ابربکوه – اردبیل – اردبیل

سایتها و وبلاگهای روستای ابربکوه ( اورابکی)

شهرستان اردبیل – استان اردبیل

http://abrbekoh.blogfa.com/

abrbakoh.blogfa.com/

 

روستای اُورابَکی ( اَبربِکوه ، ابرباکو ، ابرباکوه ، اورابکی ، ارابکی ) در اردبیل orabaky ،orabaki ، abrbekoh

روستای ابربکوه در ۲۸ کیلومتری شمال غربی شهر اردبیل قرار دارد. این روستا در اردبیل و در بین مردم اورابکی خوانده می شود .

 

وجه تسمیه نام روستا

در خصوص نام روستا اورابکی دو نظریه وجود دارد

نظریه ۱ : (اُورا  ora) در زبان ترکی به معنی آنجا یا آن مکان میباشد و (بکی) به معنی بزرگ است و در اصل اورابکی یعنی منطقه یا محل بزرگ می باشد. کلمه بیک ، بک ، بیگ و بویوگ به معنی بزرگ می باشد.

نظریه ۲ :  اورا در زبان ترکی به معنی آنجا یا آن مکان و ( بَکی ) به معنی باکویی ها می باشد و اورا بکی یعنی محلی که باکویی ها در آنجا اقامت دارند .

لیکن از اواخر دوره قاجاریه به بعد که ساختار و یکپارچگی اداری و ثبت و تهیه نقشه استانها شکل گرفت در ثبت نام روستاها تغییراتی رخ داد . یعنی در تلفظ عامیانه یک نام اطلاق می شود ولی در نوشتار فارسی نام دیگری ثبت شده است. گاهی نامی که روستا به ان معروف است با نامی که نوشته می شود بی ربط است و هنوز هم این تناقض وجود دارد.شایان ذکر اینکه در google map نام روستا ابرباکو ثبت شده است.

جمعیت ابربکوه

ابربکوه (ابرباکو) در حال حاضر حدود ۴۵ خانوار دارد و جمعیت آن حدود ۳۰۰ نفر یا کمتر می باشد. اورابکی از کم جمعیت ترین روستاهای اردبیل است.

البته از سال ۱۳۵۵ تا کنون جمعیت آن تقریبا" همین تعداد بوده است . جمعیت ابربکوه از قبل از ۱۳۵۵ یعنی سالهای دهه ۱۳۲۰ و ۱۳۳۰ و۱۳۴۰ حدود ۲۰۰ خانوار بوده ولی روند مهاجرت آنقدر زیاد بوده که اکنون کمتر از ۴۵ خانوار جمعیت دارد.

پس از پشت سر گذاشتن پیچ و خم های جاده ای که به ابربکوه منتهی می شود، دهکده ای نمایان می شود که به وضوح خانه های مخروبه حاصل از مهاجرت زیاد این روستا خودنمایی می کند. این مهاجرت تا جایی است که بخشی مسکونی پر جمعیتی از اورابکی به نام قالا ( قلعه ) که بر روی ارتفاعات مقابل روستا (ضلع جنوبی) واقع شده در اثر مهاجرت کاملا" تخلیه شده و مخروبه ای بیش باقی نمانده است. حدود ۳۰ خانه خشت و کاهگلی که نیم قرن پیش خالی از سکنه شده و سالهاست در سکوت تامل انگیزی از بالا به ابربکوه می نگرد جلوه ای عجیب دارد.

مهاجران اورابکی

مقصد مهاجران ابربکوه از سال ۱۳۲۰ به بعد شامل اردبیل ، تهران ، قم ، شاهرود ، آستارا و باکو و لنکران بوده است.

بیشتر مهاجرین تهرانی ابربکوه ، ساکن محله جوادیه و اسلامشهر هستند.

 

مسجد اورابکی لی ها در تهران

ابربکوهی هایی مهاجرت کرده به تهران در اقدامی متحد و در خور تحسین اقدام به ساخت یک مسجد در محله جوادیه تهران خیابان سکوی نظامی خ انبار نفت نمودند. مسجد امام حسین(ع) ۳۰ سال است به عنوان کانون گردهمایی ابربکوه شناخته می شود . ابربکوهی ها در این مسجد با یکدیگر دیدار تازه می کنند و از اوضاع و احوال یکدیگر باخبر می شوند و اگر کسی نیاز به هر نوع کمک داشته باشد دست در دست هم برای حل مشکلش اقدام می نمایند .

روند ساخت این مسجد بدین صورت بود که با پیش قدم شدن دلسوزان و ریش سفیدان اورابکی و تشکیل جلسه ، هماهنگی لازم جهت تامین منابع مالی انجام گردید. سپس اقدام به خرید چند خانه و زمین کنار هم در محله سر بازارچه جوادیه کرده و پس از تخریب و زیرسازی زمین و خانه های خریداری شده ، سنگ بنای ساخت مسجد ابربکوهی های مقیم تهران گذاشته شد .

این مسجد دارای نمای بیرونی زیبایی است . گنبد سبز کاشی کاری شده با مناره های  طلایی ، که در میان خانه های مسکونی اطراف سر برافراشته است ، از فاصله ای دور ، حتی از میدان راه آهن و حوالی بزرگراه نواب قابل مشاهده است.

 

طبیعت ابربکوه

اغراق نیست اگر بگوییم طبیعت ابربکوه منحصر به فرد است . دهکده ای که برخلاف اکثر روستاهای اردبیل که در منطقه ای هموار قرار گرفته اند در بین دره ای سبز قرار گرفته است . طبیعت ان نسبتا" بکر باقی مانده زیرا در مسیر شهر یا روستایی دیگر قرار ندارد و جاده ای که وجود دارد فقط به ابربکوه منتهی می شود و خود روستا هم کم جمعیت است.

 

کشاورزی در ابربکوه

کشاورزی در ابربکوه بصورت دیم انجام می شود . گندم ، جو ، عدس و نخود و علوفه جهت دام از جمله مواردی است که کشت می شود. سایر سبزیجات و بوته ها صرفا" جهت نیاز مصرفی خود ساکنان و خیلی کم کشت می شود.

چشمه ها و منابع آب در اورابکی

چشمه های آب زیادی در منطقه ابربکوه وجود دارد که اصطلاحا بلاغ می گویند و مهمترین چشمه آن اوزون بلاغ (چشمه طولانی) که وجه تسمیه ان قدیمی بودن و پرآب بودن آن است . موقعیت این چشمه در داخل روستا می باشد.

زمانی که به اطراف روستا می رویم در جای جای آن چشمه های آب مشاهده می شود که از زمین جوشیده است و چوپانان و کشاوران و گاهی دامها برای آشامیدن از استفاده می کنند. متاسفانه اکثر چشمه های آب ابربکوه خشک شده است و علت ان تغییرات آب و هوایی ، خشکسالی ، احداث سدهای مختلف در اطراف اردبیل و حفر غیرمجاز چاه آب می باشد. مشاهده چشمه های خشک شده (بلاغ ) بسیار ناراحت کننده و تاثر انگیز است. ادامه مطلب در آینده در اختیار شما قرار می گیرد .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *