کنیم – ساری – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای کنیم

شهرستان ساری – استان مازندران

http://konim.blogfa.com/

 

تاریخچه

بنا به نقل از بزرگان و ریش سفیدان محل، جایگاه قبلی این روستا در محل فعلی نبود. این روستا در طی سالیان سال دستخوش تغییرات زیادی بوده است. این روستا، ابتدا در محل غول سنگ فعلی ( واقع در کوهپایه جنوب غربی "کنیم" فعلی) مستقر بود و نشانه هایی از قبیل جای تنور و آثار تخریب محل سکونت همچنان در برخی نقاط کنیم اولیه قابل رویت می باشد. به دلایل کاملا نامعلوم ساکنین این روستا تغییر مکان دادند و به محل کمربن فعلی ( واقع در خط شکست بین کوه و کوهپایه جنوبی کنیم فعلی) تغییر مکان دادند. در این مکان نیز آثار و علایم زندگی ( همچون جای تنور و بناهای ساخته شده از سنگ) مردمان قدیم به چشم می خورد. هر دو مکان ذکر شده در کنار چشمه بودند و در نتیجه مکانی مناسب برای زندگی بودند. اما این مکان نیز در روزگاری نامعلوم متروکه شد. برخی از افراد مسن به نقل از پدران خود معتقد هستند که دلیل ترک این مکان زلزله بزرگی بود که ضربه بزرگی به جان و مال مردم وارد کرد، اما برخی دیگر نیز بر این اعتقاد هستند که دلیل این جابجایی ناامنی و حمله غارتگران و راهزنان بود، البته این مورد نیز دلیل خوبی دارد، چون استراتژی جغرافیایی "کنیم" فعلی به دلیل مرتفع بودن و اشراف داشتن کامل به منطقه برای رفع غارتگران در آن زمان بسیار مناسب بود. در هر صورت روستای "کنیم" قدیم که شاید نام آن هم "کنیم" نبود به مکان فعلی (دامنه کوه) انتقال یافت. قطعا در آن زمان مردم از طریق دامپروری و کشاورزی امرار معاش می کردند. وضعیت مکانی این روستا طوری است که حدودا در میانه دامنه جنوبی کوه واقع هست و به همین دلیل نام آن "کوه نیم" بود. اما با گذشت زمان خلاصه شد و تبدیل به نام فعلی "کنیم" شد. روزگار پیداش کنیم فعلی نیز دقیقا مشخص نیست، اما آثار و علایم و همچنین پیدا شدن سه ظرف مکشوفه در "کنیم" در سال ۱۲۸۲ (محمد طاهری، ۱۳۴۴) گواه بر این است که این روستا قدمت خیلی طولانی دارد. 

استراتژی جغرافیایی، دین و جمعیت "کنیم"

روستای کنیم از توابع بخش چهادانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. "کنیم" در ۷۰ کیلومتری جنوب شهرستان ساری ( طول جغرافیایی۵۳.۲۸ ، عرض جغرافیایی ۳۶.۱۶) و ۷ کیلومتری شهر کیاسر واقع شده است. این روستا از شمال به مراتع "کنیم سنّگ" و از جنوب به کوهپایه (کنیم صحرا) و از شرق و غرب به ترتیب به جنگل های "گوردیگ" و "زنگزنگگ" منتهی می شود. همسایه شرقی "کنیم" روستای وری و همسایه غربی آن روستای اسکارد می باشد. ارتفاع این روستا از کوهپایه بسیاز زیاد است و در نتیجه دارای چشم انداز و منظره زیبایی است که سبب آرامش و شادابی روح و روان می شود.

تمام مردم ساکن "کنیم"  مسلمان هستند و مذهب آنها شیعه می باشد. بخشی از مردم روستای "کنیم" در طی سال ها به دلیل نزدیک بودن به زمین های زراعی و شالی به دو مکان دیگر با فاصله حدود ۲۰ کیلو متر با نام زلم رودبار و کلاج  خوسه تغییر مکان دادند و در آنجا مستقر شدند و دو روستای مجزا را بنا نهادند. بخشی از مردم نیز به روستا های اسکارد، ازنی و مازارستاق و غیره مهاجرت کردند.

براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت "کنیم" ۴۲۵ نفر (۱۲۰خانوار) بوده ‌است. البته در فصول گرم (بهار و تابستان) به دلیل فعالیت های کشاورزی، آب و هوای خنک و  مناظر زیبای کنیم تعداد جمعیت بیشتر می شود. 

منطقه چهاردانگه ساری را بهتر بشناسیم:

وسعت، استراتژی و جمعیت منطقه

منطقه چهاردانگه که اکنون با 1550 کیلومتر مربع وسعت ( درمدار جغرافیایی  5352 طول شرقی و  3625 عرض شمالی ) در جنوب شهرستان ساری واقع شده است، بخش کوچکی از چهاردانگه تاریخی است. در سال های اخیر قسمت وسیعی از این منطقه به استان سمنان (مانند فولاد محله) و تعداد زیادی از روستاهای منطقه استخر پشت به نکا و تعدادی روستا به بخش کلیجان رستاق الحاق شد. منطقه چهاردانگه به علت داشتن طبیعت بسیار زیبا (آب بندان پله، چشمه سورت،دریاچه چورت، قله شاه دژ و…) معادن ذغال سنگ، فلوئورین و شن و ماسه، زمین های کشاورزی و مراتع سرسبز، جاذبه مذهبی ( امامزاده میرعماد وری ،میر افضل و… ) نیز اماکن تاریخی (قلعه شاه دژ مار قلعه ، قلعه ازنی و….) شهرک و ناحیه صنعتی، قرار گرفتن جاده اصلی ساری – سمنان و با داشتن علمای بزرگی مانند آیت الله ملا صالح تیلکی -داماد علامه مجلسی- آیت الله شریعت مدار تیلکی- صاحب کتاب حجت الحق و توضیح المقاصد-آیت الله شریعت مدار کیاسری -صاحب کتاب شعایر النبی-آیت الله سید علی پاجایی -صاحب کتاب فقه فارسی-ملاسبز علی ازنیجی -خطاط معروف دوره قاجار- سید علی اکبر چالویی -خطاط معروف دوره قاجار-و…. و رجال سیاسی مانند علی اکبر داور -وزیر مالیه رضا خان- و… از ویژگی منحصر به فردی در سطح استان برخوردار است. (گرچه حق آن تا کنون ادا نشده است).  

بخش چهاردانگه از سه دهستان گرماب ،چهاردانگه و پشتکوه و یک شهر به نام " کیاسر " تشکیل شده که به عنوان مرکز بخش چهاردانگه درفاصله ۷۵ کیلومتری جنوب شهرساری واقع و مرکزاستقرار بسیاری ازخدمات اداری و صنعتی می باشد. لازم به ذکر است که چهاردانگه امروز قسمتی ازچهاردانگه وسیع و بزرگ تاریخی است تعدادی ازروستا های دهستان هزار جریب منطقه به بهشهر و نکا ء و تعدادی از روستاهای دهستان پشتکوه به سمنان الحاق شده واخیراً نیز چند روستای دهستان گرماب به دهستان کلیجان رستاق ضمیمه شده است. براساس سرشماری سال ۱۳۸۵در بخش چهاردانگه ۲۰۸۰۳ نفر در قالب ۵۰۶۲ خانوار سکونت دارند که از این تعداد  3782 نفر در کیاسر و ۱۷۰۲۱ نفردر ۹۵ روستا و آبادی ساکن هستند. 

ویژگیهای اقلیمی وپوشش گیاهی

رشته کوههای البرزباجهت شرقی – غربی زمینه ساز تفاوت میزان رطوبت شده وهمراه گوناگونی سطح ازنظرارتفاع ودیگرعوامل طبیعی باعث ایجادمناطق متفاوت آب وهوایی شده است .دهستان گرماب به جهت نفوذ رطوبت ، کاملا" پوشیده ازجنگلهای انبوه می باشدکه این روندتابخشهایی ازدهستان چهاردانگه نیزادامه می یابدودراین دهستان درختانی ازنوع شمشاد،آزاد ،راش ،توسکا،بلوطوملج به وفور ابراز وجود می نماید.

هرچه به سوی دهستان پشتکوه پیش می رویم ازپوشش گیاهی کاسته شده وجنگلها نیمه انبوه وتنک میشوند ودرنهایت به نقاطی از دهستان پشتکوه وچهاردانگه می رسیم که عاری ازپوشش جنگلی بوده وبوته های گوناگون وتک درختان سروکوهی زینت بخش مراتع  آن دیاراست ..

میزان بارندگی سالیانه از۷۵۰ تا ۸۵۰ میلیمتر بوده ومعمولا حداکثر درجه حرارت بین ۲۲تا۴۲ درجه سانتی گراد و حداقل آن بین صفرتا ۵ درجه است .بارش برف در فصول سردسال مهیا کننده مناظر و چشم اندازهای بسیار زیباشده و لطافت هوای کوهستانی و بهاری توأم بارایحه ی مشام نواز گلهای وحشی ،آسایش جسم و جان را فراهم می سازد. و خاطره ای فراموش نشدنی به یادگارمی گذارد. 

ویژگیهای اقتصادی

چهاردانگه باداشتن جنگلهای انبوه صنعتی ومعدن متعدد بالقوه ازاهمیت ویژه ای برخورداراست ولیکن به دلایل متعدد و غفلت متولیان اموربه صورت شایسته وجدی مدیریت نشده است .عمومآ به صورت سنتی ،کشاورزی ودامداری ازدیرباز منبع اصلی تامین کننده نیازهای مردم بوده وکاشت گندم ،جو،برنج سیب زمینی صیفی جات فدانه های روغنی فحبوبات وگیاهان علوفه ای رایج است اخیرا کاشت نهال ازتیره درختان سیاه ریشه ( سیب، گیلاس ،هلوو…) رونق یافته است .پرورش دام وآبزیان و مرغ گوشتی وزنبورعسل نیزکماکان رواج نسبی دارد. معادن زغال سنگ کیاسر،سنگ چشمه اروست و سنام ومعدن فلوئورین اراء نیز بر رونق اقتصادی و بهبود معیشت مردم نقش دارند .شهرک صنعتی کیاسر (کنیم صحرا) و ناحیه صنعتی هفت خال با تمرکز واحدهای صنعتی درصورتی که عملکرد فعال و مناسبی داشته باشند، افق های روشنی ازگسترش صنعت و اشتغال جوانان این مرز و بوم را نوید میدهند.

ارتفاعات و رودها

حرکت از ساری به سمنان ازجاده کیاسر، به وضوح مبین روند افزایش ارتفاعات است چهارنو به ارتفاع   2881متر،قلعه شاهدژ به ارتفاع ۲۸۰۲متر،سیاه کند به ارتفاع ۲۸۰۰ متر، سفیدکوه به ارتفاع ۲۶۲۰متر،رشته کوه های داراب کوه به ارتفاع ۲۵۴۰ متر،آلشکوه به ارتفاع ۲۲۱۸ متر از مهمترین ارتفاعات منطقه می باشند.

از فراز ارتفاعات پشتکوه ( قلعه شاهدژ و داراب کوه و…) می توان جلگه ی مازندران وصفحه ی سمنان ودامغان را زیرنظرگرفت .ازشعبه های اصلی رودخانه مشهورتجن به طول ۱۴۰ کیلومترسفید رود است که از بهم پیوستن رودهای بورطلا و تنگ کا و دگسیل می شود و با پیوستن رودخانه لنگردرجنوب خاوری نقیب خیل تحت عنوان سفیدرود پس ازعبور ازسعید آباد، ذکریاکلا و اروت وارد خاک دودانگه شده و به سد شهید رجایی می ریزد .

شعبه ی دیگرمنشعب ازچهاردانگه ازدامنه کوههای داراب کوه سرچشمه می گیرد شعبه دائمی این رود"شوررود"می باشد که از شورکوه کوات سرچشمه می گیرد و با عبور ازخرابه های روستای چرگت بارودخانه های مسیر نظیر دره فک بن مخلوط شده و در دهستان گرماب تحت عنوان گرماب رود در نزدیکی تاکام به سفیدرود می پیوندد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *