روستای سنان / فسا / فارس

سایتها و وبلاگهای روستای سنان

شهرستان فسا – استان فارس

www.senan.ir/

http://zp1345.blogfa.com/

www.senan.blogsky.com/

۱۳۷۷arman.royalfa.com/


روستای شهیدپرور سنان

درسه فرسخی شهرستان فسا به طرف

شهرستان جهرم  قرار دارد.مردمی خون گرم

زحمت کش ومهمان نوازکه بیشتر انها با

شغل کشاوزی دامداری وکارگری

امرارمعاش می نمایند.

آشنایی بیشتربا روستای سنان

۱- حدود وموقعیت

  روستای سنان در۱۸ کیلومتری جنوب شهرستان فسا درموقعیت وطول ۵۳ درجه و۴۵ د قیقه وعرض جغرافیایی ۲۸  درجه و ۴۸ دقیقه قرارگرفته وارتفاع آن تا سطح دریا ۱۲۳۰متر می باشد. این روستا اولین آبادی ورودی منطقه شیبکوه وهشت کیلومتری زاهدشهرمی باشد.

مساحت کل اراضی این روستا ۱۴۹۰هکتارمی باشد.که اراضی موقوفه حدود  86 هکتار و منابع طبیعی واگذار شده۴۷ هکتار ودروضع موجود ۱۹۳۳۰۰متر مربع به کاربری مسکونی اختصاص یافته است.

 این روستا ازشمال به کوههای تنگ خمار وکوه لتی وروستای صحرارودازغرب به امامزاده محمد(ع)که ازروستاههای اقماری روستای سنان می باشد. وتا "کوههای تل میشی" و"تل سیاه" و"کوههای قبله "(که درمجاورت وهمسایگی شهرستان جهرم می باشد)از طرف شرق به روستای  کنکان و از جنوب  به روستای فدشکویه و زمینهای کمال آباد و روستای هارون وسکز محدود می گردد.

۲- تقسیمات کشوری

روستای سنان یکی از روستاهای تابع منطقه شیبکوه  شهرستان فساواقع در استان فارس می باشد.

۳- تاریخچه روستای سنان

آنچه که مسلم است با توجه به آثار موجود وظروف سفالین باقی مانده نشان میدهد که این روستا دارای قدمت تاریخی کهن است ولی امکان تغییر نام نیز وجود دارد. ظروف سفالین وچراغهای پیه سوزاز نوع سفالین که در قسمت های معروف به "تل های ده سنان "یافت شده و همچنین تل هایی از قبیل "تل سیاه" تل چارطاق" و.. گویای این مطلب و قدمت زیاد روستا می باشد. چاههای سنگی موجود درارتفاع کوه تنگ خماروپله های سنگی اسب رو از سطح چاه تا بالای کوه و خط میخی نوشته شده بر سنگی مشکین در بالای غارو سنگرهای دیده بانی ودفاعی درست شده ازسنگ های عظیم بالای کوه واظهار نظر پیران روستا که سینه به سینه به افراد فعلی رسیده نشانگر آیین زردشت وزندگی حاکمان وقت دراین منطقه را دارد. ناگفته نماند که قسمتی از آثار موجود بدلیل نداشتن متولی بی توجهی مسئولان فرهنگی شهرستان فسا تخریب یا به سرقت رفته است.ازدیگرآثارتاریخی ومذهبی روستابقعه مبارک امامزاده محمد(ع)سنان می باشد که از نوادگان امام سجاد(ع)و پدرامام زاده حسن معروف شهرستان فسا می باشد. با این حال درکتب قدیمی المسالک والممالک ابو اسحاق ابراهیم استخری که در سال ۶۵۰ هجری قمری تالیف گردیده از سنان به عنوان روستا نام برده است. در سفرنامه  ابن حوقل که از سال ۳۱۳  (ه – ق ) آغازشده نیز ازسنان یاد شده است . در فارسنامه ناصری آمده که:سنان را دهی است سه فرسخی میانه جنوب وشرق فسا. در فرهنگ دهخدا نیز آدرس این  روستارا کنارجاده جهرم میان فسا ودره زهری در۱۶۴۰۰۰متری شیراز یاد کرده است.

برگرفته ازمونوگرافی روستای سنان

تالیف:جناب آقای فرهاد رعیت پیشه

بهمن سال ۱۳۷۹

مطالب مرتبط

۵ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  بهتر نبود که از افغانها و گاو سواران سنان هم یادی می کردید

 2. ناشناس گفت:

  ممنون از سایت خوب شما .

 3. ناشناس گفت:

  باسلام شورای محترم ودهیار عزیز چرا فکری به حال زیر سازی کوچه های سنان نمیکنید چرابین محله های سنان تبعیض قائل میشوید

 4. ناشناس گفت:

  افسوس از مسئولان روستا باستانی برر یا سنون کنونی
  که هیچ رسیدگی نمی شود

 5. ناشناس گفت:

  دهیار سنان چقدر میکشی بالا کمی هم به فکر سنان باش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *