روستای اسبمرد / قزوین / قزوین

سایتها و وبلاگهای روستای اسبمرد

شهرستان قزوین – استان قزوین

http://www.asbemord.mihanblog.com/


                                            موقعیت جغرافیایی:

روستای اسبمرد یکی از روستاهای زیبای شهرستان قزوین میباشد و در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال قزوین قرار دارد.

این روستا ازنظر آب وهوایی ، سرد وکوهستانی می باشد. محصولات عمده این روستا : گردو ، گیلاس ، انگور ، البالو ، توت ، توت سیاه ، زالزالک و … اما درخت های فندوق ، سیب و… هم به مقدار زیاد درآن یافت می شود. این روستا درفصل بهار آب وهوای کاملا معتدل و بارانی دارد. موقعیت این روستا در بین روستای بولکان ( ازشمال ) * الولک ( ازجنوب ) * سوته کش ( ازمشرق ) * کشاباد ( از مغرب ) قرار دارد. وتفریح گاه مردم درفصل بهار و تابستان می باشد.

مطالعات طبیعی روستا

این روستا دارای کوه های بلند با شیب نسبتاً تندی بوده که از چهار طرف روستا را احاطه کرده. که منظره بسیار زیبا و جالبی از نظر تفریحی و آب و هوایی  برای روستا ایجاد کرده است. از این کوه ها چشمه های فراوانی به طرف روستا سرازیر می باشد همچنین این کوه ها محل چراع دام های روستا می باشد.

مطالعات آب

این روستا  به دلیل قرار گیری در منطقه کوهستانی شاهد چشمه های پر اب فراوانی می باشد که این چشمه ها دارای خواص معدنی نیز می باشد از مهم ترین این چشمه ها می توان به چشمه های واقع در کوه های بالا کوه و ارتفاعات برف چال ، روینان ، چشمه علی ، چشمه های کندان و … اشاره کرد.

از مهمترین چشمه هایی که در این روستا قرار دارد چشمه ی اب گرم " یل گرما " می باشد ٬ این چشمه خاصیت درمانی فراوانی است ٬ که در۴ کیلومتری شمال روستا قرار دارد.

مطالعات پوشش گیاهی

انواع پوشش گیاه اطراف روستا : در حاشیه  اطراف کوه ها این روستا دارای درختانی همچون چنار ،درختان سوزنی برگ ، ون ، گون ، زالزالک و … می باشد و محل مناسبی برای حیوانات وحشی را به وجود آورده است.

مطالعات انسانی

مطالعات جمعیتی : تعداد حدود ۱۳۰ خانوار ساکن در این قریه می باشند که جمعیتی بالق بر ۷۰۰ تا ۸۰۰  نفر می باشد بیشتر از ۹۸% این روستا  افراد با سواد می باشند.

مهاجرت

اکثر مردم در فصل زمستان به علت سرمای شدید و کمبود امکاناتی همچون لوله کشی گاز به شهر مهاجرت کرده و بعد از پایان یافتن زمستان و فصل سرما به روستا باز می گردند .

 

مطالعات تاریخی – اجتماعی –  فرهنگی

این روستا از نظر تاریخی قدمت زیادی دارد ولی دارای امکانات تاریخی به جا مانده نمی باشد.

مردم این روستا از فرهنگ خاص و غنی ایرانی پیروی می کنند ، و دارای مراسم خاصی در مراسم عروسی و عزا داری می باشند مردم این روستا ارادت خاصی به امام حسین ( ع ) و اهل بیت دارند و در ماه محرم دراین روستا دسته عزاداری تشکیل می دهند.

محله بندی

با وسعت که روستا دارد روستا به سه بخش تقسیم می شود بنا به گویش مردم ٬ بالا محله ، پایین محله ، کربنان.

سیستم مدیریت محل

این روستا دارای  شورای روستایی می باشد.

مطالعات معیشتی و اقتصادی روستا

کشاورزی : به دلیل وجود خاک حاصلخیز درختان زیادی در این روستا وجود دارد و بیشتر مردم امورات خود را با فروش محصولات سر درختی خود میگذرانند و با وجود هوای سرد این روستا درختانی نظیر سیب ، گیلاس ، گلابی ،آ لبالو ، گردو ، فندوق ، … دردامنه ی کوه های این روستا قرار دارد.

دامداری: مردم این روستا دارای دام می باشند که چراگاههای این دامها در کوههای این روستا می باشند این دامها صبح برای چرا توسط چوپان به کوه میروند و عصر به روستا بازمی گردند ومردم شیر آن را میدوشند و صرف لبنیات خود میکنند.

زنبور عسل : مردم این روستا دارای تعداد زیادی کندوی زنبور عسل می باشند. که این روستا را تبدیل به یکی از قطب های تولید عسل در استان قزوین نموده است

خدمات

 شغل هایی که در این روستا وجود دارد نظیر دامداری ٬ کشاورزی و زنبورداری است .

شیب معابر

روستا با شیب ملایمی که به سمت شمال غربی دارد کوچه آن نیز دارای شیب ملایمی می باشد.

 

مصالح به کار رفته در ساخت و ساز روستا

مصالح روستا خشت و گل ، سنگ و چوب ، آجر و سیمان می باشد . در خانه های قدیمی مصالح این خانه ها از خشت و گل و کمی هم سنگ و چوب بوده  ولی در ساختمان های امروزی این مصالح جای خود را به مصالح پیشرفته امروزی یعنی آجر و سیمان داده است این مصالح بیشتر از شهر تهیه و سپس با کامیون به روستا منتقل می شود.

 

کیفیت ساختمان ها

روستا چون قدمت زیادی داشته اکثر خانه ها قدیمی و خشتی و گلی می باشد که اکثر این خانه ها تخریبی می باشد و تعدادی از این ساختمان ها تخریب و ساختمان های جدیدی جایگذین آن شده است. تعدادی از خانه ها نیز به دلیل استفاده خوب مصالح قدیمی  هنوز تخریب نشده و مردم روستا با تقویت و ترمیم دیوارها باعث شده اند که روستا ظاهر قدیمی خود را حفظ کنند .

قدمت و بافت

قدمت خانه های روستا به صد سال قبل باز می گردد که این خانه ها اکثراً تخریبی بوده و دیگر کارایی مسکونی ندارند و هنوز خانه هایی قدیمی هستن که مردم با ترمیم آن ها هنوز در آن زندگی می کنند. ولی امروز با پیشرفت تکنولوژی مصالح جدید جایگذین مصالح قدیمی شده که مقاوم تر از مصالح قدیمی بوده و امروزه از این مصالح استفاده می کنند.

تعداد طبقات

بیشتر خانه ها در این روستا یک طبقه بوده و تعدادی دو طبقه وجود دارد که طبقه پایین آن کاربرد مسکونی نداشته بلکه کار برد دام داری دارد. ولی ساختمان های ۲ طبقه امروزی که در این روستا ساخته شده مسکونی بوده و بسیار زیبا و مقاوم است .

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    چیزای جدید بزارید.

  2. ناشناس گفت:

    من از این وبلاگ دیدن کردم واقعا خیلی حرفه ای طراحی شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *