روستای لمراسک / گلوگاه / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای لمراسک

شهرستان گلوگاه – استان مازندران

http://lemraski.persianblog.ir

lemrasks.mihanblog.com/

lemraskonline.persianblog.ir/ لمراسک، روستایی است از توابع بخش کلباد شهرستان گلوگاه در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان کلباد شرقی قرار دارد

لمراسک در اصل کلمه ای روسی است و در فرهنگ لغت دهخدا به آبادی پای کوه معنی شده است.

آمار رسمی جمعیت روستا بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ , تعداد خانوار : ۷۷۶

عنـــوان

کــــل

با ســـواد

بی ســـواد

کل جمعیت

۲۷۸۲ نفر

۲۱۱۱ نفر

۴۵۰ نفر

جمعیت مردان

۱۳۹۱ نفر

۱۱۳۹ نفر

۱۳۱ نفر

جمعیت زنان

۱۳۹۱ نفر

۹۷۲ نفر

۳۱۹ نفر

 

آسیاب آبی لمراسک

قبل از آن که کارخانه آرد بوجود آید، مردم گندم هاشیان را بوسیله آسیاب آبی به آرد تبدیل می کردند که در سنوات خیلی دور، محل تبدیل گندم به آرد منطقه، در لمراسک قرار داشت.

قبل از آن که کارخانه آرد بوجود آید، مردم گندم هاشیان را بوسیله آسیاب آبی به آرد تبدیل می کردند که در سنوات خیلی دور، محل تبدیل گندم به آرد منطقه، در لمراسک قرار داشت.

آسیاب های ذکر شده توسط آب رودخانه کار می کردند. در لمراسک دو باب آسیاب موجود بود که توسط اجدادم (نگارنده متن) اداره می شد. این آسیاب ها به مرور زمان از گردونه خارج شدند و از بین رفتند. البته ساختمان یکی از آنها بصورت مخروبه درآمده و در وسط محل به چشم می خورد.

صنایع دستی لمراسک

مهمترین صنعت دستی لمراسک، کرباس بافی بوده که علامه دهخدا در فرهنگ دهخدا، یکی از صنایع دستی لمراسک را کرباس بافی معرفی می کند. این صنعت مربوط به دوران قدیم بوده و در حال حاضر، هیچ رونقی در لمراسک کنونی ندارد. کرباس بافی را می توان از صنایعی نام برد که توانست اکثر مردم روستای لمراسک را به خود مشغول کند. تا جایی که نگارنده تحقیق کرده، کمتر، افرادی بودند که از این صنعت بی بهره باشند متأسفانه این صنعت در لمراسک بطور کلی از بین رفته است. از صنعت کرباس بافی برای تهیه لباس- سفره- شمد- عمامه و… استفاده می شد. و از صنایع دستی دیگر آن می توان به قلاب بافی ، قلاب دوزی، انواع تابلو معرق، منبت مشبک، میناکاری، طلاکاری، چادر بافی، سفال و سرامیک، قالبی بافی و فرش بافی ، مصنوعات چوبی و نمدمالی اشاره کرد.

حمام قدیمی لمراسک

در این روستا دو باب حمام موجود بود. یکی در سید محله که در ابتدا بصورت استخری بود که به علت بهداشتی نبودن، آن را به حالت امروزی (بهداشتی) تبدیل کردند. این حمام به علت عدم انجام تعمیرات تخریب شده است وهم اکنون آثاری از آنم.جود نیست و هم اکنون مکان این حمام خاکبرداری شده و اهالی روستا در حال ساخت بنای مذهبی می باشند. حمام دیگری که در خود لمراسک واقع شده که شرح آن در بالا ذکر شد، با تعمیراتی که انجام شده، فعلاً دایر می باشد و به لحاظ این که قدمت زیادی دارد (بیش از ٢٠٠ سال) و بنای آن بصورت گنبدی می باشد، جزء آثار باستانی محسوب و به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    با عرض سلام و تشکر ….لمراسک دارای ۳حمام بوده است..یک دهنه در مرکز روستای لمراسک که شامل قسمت زنانه و مردانه میباشد….یک دهنه در انتهای سید محله بوده که تقریبا تخریب و غیر قابل استفاده میباشد…..و سومین حمام که همان طور که اعلام کردین خراب شده و یک مکان مذهبی بنام بیت الاحزان درست شده است

  2. ناشناس گفت:

    لمراسک واقعاروستای قشنگیه,من که عاشقشم,واقعا پیشرفته است,بهترین روستاتوایراننه خوش به حال مردمانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *