روستای کردامیر / شهریار / تهران

سایتها و وبلاگهای روستای کردامیر

شهرستان شهریار-استان تهران

http://kordamir.blogfa.com/

 

کردامیر از دیروز تا امروز

در مورد تاریخ کردامیر تحقیقاتی به گونه ی خاص صورت نگرفته است ولی با توجه به شواهد تاریخی و استناد به گفته باستان شناسان می توان به گوشه ای از تاریخ کردامیر پی برد.

بر طبق گفته باستان شناسان کردامیر یکی از سه دروازه و راه های ورودی به شهریار در دوران گذشته بوده و با توجه به ارتباطی که بین تپه های باستانی جوقین – مربوط به دوران ساسانی – و کردامیر که روستای مجاور به حساب می آید وجود دارد ، می توان به یقین گفت که سابقه تاریخی کردامیر به دوران پیش از اسلام بر می گردد.

همچنین وجود امام زاده هارون و آثار باستانی به دست آمده از این مکان و گورستان مجاور آن ، سابقه تاریخی و تمدنی آن را در دوره بعد از اسلام به صورت مستند اثبات می کند.

آشکار است که این روستا به دلیل آبادانی و آب و هوایی مطبوع به عنوان یکی از قریه های شهریار قدیم ، به موازات تاریخ شهریار ، دارای سابقه تمدن می باشد.

در دوران معاصر کردامیر وضعیتی متضاد با دیگر مناطق داشت. در حالیکه خان ها و زمین داران زورگو در روستاها به چپاولگری و غارت رعیت می پرداختند ، مردم کردامیر از خان ها و باغداران بزرگ این روستا که از سادات نیز بودند به نیکی یاد می کنند  و رفتار دوستانه ی متقابل خان ها و مردم را قدیمی های کردامیر تایید می کنند.

لازم است به از جان گذشتگی مردم کردامیر در راه میهن اشاره شود ، کردامیر زادگاه ده ها تن از شهدای ایرانزمین دو دوران جنگ است که از جمله می توان

شهیدان مداحی ، از شهدای بنام شهریار را نام برد.

در عرصه علم و فرهنگ و هنر ، کردامیر افتخارآفرینان بسیاری را به جامعه معرفی کرده است. شمار تحصیل کرده های بالا و صد ها متخصص و مدیر و مسئول دولتی و استاد دانشگاه و … در سطح استان و کشور و حتی دنیا گواه این مدعاست.

در عرصه ورزش می توان از هادی افشار دارنده مقام قهرمانی جهان در رشته تکواندو به عنوان چهره شناخته شده یاد کرد.

کردامیر به دلیل نزدیکی به تهران و سرسبزی خیره کننده ی باغات میوه ی آن امروزه مورد توجه ویژه سرمایه گذاران بخش تفریحی و ساختمان سازی قرار گرفته و احداث ویلاهای تفریحی و مراکز تجاری ، توجه ویژه به آن را صد چندان می کند.

کردامیر یکی از قطب های کشاورزی در منطقه بوده و علارقم مشکلات فراوان مانند کمبود آب و غیره … محصولات کشاورزی و میوه های کردامیر زبان زده همگان است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    با سلام از تهیه کننده محترم لازم به ذکر است که کردامیر قبلاٌ به نام گل تپه بوده بعد ها که ایروانی ها بعد از مهاجرت از کردامیر از زادگاهشان واقع در کشور باکو که در حال حاضر نیز به این نام است و یکی از شهرستانهای ایران عزیز بوده که قاجار و به سرکرده گی روسیه که همیشه دشمن این سرزمین بوده و هست از ایران جدا شد نام این روستا را کردامیر گذاشتند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *