علیهما السلام ) به فواید خوردن انار اشاره و خواص جسمی و روحی آن ذکر شده ‌است.

امام محمدباقر (علیه السلام) فرمودند: «الْفَاکِهَهُ عِشْرُونَ وَ مِائَهُ لَوْنٍ سَیِّدُهَا الرُّمَّانُ . میوه ۱۲۰ جور است و سَرور همه انار است.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند : فِی کُلِّ رُمَّانَهٍ حَبَّهٌ مِنَ الْجَنَّهِ . در هر انار دانه‌ای از بهشت وجود دارد .

در حال حاضر در دنیا دهها محصول و فرآورده غذایی ، دارویی ، بهداشتی و آرایشی از گُل ، برگ ، پوست ، ریشه و میوه انار تولید می شود .

کشور عزیزمان ایران ، هرچند بیشترین میزان سطح زیر کشت انار جهان را به خود اختصاص داده و دارای متنوع ترین کلکسیون ارقام انار در دنیاست ولی متاسفانه تاکنون در زمینه فرآوری و صنایع تبدیلی انار اقدام موثری صورت نگرفته و میوه انار همانند سایر محصولات کشاورزی بصورت خام و یا نهایتاً بصورت کنسانتره ، به دیگر کشورها صادر می گردد.

تهیه و تنظیم : مهندس عسکری کارشناس انار ۰۹۳۹۲۶۱۴۰۳۹

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *