سنگده – ساری – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای سنگده

شهرستان ساری – استان مازندران 

http://aliyaali.blogfa.com/

http://sangdeh.blogfa.com/

www.sangede.blogfa.com/

sangdehi.blogfa.com/

برای رسیدن به این روستا و ارتفاعات آن در جاده فیروزکوه ، در ۱۹۰ کیلومتری تهران بعد از پل ورسک ،به جاده فرعی آسفالته که در سمت راست می باشد وارد شوید. سر جاده پمپ بنزین هم می باشد. می توان از این روستا و از میان ارتفاعات آن خود را به سمنان رساند. سنگده روستایی زیبا در منطقه دو دانگه ی ساری هست .

فاصله ی هوایی این روستا تا ساری ۵۰ کیلومتر و فاصله از طریق جاده ۱۰۰ کیلومتر از جاده کیاسر و ۱۱۰ کیلومتر از جاده ی فیروزکوه می باشد.
در کنار این روستا شرکت چوب و کاغذ فریم واقع شده که به رشد و ترقی این روستا از حدود۶۰سال پیش کمک های شایانی کرده است لکن در دهه های اخیر با ضعف مدیریت رو به افول گام نهاده است تا حدی که کارخانه ای که  تولیدکالاهای چوبی(کتابخانه ، کمد لباس ، زیر تلویزیون و…) را از مرحله ی صفر تا صد (برش درخت تا فروش در مراکز استان ها)خود انجام می داده است در حال حاضربه قطع درختان تنها برای پرداخت حقوق کارگران دررفته از اخراج می پردازد.

من در مردادماه ۱۳۸۸به آن روستا سفر کردم و عکس هایی از آن فصل روستا برایتان می گذارم لکن چندروز پیش برادرم از مناظر زیبای زمستانی آنجا تعریف کرد.با خودم حداقل پستی در مورد روستای سنگده بگذارم عکس های زمستانی اش پیشکش( یعنی به زودی )
چهره زمستانی جنگل در ارتفاعات این روستا فوق العاده است. یه جورایی بهشت گمشده است.

تاریخچه و پیشینه سنگده

مردم سنگده از نسل امام جعفر صادق  هستند  مبلغان دین اسلام از طرف امام جعفر صادق توانستند با ایجاد گرمی و محبت در بین مردم آنان را به اسلام و مذهب شیعه بگروایند و بدین دلیل مذهب مردم مسلمان ساری از همان ابتدا شیعه بوده و است؛ در سال ۱۳۶ ه.ق. ملامجدالدین از طرف امام جعفرصادق را در دودانگه روستای فریم به شهادت رساندند و پس از آن حضرت یحیی بن یحیی و حضرت سجاد و حضرت عباس از فرزندان امام موسی کاظم به ساری ودودانگه رفتند و در بین مردمان زندگی کردند و در این دیار درگذشتند. 

 

موقعیت طبیعی سنگده

 سنگده زیبایی بکر آن در هر فصلی دیدنیست و روح هر بیننده ای را شاد می کند.

دودانگه با همه زیبایی وصف ناپذیرش در منتهی الیه جنوب شرق استان مازندران در دامنه رشته کوه های البرز و جنگل های هیرکانی قرار دارد.

بلحاظ طبیعت زیبا و بکر، جنگل  ذخیره و زیستگاه انواع حیوانات و پرندگان وحوش بوده که از لحاظ ارزش ملی و جهانی بسیار با اهمیت می باشد.

طبیعت زیبا و جذاب ، مناظر طبیعی و چشم اندازهای دلپسند و چشمه سازان پر آب و زلال و درختان صنعتی با آرایش سحر آمیز دیواره سنگی سر به فلک کشیده سلسله جبال البرز در حاشیه جنوبی طرحها و تندیس زیبایی و کمال آفرینش را به منصه ظهور گذارده است.

جنگل های سنگده که در پایین دست قله نرو و زرجو واقع شده مکانی است آرام، دنج و دیدنی برای آنها که در جست وجوی جایی هستند تا چند روزی را دور از زندگی رخوت بار شهری در دل طبیعت زیبای بگذرانند. تنوع رنگ درختان جنگلی در فصل خزان، زیبایی این منطقه را صد چندان می کند.

 و می توان از این روستا و از میان ارتفاعات آن خود را به سمنان رساند. چهره زمستانی جنگلی ارتفاعات  این روستا فوق العاده است. خط الراس مشرف به روستا در بیشتر جاها دیواره ای می باشد.

ارتفاعات سنگده جنگلی و مشرف به خطیرکوه و گونه جنگلی آن شامل درختان توس و راش می باشد. و این منطقه مردمان بسیار دوست داشتنی و زحمت کش در دل خود پرورش داده که برای کشور خود افتخار آورده اند و شرکت چوب فریم در این روستاست که پدرانمان در این شرکت مشغول به کار بودند و در حال حاضر هم جوانان این منطقه مشغول به فعالیت هستند و شاکریم از خداوند منان این طبیعت را در اختیار ما قرار داده است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. sangdehi گفت:

    salam
    az shoma tashakkor mikonam.
    aksaye sangdeh ro mitoonin az weblagemoon begirin va to saytetoon bezarin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *