روستای سیدکلا / بابل / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای سیدکلا

شهرستان بابل – استان مازندران

http://www.seyedcola.blogfa.com/

روستای سیدکلا ازسرسبزترین روستاهای بخش بابلکنار شهرستان بابل میباشد.روستای سیدکلا از جانب شرق به ترزکوه و غرب به زمینهای جلگه ای و شالیزار و از جانب شمال به روستای گونه کلا و جنوب به روستای قرآن تالار متصل میباشد .ناگفته پیداست که مردمان پاکنهاد و خونگرم روستازندگی آرام ومسالمت آمیزی بامردمان همجوارخوددارند. 

مسیراصلی روستا به شهر بابل جاده گنج افروزمیباشد بطوری که از بابل به سمت روستا باید از روستاها و  آبادیهای زیادی که در دوطرف جاده گنج افروز  قراردارد عبور کرده تا به دامنه غربی ترز کوه که روستا در آن واقع شده برسند . بطوری که درپیچ و خم جاده ترز کوه و قسمتهای از روستا از دور نمایان می باشد .

روستای سید کلا شامل ۳۰۰ خانوار و جعیتی بالغ بر ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر دارد که اغلب جمعیت جوان روستا به علت نبود شغل مورد نیاز مجبور به مهاجرت به شهر می باشند .  قابل ذکر میباشدکه جوانان مومن  روستا بالغ بر ۸۰  تا  ۹۰درصد از قشر تحصیلکرده میباشند.بطوریکه درمیان روستاهای همجوار زبان زد هستند .

در روستای سیدکلا مناظر و مکانهای مذهبی و دیدنی و تفریحی زیادی وجود دارد . از جمله  امامزاده قاسم  ـ امامزاده ابراهیم ـ امامزاده طاهر و سیده سر  نام برد که ساختمان سیده سر درحال بازسازی ومرمت میباشد.  هرکدام از امامزاده ها  بنا به شرح تاریخی آنها و نقل و قول گذشتگان نشانه هایی از آیات الهی دارند . بطور مثال در مورد  امامزاده قاسم نقل کرده اند  شبی  گورکنی ( حیوان ) که در حال نبش  قبر بود توسط شاخه های درخت إزار ( آزاد ) به حالت اعدام آویزان گردید وساکنین زیادی از روستا این صحنه را بطور وضوح مشاهده کردند .

ازمکانهای قدیمی و باستانی روستا میتوان از شاه نشین ـ قلعه سر ـ تاریک سره و. .  . . . نام برد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *