چاه اسماعیل – میناب – هرمزگان

وبلاگ روستای چاه اسماعیل

شهرستان میناب – استان هرمزگان

http://www.bahrams.blogfa.com/

www.chasmail1naga.blogfa.com/


 

 

 

 شاه عباس صفوی برا مقابله با پرتغالی ها که جزایر خلیج فارس را به تصرف خود در آورده بودن به مناطق جنوب کشور  می اید . لشکری وی از این منطقه عبور می کند که به علت نبودن آب برای احشام و سپاهیان دستور به حفر چاه  میدهد بنابراین آن چاه را به نام خود ثبت می رساند. ورفته رفته این محل آباد می گردد. و با ورود عده ای از مهاجران همجوار ، این منطقه به تدریخ شکل روستایی به خود می گیرد و ساکنان جدید به تریج در این مکان شروع به زراعت می کنند و کشاورزی را به اوج شکوفایی می رسانند.

مردمان این روستاء باهم خویشاوند می باشند و همگی از یک طایفه هستند. مذهبشان شعیه جعفری است.

چاه اسماعیل ،یکی از ده ها روستا های شهرستان میناب می باشد که در شمال شهرستان واقع شده است در حدود ۲۵ کیلومتری شهرستان است ، این روستا وابسته به دهستان گوربند از توابع بخش مرکزی شهرستان می باشد.

از نظر موقعیت جغرافیایی این روستا در بهترین مکان واقع شده است ، زیرا اگر خواهان آمدن به شهرستان میناب می  باشید ، اولین منطقه استحفاظی میناب که وارد می شوید نظاره گر این آبادی می باشید ، چاه اسماعیل درب ورودی میناب می باشد.

درشمال این روستا ایست بازرسی نیروی انتظامی واقع شده به نام شهید جغارزردی که بر سه راهی میناب ، رودان و بندر عباس می باشد.در شرق این روستا رشته کوه های زاگرس است که پایان منطقه استحفاظی شهرستان میناب را از شهرستان رودان را نشان می دهد. این رشته کوهها معروف به کوه گیپ و زندان می باشند.اما غرب روستا منطقه ای جنگلی که پوشیده از درختان گز می باشد زیرا بر سواحل دریای خلیج فارس فاصله اندکی نیست ، بنا براین این درختچه های گز در امتداد خورهای که به این دریا منتهی می شوند رویده اند که به این منطقه جذابیت فراوانی بخشیده است.

اما در جنوب این روستا ، روستای به نام چاه شیرین واقع شده که با جمعیتی حدود ۷۰۰ نفر به عنوان همسایه آن را عزیز می داریم ، زیرا مردمان آن از طایفه ای همین روستای چاه اسماعیل می باشند.

در مشرق این روستا حدود ۵۰۰متری رشته کوههای وجود دارد که طبیعت روستا دوچندان کرده است. رشته کوه های به نام کوه زندان ، گیپ ، مازغ کلات ،  چهار بونی ، تنگ کورن وآب درمانی به نام آب باد در این منطقه وجود دارد که روزانه بخصوص در روزهای تعطیل مسافران زیادی از مناطق مختلف استان به سوی خود رهسپار می کند . آب درمانی که باعث رفع بسیاری از بیمارهای پوستی و مفاصلی بدن می باشد.

وجاهای تاریخی دیگر این یه قدمگاه می باشد که بسیار خاصیت معنوی به مردمان این روستا بخشیده است.

۱- قدمگاه دوازده امام در شمال شرقی روستا برروی تپه ی کنار جاده رودان و بندر عباس قرار دارد که گنبد آن دل هر بینده را به سوی خود مجذوب می سازد و در ایام تعطیل زائران فراوانی را پذیرا می باشد.

۲- قدمگاه ابوالفضل(ع) در جنوب شرقی این روستا قراردارد و مسافت آن تا روستا حدود ۵ کیلومتر می باشد.

۳- قدمگاه حضرت علی (ع) معروف به شاه اولیا که درمشرق روستا واقع شده و فاصله آن تا روستا حدود ۱۶ کیلومتر می باشد و خیلی از جوانان برای کوهنوردی و ماندن شب در کوه این مکان مقدس با طبیعتی خیلی عالی برای گذارندن اوقات فراغت شان در ایام تعطیل را انتخاب می کند. و آب های که در اطراف این قدمگاه جاری میشود از کوه های رودان سرازیر میشود و فضای زیبای وخوش آب هوا شاهد خواهید بود.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    سلام مرسی کم بود ولی خوب بود زیادش کنید /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *