روستای قوشه دگرمان / میامی / سمنان

سایتها و وبلاگهای روستای قوشه دگرمان کالپوش

شهرستان میامی – استان سمنان

http://ghooshedagerman.blogfa.com/

ghoshehdreams72.blogfa.com/

موقعیت روستا

روستای قوشه دگرمان کالپوش یکی از ۱۰ روستای بخش کالپوش از توابع  شهرستان میامی استان سمنان می باشد .

        روستای قوشه دگرمان کالپوش با جمعیتی بالغ بر ۴۵۰ نفر و باطبیعتی بکر و دست نخورده در شمال شرقی شهرستان شاهرود واقع شده است.

       خروجی شاهرود به سمت مشهد مقدس پس از پیمودن ۶۰ کیلو متر راه به شهر میامی میرسیم .جاده فرعی منشعب شده از جاده بین المللی تهران- مشهد پس از شهر میامی را حدود ۸۰ کیلومتر بپیمایید پس از  طبیعتی کویری شما به منطقه زیبای سر سبز و خوش اب وهوای کالپوش که روستای قوشه دگرمان در این منطقه قرار دارد میرسید.از ویژگیهای طبیعت ان ابشارها ، دشت بسیار زیبای شقایقها (اردیبهشت ماه)، دشت افتابگردان و جنگلهای زیباییی می باشد که با فرا رسیدن فصل  بهار و تابستان میزبان هزاران گردشگر می باشد.

جغرافیا

بطور کلی موقعیت روستای قو شه دگرمان کوهستانی میباشد و در ارتفاعات رشته کوه ها ی البرز واقع شده است و به همین مناسبت دارای اب و هوای سرد ومعتدل کوهستانی می باشد.

بهار معتدل و سر سبز، تابستان معتدل و گرم ، پاییز مرطوب و زمستان سرد و مرطوب از ویژگیهای خاص این منطقه مباشد .وسعت روستا و زمین -های اطراف ان حدودا ۱۰۰۰ هکتار می باشد که مو قعیت خوبی برای کشاورزی دارند که از سمت شمال به جنگلهای زیبا استان گلستان متصل شده واز سمت غرب به روستای نامنیک و کوههای اطراف ان ،از سمت جنوب متصل به جلکه ای خشک و کم حاصلخیز موسوم به "جلگه کویر" و از سمت شرق وصل به روستای حسین اباد و زمینهای کشاورزی می باشد.

سکنه روستا بالغ بر ۴۹۰ نفر بوده که حدود ۱۰۰ خانوار می باشد البته این جمعیت ثابت و ساکنین همیشگی روستا در فصول مختلف می باشد ، همانطور که گفته شد به علت زمستان های سرد روستا عده ای از اهالی کوچک کرده و در شهر های معتدل شمالی زمستان را سپری می کنند و در فصل بها ر، تابستان و پاییز برای کاشت، داشت و برداشت محصو لات کشاورزی خود به روستا بر می گردندکه بالغ بر ۳۰ خانوار هستند.

الحمدا… بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران محرومیت زدایی ورسیدگی به مشکلات ومعزلات روستاییان شروع شد و روستای قوشه دگرمان جزء اولین روستاهای بود که از نعمت اب ،برق و جاده اسفالته بر خوردار گردید واینها هرکدام به نو به خود از شرایط سخت اب وهوای روستا کاستند و مردم روستا را امیدوار به ماندن کرد تا اینکه با همت مسئولین روستا از نعمت کاز لوله کشی ،تلفن و خانه بهداشت بر خوردار گردید وپس از سالیان متمادی مهاجرت از روستا به خاطر شرایط عالی موجود ورفع مشکلات بدی موقعیت کوهستانی و سوق الجیشی به صفر رسید.

گاز طبیعی یکی از مهمترین عوامل کاهش مهاجرت و دلگرمی جوانان روستا به ماندن و ادامه شغل ابا اجدادی شان شد ، همچنین عامل مهمی در حفظ منبع طبیعی گردید زیرا مردم به خاطر برودت هوا تا قبل از اینکه گاز طبیعی و مواد نفتی به روستا بیاید از هیزم ومنابع جنگل استفاده میکردند.

همانطور که گفته شد به علت کوهستانی واقع شدن روستای قوشه دگرمان کالپوش ۳/۱ (یک سوم)مزارع کشاورزی در زمینهای شیبدار واقع شده است که می طلبد همکاری عزیزان مروج دراین زمینه را جهت تبدیل این زمینها به باغات میوه جهت حفظ طبیعت و بهبود وضع اقتصادی روستاییان

اقتصاد

روستانشینان روستای قوشه دگرمان مانند تمام روستاییان دیگر بر دو پایه کشاورزی و دامداری اقتصادشان را پایه ریزی کرده اند،تقریبا تمام درآمد آنها به این صورت حاصل می شود.البته در زمستان که کار کشاورزی نمی باشد و دامداری کاهش می یابد عده ای از روستا خارج شده و به شهرهای اطراف و حتی تهران برای کار می روند.

کشاورزی:۹۸ درصد کشاورزی روستا به صورت دیم می باشد علت آن بارندگی مناسب در اغلب سالهای زراعتی می باشدالبته در مورد فرهنگ کشتهایی که نیاز به آب دارند در این مناطق کار کافی نشده است و چنانچه از کشت های آبی استفاده گردد محصول برداشت شده از مزارع فزونی خواهد یافت و موجب بهبودی سطح معیشت و اقصادی مردم روستا خواهد شد.

۲درصد از زمینهای کشاورزی در حاشیه رودخانه ای قرار دارند که از سمت شمال روستا دره ای به عرض تقریبی ۲ کیلومتر می گذرد و بسیشتر در این زمین ها محصولاتی از قبیل گوجه فرنگی،سیب زمینی و دیگر محصولاتی که نیاز به آبیاری دارند کشت می شوند از آب رودخانه آبیاری شوند.

محصولات کشت دیم روستا شامل گندم که بیشترین سطح اراضی را دارد در بر می گیرد ،جو ،آفتابگردان ، لوبیا، عدس می باشد.

برداشت از این زمینها همانطور که گفتیم به علت دیم بودنشان و همچینین نبودن دستگاتههای مکانیزه کشت،داشت و برداشت خیلی پلیین است به طوری که به صورت متوسط در هر هکتار زمین زیر کشت گندم ۳تن محصول می توان برداشت کرد و از آنجا که هر خانوار تقریبا کمتر از ۴ هکتار زمین کشاورزی دارد با یک جمع و تقسیم ساده می توان فهمید که درآمد چندانی از راه آن حاصل نمی شود با این حال این محصولات کم وبیش مردم روستا را بی نیاز از جوامع شهری می کند ،وقتی برای خرید وسایل مورد نیازشان محصولات کشاورزی را با وسیله مذکور دادو ستد می کنند،یکی از علل کمی درآمد روستاییان از کشاورزی وجود واسطه هایی می باشد که محصولات کشاورزی را ارزان خریداری کرده و با سودهای بالاتر به مصرف کننده میرسانند.با حذف این حلقه از زنجیر میتوان هم کمک به بهتر شدن اقتصاد روستا جهت معیشت بهتر مردم نمود هم هزینه های مصرف کنندگان را پایین آورد.

دامداری: دامداری در روستای قوشه دگرمان به صورت سنتی است بدین شکل اعضا خانواده ها جهت تامین نیازهای خود به ایجاد درآمد اقدام به نگهداری دام و طیور می کنند.دامهای نگهداری شده شامل:گاو،گوسفند ومیباشند. از طیور هم میتوان به مرغ ف اردک ، بوقلمون، غاز و… اشاره کرد.

با نگاه اجمالی می توان دریافت این دامها و طیور تا حدی موجب رفاه و بهتر شدن معیشت مردم می شوند زیرا نصفی از احتیاجات مردم از جمله لبنیات ،گوشت،تخم مرغ و… از این راه تامین می شود هم برای مصرف خودشان و هم برای فروش آنها.

لبنیات شامل :شیر،کره ،ماست،دوغ،پنیر، کشک همه از تولیدات خود روستاییان می باشد که به دست زحمتکششان آنها را تهیه می کنند.از دامها نیز گوشت مورد نیاز خود را تهیه می کنند با این حال از فروش این محصولات و دام و طیور سود چندانی نمی برند زیرا همانطور که گفتیم واسطه های موجود بین دامدار و بازار مصرف سود اصلی را از این دادوستد می برند که موجب ضرر وزیان دامداران روستا و پایین آمدن سطح معسشت و اقتصاد آنها می شود

فرهنگ

روستای قوشه دگرمان کالپوش مثل اکثر نقاط کشور که تاثیر رو به رشد اقتصاد روی فرهنگشان بوده است،بسیاری از رسوم قدیم را به فراموشی سپرده است.

مهمترین عاملی که همچنان پابرجاست و هر سال هم پرشور تر برگزار می شود برگزاری عزاداری سالار شهیدان امام حسین (ع) در ایام ماه محرم و صفر است،در روستا دهه اول محرم و دهه اخر صفر را پرشور عزاداری می کنند.روز عاشورا حلیم نذری در مسجد روستا آماده می شود و پخت آن ۲۴ ساعت طول می کشد و بسیاری لز جوانان روستا را در زمان پخت به خود جلب می کندبعد از اتمام پخت جمعی از جوانان روستا سینی های بزرگی که برای اینکار است را بر می دارند و ظرفهای حلیم را داخل آنها می چینند و جلوی خانه های مردم می برند و بدین صورت تمام حلیم در تمام روستا پخش می شود،از دیگر مراسمی که چند سالی است بطور کامل در بین مردم جا باز کرده است ،مراسم همایش شیرخوارگان روستا بیاد شش ماهه دشت کربلا در شب شام غریبان در مکان مسجد روستاست بدین نحو که تمثیلی از میدان کربلا در داخل خیمه ای آماده می شود و نوزادان روستا جلوی آن قرار می گیرند،سپس مداحان به مصیبت خوانی و مداحی می پردازند در زمان اجرای مراسم شور

گردشگری

روستای قوشه دگرمان کالپوش بدلیل طبیعت بکر و زیبایش مکان بسیار مفرحی برای یک گردش یکروزه می باشد.

مشکل اصلی که گردشگر زیادی از یان روستا دیدت نمی کند نبودن امکانات کافی رفاحی است.

ازمکانهای دیدنی روستا که مثل همه جای کالپوش مطرح است دشت بسیار زیبای شقایق در اواخر اردیبهشت ماه و همچنین دشت آفتابگردان در اواخر شهریور ماه می باشد که به اندازه بضاعت روستا گردشگر خودش را دارد،همنطور که قبلا گفتیم بدلیل نبود امکانات رفاحی اغلب صبح تا غروب را در کالپوش سپری می کنند اما همین مفدار هم به اندازه کافی آنها را خشنود می سازد.

اما از اماکن گردشگری روستای قوشه دگرمان کالپوش می توان به دشت رضاقلی خان که وسعت بسیار زیادی است در وسط جنگل روستا را به خود تخصیص داده است واکثر مردم روستا برای تفریح و معمولا سیزده فروردین به آنجا مراجعت می کنند.

از دیگر مکانها دره آسیاب است که اصل نامگذاری روستا هم بخاطر همین دره است (وا‍ژه "قوشه دگرمان " به زبان ترکی است و یعنی دو آسیاب روبرو هم)سنگهای بسیار بزرگ و درختهایی که از دل صخره ها بیرون آمدن از جاذبه های منحصر بفرد این دره می باشد.

جنگلهای ارتفتعات روستا که مرز بین استان سمنان و گلستان نیز می باشد یکی از جالب ترین مکانهای گردشگری روستاست،وقتی در ارتفاعات ای جنگلها قرار میگیرید و سمت شمال را نگاه می کنید وجود حدود۱۵ روستای استان گلستان که بین جنگلهای استان جای گرفته اند چشم هر بننده ای را به خود خیره می کند.

بطور کل روستای قوشه دگرمان با داشتن این چنین جنگلهایی حتما می تواند مکان مفرح و شادابی برای گزراندن یک روز خوب و بیاد ماندنی در کنار خانواده باشد.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    پس کو نردین + سوداغلن + کرنک + نام نیک + باغچه + حق الخوجه + کمردار+ دست شا کو ویک عکس خوب از دانیال جاش خالیه درسته که من اهل اون روستا نیستم ولی تمام اون منطقه رو گشتم ووجب به وجبشو میشناسم بهتره از همه روستا های اطراف یک عکسی بزاری ومعرفیشون کنی بهتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *