شاه نشین – هفتکل – خوزستان

سایتها و وبلاگهای روستای شاه نشین

شهرستان هفتکل – استان خوزستان

http://shahneshin.ir/

شاه نشین  یعنی جای نشستن شاه … ولی در اصطلاح جغرافیایی به مکانی که از سه طرف در احاطه کوهها باشد شا ه نشین می گویند و در کاخهای پادشاهان ایران زمین نیز همواره اتاقی برای نشستهای خاص وجود داشت که  جهت حفاظت بیشتر ورود به آن تنها از یک در امکان پذیر بود و به آن اتاق نیز شاه نشین می گفتند.

روستای شاه نشین از طرف شرق با  کوه آسماری و روستاهای صحرای توله (آبلشکر و  چشمه روغنی) و از سمت مغرب با روستاهای سرتیوک ، جارو و دیمه درب و از سمت شمال  نیز با بیدزرد و گل گیر همسایگی دیرینه دارد .

فاصله روستای شاه نشین از سمت مغرب و روستای سرتیوک به هفتکل نزدیک بیست   کیلومتر و از سمت شرق و صحرای توله با هفتکل بیش از چهل و پنج کیلومتر است.

با توجه به زمینهای حاصلخیز کشاورزی و مراتع وسیع و بکر، کار اصلی مردم ساکن در روستای  شاه نشین کشاورزی است و هم اکنون به صورت ثابت بیش از ده خانوار و بصورت فصلی  نزدیک به دویست خانوار در این روستا ساکن هستند .

در اول انقلاب و قبل از آن بدلیل نبود مدرسه راهنمایی در شاه نشین ساکنان این روستا جهت ادامه تحصیل فرزندانشان مجبور به کوچ به هفتکل بودند و به همین دلیل در یک دوره ی ده ساله (تا سال شصت و پنج) تقریباً هشتاد درصد ساکنین به هفتکل و اهواز مهاجرت کردند   ودر کوتاه مدتی این روستا به مخروبه ای تبدیل شد  و بعد از آن نسل جوان شاه نشین با راه اندازی انجمن سبز    باهمت و کار مضاعف  در راستای احیای این روستای زیبا گام برداشتند.

 شهاب داودی  

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    شاه نشین بخشی ازدیار مکوندکه درنقطه دردامنه تل یاتپه ای قرار دارد که دشتهای وسیع با شیب ملایم ، دره های کم عمق ، تل وماهورها متعدد آنرا احاطه نموده وازطرفی استواری و دامن کشیدن کوه عظیم آسماری درشرق آن ، عبور رودخانه آب شور ازکنار آن ، تراوش چشمه ای دربالا دست و گذر آن از میانه روستاوملحق شدن برزمین های حاصل خیز پایین دست ، زیستگاه مناسب قوچ ومیش و بزو پازن کوهی ، وجود گونه های متعدد گیاهی در فصول مختلف ، سرسبزی وطراوت بهاران دراین منطقه جلوه بسیار زیبایی را فراهم میآورد که دل هر بیننده ای را مجذوب مینماید به همین دلیل به نام شاه نشین مزین گردید یعنی( محلی در خور نشستن شاه ) محلی زیبا که زیبایی آن نظر شاه را برای نشستن واطراق به خودجلب نماید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *