دورچاک – قزوین – قزوین

سایتها و وبلاگهای روستای دورچاک

بخش رودبار الموت –  شهرستان قزوین – استان قزوین

www.dorchak.ir/

http://www.dorchak.blogfa.com/

روستای دورچاک یکی از روستاهای زیبای ایران در منطقه الموت _یکی از خوش آب و هواترین مناطق ایران در دامنه رشته کوه های عظیم البرز _ در شمال استان قزوین واقع شده است.

این روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۰۰۰ نفر و حدود ۱۶۰ خانوار(ساکن و مهاجر) در ۱۷کیلومتری رجائی دشت و ۱۵ کیلومتری رازمیان قرار دارد.

مردم این روستا از دو طایفه ی مراقی و پشه ای تشکیل شده اند که بخش عمده آنها را (حدود ۹۰%) مراقی ها تشکیل می دهند.

مساحت این روستا چیزی حدود ۸۰۰۰۰۰متر مربع است.شغل اصلی مردم روستا همانند بیشتر روستاییان ایران کشاورزی و دامپروری است. . بیشتر روستاییان در زمینه ی کشت برنج فعالیت دارند که زمین های برنج آنها در نزدیکی شاهرود و در منطقه ای به نام «چرشدره» که در۵.۵ کیلومتری روستا قرار دارد، واقع شده اند.

آب روستا بصورت شبکه لوله کشی بر حسب نظام مهندسی روز تامین شده است و جاده آن در مرحله آسفالت است که البته بخشی از آن آسفالت شده و بخشی از آن خاکی است.

مناطق اطراف روستا از باغ های میوه ی زیادی ازجمله انگور،گیلاس، آلبالو، توت، گردو و … تشکیل شده است که در مجموع مناطق زیبا و دیدنی ای را بوجود آورده است.

لازم به ذکر است طبق اسناد و مدارک دهیاری و شورای اسلامی روستا و همچنین با استناد بر لغت نامه غنی و معتبر دهخدا نام اصلی این روستا درچاک است و بدون حرف واو نوشته می شود.

اسناد نام برده نوشته ی دست انسانهای صاحب نظر نیست به جز در یک مورد( دهخدا).

نام این روستا در فهرست روستاهای ایران با نام دورچاک ثبت شده است و تابلوی کنار جاده در ابتدای راه این روستا هم با همین نام ذکر شده است.

دورچاک:به معنای کنار(اطراف) دریاچه یا حوضچه ی اب است که این معنا از بافت قدیمی روستا به خوبی برداشت می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *