روستای دارابکلا / میاندرود / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای دارابکلا

شهرستان میاندرود – استان مازندران

http://pakoassel.blogfa.com/

darabkolla.blogfa.com/

http://www.darabkola20.blogfa.com/ 

http://shohadaydarabkola.blogfa.com/ 

http://aryaeian2007.blogfa.com/

http://www.darabkola.ir/

http://www.darabkola7.blogfa.com/

www.sepidedarabkola.blogfa.com/

damaneyedarabkola.persianblog.ir/

 

  1) موقعیت جغرافیایی

این روستا با یکصدو چهل هکتار بدون احتساب زمینهای زراعتی در شمال شرقی شهرستان میاندرود، با طول جغرافیایی ۱۵   ˚ ۵۳  و عرض جغرافیایی  33   ˚ ۳۶  که از جنوب و جنوب غربی به جنگلهای خزاندار، از شرق به ارتفاعات مشرف به روستای پیله کوه و جامخانه و از غرب به دامنه های مشرف به روستا های لالیم، کیاپی، و اسبوکلا و از شمال به جاده ترانزیتی ساری ـ گرگان و شهر سورک متصل می باشد. این روستا بعنوان مرکز دهستان کوهدشت که حدود ۱۳ روستا را شامل می شود محسوب می گردد.

 2) سابقه تاریخی

مکانی که اکنون دارابکلاء در آن واقع شده است سابقه ای کمتر از سیصد سال دارد و قبل از آن روستا در مکانی بنام گنبه که اکنون به  منطقه جنگلی تبدیل شده است، واقع شده بود و پیران این روستا وجود بناها و معبد، قبرستان، حمام و غیره آنرا دیده اند ( البته دست طمع کار گروهی آنرا به ویرانه ای تبدیل کرده است)  که پدران و پدر بزرگان ما آجر و چوب آن بناها را کنده و جهت ساختن بناهای خود به اینجا آورده اند. وجود قبرستان و طریقه دفن مرده ها حکایت از ساکنین غیرمسلمان در این مکان دارد شاید بعد از هجوم اعراب مردم این روستا از مکانی که قبل ازآن ( بابی که امروز به اربابی و امامزاده جعفر نام دارد) ساکن بوده و به گنبه کوچ کرده اند. سنگ قبرهای موجود در امامزاده تاریخ هزار ساله را نشان میدهد در این مکان نیز نشانه هائی از آبادانی در گذشته های بسیار دور دارد وجود بقایای چند پل که بر روی داربکلا رود در همین منطقه حکایت از آبادانی آن در گذشته دارد و آجر های این پل که بوسیله اهالی کنده شده چند دستگاه ساختمان بنا شده که هم اکنون وجود دارد احتمالاً بنا به دلایلی همچون زمین لرزه و ایجادگسل و یا اپیدمی خاصی … مردم از منطقه گنبه به مکان فعلی یعنی دارابکلاء کوچ کرده اند.

در باور عامه مردم، نام دارابکلا منتسب به داراب یکی از پادشاهان کهن ایران است. قلعه ای بنام  کیجا قلعه (دختر قلعه)، که دختر داراب شاه بوده است دلیل بر مدعای ایشان است. با توجه به نمونه های تاریخی و محلی بر این نکته اسرار می ورزم که دارابکلا در ادوار پیشین بوده است و در زمان و مکان معین. آخرین و صحیح ترین رسم الخط آنرا علامه دهخدا داراب کلاء آورده است. دارابکلا در گذشته در هر مکانی بوده و این تغییر مکان را در جغرافیا، نظر قابل پذیرش است زیرا جغرافیدان معاصر فرانسه اولیویه دلفوس می گوید:

 « هیچ مکانی در فضای جغرافیائی بدون تغییر نمی ماند » 

۳) جمعیت و نیروی انسانی بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵  و برآورد سال ۱۳۸۶

 سـال

۱۳۸۵

۱۳۸۶

شهرستان

ساری

ساری

بخش

میاندرود

میاندرود

دهستان

کوهدشت

کوهدشت

روستا

دارابکلا

دارابکلا

تعداد خانوار

۱۱۷۰

۱۳۶۰

جمعیت کل

۴۶۶۱

 4959

جمعیت مرد

۲۳۲۱

۲۵۰۳

جمعیت زن

۲۳۴۰

۲۴۵۶

بالای ۶ سال

۴۱۴۷

۴۴۱۲

بالای ۱۰ سال

 3573

۳۸۰۱

جمعیت باسواد

۳۴۰۹

۳۶۲۶

جمعیت شاغل

۹۹۸

۱۱۲۶

جمعیت بیکار

۴۴

۸۹

 

۴) آمار شهدا، جانبازان، آزادگان:

شهدا

جانبازان

آزادگان

۱۹

۱۸۷

۶

شهدای روستا : شهید حسن بابویه- شهید حجت الاسلام سید جواد شفیعی- شهید حسن رمضانی -شهید محمد جواد طالبی- شهید سیروس اسماعیل زاده- شهید شیخ علی اکبر گرجی- شهید حاجعبدالحسین کارگر- شهید محمد آهنگری- شهید محمد حسین آهنگری- شهید محمد باقر مهاجر -شهید محمد باقر صباغ- شهید حسن آهنگری- شهید حسین علی مختاری- شهید علیرضا عارف زاده- شهید عیسی ملایی- شهید سید تقی عمادی- شهید حسن رنجبر-شهید آزاده محمد حسین آهنگری.

۵) بهداشت و درمانگاه:

این روستا دارای دو باب خانه بهداشت، یک مرکز درمانگاه، دو باب کلنیک خصوصی و یک مرکز داروخانه فعال میباشد.

 6) آموزش:

این روستا دارای چهار آموزشگاه دولتی میباشد که بعلّت نداشتن فضای کافی بصورت دو شیفت مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین دارای:  آموزشگاه زبان خوارزمی ـ آموزش کامپیوتر و … در  مراکز ( آموزشگاه علمی حکمت ـ کافی نت ـ فروشگاههای کامپیوتر ) ـ باشگاههای ورزشی آقایان و بانوان ـ مرکز یادگیری محلی ـ کانون قرآن حضرت رقیه ـ مهد کودک ـ شورای اسلامی و پایگاه  مقاومت شهید مهاجر، و مقاومت خواهران حضرت سکینه (س) –  یک واحد کتابخانه عمومی مربوط به واحد فرهنگی پایگاه مقاومت و مرکز پخش نوار صوتی و تصویری می باشد.

۷) کشاورزی و دامپروری:

عمده امرار معاش اهالی از طریق کشاورزی به خصوص توتون بود اما بیش از ۷ سال است که کشت توتون  تا میزان ۷۰درصد کاهش یافته است که آن هم بدلیل سختی لین کشت و تنوع محصولات زراعی و رواج کشت آنها در روستاها از جمله کلزا، گندم، سیفی جات و … است که جانشین توتون شده اند و محصول اول روستا کلزا و گندم است که این محصول استراتژیک در بیش از ۷۰۰ هکتار از مزارع روستا کشت می شود،  که ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی گندم و ۳۰۰ هکتار کلزا  کشت می شود و مابقی سیفی جات و باغات با تنوع بالا می باشد. در واقع دارابکلا روستایی مستعد برای کشاورزی و جزء روستاهای نمونه شهرستان ساری محسوب می شود. همچنین این روستا دارای ۴۸ واحد دامی  ( گاو و گوسفند ) سنتی و صنعتی میباشد. تولید گوشت قرمز ( ۳۴ تن ) گوشت سفید مرغ ( ۳۲۰ تن ) شیر (۷۲۰ تن) در سال می باشد.

۸) صنعت:

مرکز کارخانه فرآورده های لبنی لاله ، تیرچه بلوک زنی ۲ واحد، کارخانه چوب بری و تجاری ـ تولید کننده درب و غیره  ۱۱واحد ، جوشکاری ۶  واحد و ۵  واحد هم مرغداری دارد.

 9 ) گردشگری:

روستای دارابکلاء در بخش جاذبه های توریستی، دیدنی ها را از نظر طبیعی و بعضاً تاریخی در خود جای داده است ، قلعه اِنار قلعه، کیجا قلعه، درّه دارکلارود، آب معدنی چشمه های ولو، تیرنگ گردی، ریک چشمه، عالوکا، میانسره   و … آبشارهای سنگ معدن و کیجا قلعه و بری دشت دله بمرد، پارک جنگلی چیلکاچین و همچنین بناهای امامزاده علی اکبر و امامزاده جعفر از جمله جاذبه های طبیعی و تاریخی این روستا میباشد.

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    سلام- به وبلاگ سپیده دارابکلا سربزن و کمکم کن
    دراین وبلاگ با یاری از شما دارابکلائیهای عزیز ، مشکلات ، راه حلها ، ارائه پیشنهادها و خیلی چیزای دیگه بازگو خواهد شد.بقول معروف از هر دری سخنی . به محض مطلع شدن اطلاع رسانی کنید. تو موتورهای جستجو مثل گوگل و یاهو و… بنویسند سپیده دارابکلا پیدا میشه.فعلاً تا اینجارو داشته باشین.تا ببینیم خدا چی میخواد؟
    http://www.sepidedarabkola.blogfa.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *