روستای کارمزد / سوادکوه / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای کارمزد

شهرستان سوادکوه – استان مازندران

http://karmozd.blogfa.com/

http://www.karmezy.blogfa.com/

http://www.karmozd80.blogfa.com/

www.karmozdpic.blogfa.com/

mionmale.blogfa.com/

shopar.blogfa.com/


 

وجه تسمیه روستای کارمزد

در مورد نام تاریخی روستای کارمزد مدارک مکتوب وجود ندارد . اما با توجه به گفته بزرگان و علما و ریش سفیدان روستا و آنچه که از تحقیق به عمل آمده دو نظریه وجود دارد که تا حدودی به هم نزدیک می با شند ، که نظریه اول به احتمال زیاد به واقعیت نزدیکتر می باشد.


۱ – نظریه اول: روستای کارمزد در گذشته های بسیار دور هرمزنام داشت که به مرور زمان هرمزد نام گرفت ، و به علت گذشت زمان در اثر تلفظ غلط کارمزد بر سر زبان ها جاری گردید. برخی از بزرگان این محل معتقدند که این روستا توسط هرمز یا هرمزد شاه بنا گردیدگه آثارباقی مانده از مرکز این حکومت، در منطقه سفید خانه یا اِسبه تاق ( سفید تاق) در چند قرن گذشته حکایت از آن دارد. این نقل و قول به احتمال زیاد از نسل تاریهای (طاریهای)ساکن تاری خیل به اجداد نسل حاضر در روستای کارمزدانتقال گردید.

 
۲- نظریه دوم : هرمز و فیروز دو برادر بودند ، که هر یک از این دو برادر بر منطقه ای از اطراف کوه های البرز حکمرانی می کردند . مرکز حکومت فیروز ، فیروز کوه بود، ومرکز حکومت هرمز شاه در منطقه هرمزد یا کارمزد فعلی بوده است.

 

امام زاده های روستا

روستای کارمزد دارای مقبره های زیادی از امامزادهامیباشد که عبارتند از امام زاده حسن در قسمت جنوب غربی کارمزد امام زاذه گزو در نزدیکی لفور امام زاده قاسم در جنوب کارمزد ،امام زاده علی در قسمت شمال شرقی کارمزد  و جان سید در جنوب روستا که در مورد شجره طیبه انان و چگونگی شهادت انان اطلاعاتی در دست نیست ،فقط با خواب نما به تعدادی ازافراد برای آنان مقبره ای ساخته شد.

 

امام زاده حسن

امام زاده حسن در مزار شهدا در قسمت جنوب غربی کارمزد قرار دارد حدود یک قرن پیش به فردی از اهالی کارمزد خواب نما گردیده که من به ته دره افتاده ام پس از کندن آن قسمت از زمین صندوقچه ای بیرون آمده که فقط یک دست مبارک داخل صنوقچه قرار داشته و آستینی دکمه دار نیز در دست آن بوده و سپس دست مزبور را در مکان کنونی به خاک سپرده اند و بیشتر مردم این واقعه را زبان به زبان برای فرزندان خود تعریف می کنند البته قسمتی از بدن این امام زاده در سرین و قسمتی دیگر در روستای ییلاقی امام زاده حسن به خاک سپرده شده است.

امامزاده گزو

گزو به معنای گز به گز یا بهتر است بگوییم متر به متر آب ،اما در مورد بوجود امدن این منطقه پیر زنی از روستای پاشاکلای لفورنقل میکرد که از مرحوم مشهدی محمد قراخونی دهکلانی شنیدم که میگفت من سالها پیش جهت خرید وسایل با چندین تن از افراد با اسبان خود از راه الاشت عازم تهران شدیم  پیرمردی افتاده ای را دیدم که عمری حدود ۱۲۰ سال داشت پس از احوالپرسی خودم را معرفی نمودم و گفتم از سوادکوه آمده ام گفت ایا شهر گزگ (گزو) باقی است گفتم نام ملکی است که سه بزگوار در دفن هستند پیرمرد گفت که من سالها پسش دران شهر به عنوان شاگرد به استاد خود در رنگرزی کمک میکردم در این شهر چندین رنگرزی وجود داشت پیرمرد گفت که دران سالها بر اثر حمله بختیاریها به همراه استادم به سوی تهران رهسپار شدیماین امامزاده به صورت چوب بست بود که شاها چراغی در ان روشن میکردند البته بعضی ها معتقدند که مردم شهر گزک در اثر بیماری وبا ،همه به مناطق دیگر مهاجرت کردند .در حال حاضر به جز این سه بزرگوار شهری در ان وجود ندارد .این واقعه تقریبا مربوط به ۱۵۰ سال پیش است و این منطقه پوشیده از جنگل است

 

شهیدان روستای کارمزد

نام

نام پدر

ت تولد

ت شهادت

محل شهادت

حسن کاظمی

محمد هاشم

۱۳۴۰

۱۳۶۰/۷/۱۲

آبادان

فتحعلی کاظمی

روح اله

۱۳۳۷

۱۳۶۱/۳/۳

خرمشهر

شیرزاد کاظمی

کاظم

۱۳۴۱

۱۳۶۱/۱۰/۲۱

فکه

جواد تقوایی

حیدر

۱۳۴۲

۱۳۶۳/۹/۱۵

شرهانی

نقدعلی فتحی

قدرت اله

۱۳۴۱

۱۳۶۳/۲/۱۳

شرق بصره

علی عالیشاه

مشهدی بابا

۱۳۴۷

۱۳۶۴/۳/۲۵

هورالهویزه

موسی موسی نژاد

احسان

۱۳۱۶

۱۳۶۴/۱۱/۲۷

فاو

اسماعیل محمدی

محمد

۱۳۴۲

۱۳۶۵/۲/۳۰

زبیدات

غین اله نوروزنژاد

نوراله

۱۳۴۵

۱۳۶۵/۱۲/۱۲

حاج عمران

ذبیح اله جوانمرد

خضراله

۱۳۵۰

۱۳۶۶/۳/۳۰

مائوت

آرمان مهدوی

محمد علی

۱۳۴۴

۱۳۷۴/۹/۶

 

 

بزرگان مذهبی روستا

این روستا از روستاهایی است که دارای سابقه مذهبی و اعتقادی بسیار دیرینه ای می باشد. برای مثال افرادی از این روستا را می توان نام برد که دارای تحصیلات حوزوی از حوزه های علمیه نجف اشرف و  قم بوده و به درجه اجتهاد رسیده اند. ریشه اعتقادی در این روستا به اندازه ای قوی می باشد که در حال حاضر دارای حدود ۸۰ روحانی و طلبه می باشد و روز به روز بر این گرایش به سمت علوم مذهبی افزوده می شود. این روستا ۳ مسجد به نامهای مسجد صاحب الزمان، مسجد جامع و مسجد امامزاده حسن بنا شده است. علاوه بر این، ۳ حسینه بسیار بزرگ نیز در این روستا وجود دارد که بیانگر ریشه اعتقادی بسیار قوی مردمان این روستا می باشد. در ادامه به معرفی چند تن از بزرگان مذهبی این روستا می پردازیم.(منبع ویکی‌پدیا)

 • مرحوم ملا غلامعلی
 • مرحوم حاج شیخ مهدی
 • مرحوم ملا حاجی
 • مرحوم حاجی صالحی
 • مرحوم حاجی فتحی
 • مرحوم ملا احمدعلی
 • مرحوم کربلایی حسن
 • حاجی تقوایی
 • حاجی ربانی

 

 

جمعیت روستای کارمزد

این روستا در دهستان ولوپی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۸۵ ، جمعیت آن ۳۵۲ نفر (۸۶خانوار) بوده‌است. از آنجا که این سرشماری در فصل زمستان صورت گرفته است و در این فصل اکثر خانواده های روستا به سبب مسائلی مانند تحصیل فرزندان و یا کسب درآمد به سمت شهرهای مجاور مهاجرت می کنند، جمعیت این روستا بسیار بیشتر از اعداد اعلام شده می باشد. طبق سرشماری صورت گرفته توسط یکی از جوانان روستا جمعیت این روستا حدود ۱۸۲۰ نفر (۵۶۸) خانوار می باشد.(

 

نام محله های منطقه کارمزد

 

تاری خیل

منطقه ای است در جنوب منطه ی مسکونی فعلی روستای کارمزد که از سمت جنوب محدود است به رود خانه ی لاکم و از سمت شرق و جنوب شرقی به اسبه کا و از سمت شمال به ایستگاه فعلی روستای مسکونی کارمزد، و از سمت غرب و شمال غربی به منطقه امامزاده حسن محدود می گردد

مـریاشت

این منطقه در جنوب غربی کارمزد فعلی قرار دارد ، و این واژه هم می تواند به نام میر دشت به معنی دشت یا سرزمینی باشد که بزرگان درآن زندگی می کردند و یا زمینی بود که متعلق به بزرگان محل بوده و به صورت فئودالی اداره می شد که به آن میر دشت یا مخفف مریاشت می گفتند . و در واژه دیگر به نام مریاشت یا دشت مرده باشد که کسی بدان توجه ای نمی کرد. و یا در نهایت به احتمال زیاد می تواند. این واژه (مِر) می تواند به سرزمینی کفته شود که هموار و با شیب ملایم باشد.

سرکـلم :

این منطقه در شرق روستای فعلی کارمزد قرار دارد و در چند صد سال پیش منطقه ای بود که بیشتر سگ های محل در آن منطقه بیتوته داشتند و از زمانی که کارمزدی ها در آن ساکن شده اند به نام سرکلان ( منطقه ای که در آن بزرگان زندگی می کنند) شهرت پیدا کرد .

میون محـله :

مرکز فعلی روستای کارمزد به نام میان محله یا مرکز روستا نام گرفت ؛بیش از صد سال پیش این منطقه مٌلاخیل نام داشت (البته حدود ملا خیل از منطقه فعلی خانه حاج حیدر تقوایی (منزل ملا ابوطالب ) بود تا خانه ملا نعمت) که به ترتیب در زمان های مختلف افرادی مثل ملا ابوطالب بزرگ ،آقا ملا محمد حسین بزرگ ، ملا عطا ، ملا واحد ، شیخ سلمان بزرگ ( آقا) ، ملا نعمت ، ملا عمران ، حاج عبدالرسول ،ملا حیدر ، ملا محمد حسین در آن سکونت داشته اند .) چنانچه مشکلاتی در زمینه دینی و یا موارد دیگر بوجود می آمد توسط آنان مورد حل و فصل قرار می گرفت. یا چنانچه افرادی مورد تعقیب قرار می گرفتند در صورت ورود به این منطقه تعقیب و ضد و خورد در این منطقه را از نظر شرعی اشکال می دانستند.و می بایست از طریق این افراد از نظر شرعی و با همفکری ریش سفیدان و بزرگان محل حل و فصل می گردید.

بَند صـلُّ:

این منطقه در شمال ایستگاه فعلی و در کنار مسجد جامع محل قرار دارد .در گذشته زنان محل تاری خیل پا به پای مردان کار می کردند و شکستن هیزم و حمل و نقل آن توسط زنان روستا صورت می گرفت ۰ پس از طی کردن مسافتی طولانی در این منطقه استراحت و برای مدتی با یگدیگر گفتگو می کردند آن را بند سر(تپه ای که بر نقطه ی تاری خیل و اطراف اشراف داشت ) نامیدند. و از زمانی که مردم فعلی به نقطه ایستگاه و میان محله ساکن شدند و قبرستان مسلمین گردید به نام بند صلُّ ( بند صلوات) مشهور گردید.

ایستگاه :

منطقه ای که در حال حاضر نیز به این نام مشهور است در کنار بهداری فعلی قرار دارد . از زمانی که جنگل های منطقه کارمزد مورد بهره برداری قرار گرفت به این نام شهرت یافت و برخی از مردم این روستا از طریق حمل و نقل چوب از جنگلهای اطراف تا ایستگاه کارمزد به وسیله ی اسبان و قاطر خود دستمزد آن را پشتوانه ی امرار و معاش زندگی خود قرار می دادند. البته ناگفته نماند مکان بهداری فعلی کارمزد جزو زمینهای وقف بوده که بالغ بر صد سال پیش مسجدی در این مکان قرار داشت .

همه چیز در مورد ابشار بسیار زیبای گزو

موقعیت :مازندران-سواکوه –امامزاده گزو

طول آبشار:حدود ۶۰ متر

مسیر ها

۱-از راه شیرگاه :

از جاده فیروزکوه تا شیرگاه سپس از طریق جاده لفور در پشت سد البرز از مسیر روستای لفور به سمت امامزاده گزو سه تن بزرگوار(از لفور حدود ۲۰ کیلومترجاده خاکی تا امامزاده گزو)

اینم تصویری از آب سد لفور(البرز)در مسیر امامزاده گزو

۲- از راه روستای جمشید آباد

روستای جمشید آباد بین سرخ کلای زیراب و شیرگاه (پیاده روی از بین جنگلها)

۳-از راه روستای زیبای کارمزد

از جاده فیروزکوه بعد از پل سفید دو راهی ازادمهر به سمت کارمزد-از کارمزد ۲۰ کیلومتر جاده خاکی میان جنگلهای بکر به سمت امامزاده گزو

تصویری از جاده کارمزد به امامزاده گزو

از امامزاده تا آبشار به مدت نیم ساعت پیاده روی به سمت پایین جنگل با یک شیب نسبتا تند فاصله دارید.

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  سلام
  این هم وبلاگ ، پایگاه اطلاع رسانی روستای کارمزد سوادکوهه
  http://www.karmozd80.blogfa.com

 2. karmozdi گفت:

  سلام
  اینم یه ویلاگ دیگه مربوط به کارمزده
  http://www.karmozdpic.blogfa.com
  :}:}:}:}

 3. ناشناس گفت:

  خیلی رو ستا زیبایی است*)

 4. ناشناس گفت:

  سلام متشکریم که عکس های روستای زیبای کارمزد را گذاشتید تشکر فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *