روستای دلگشا / کوهپایه / اصفهان

سایتها و وبلاگهای روستای دلگشا

شهرستان کوهپایه – استان اصفهان

http://bergooshad.blogfa.com/

 

موقعیت

دلگشا از توابع بخش کوهپایه (استان اصفهان) می باشد که در کیلومتر ۱۰۴ جاده اصفهان – نائین واقع شده است . این روستا از شمال به روستای سیدآباد، جنوب به جاده اصفهان-نایین، شرق به روستای میرلطف اله و از غرب به پایگاه پدافند هوایی هاشم آباد منتهی می گردد.

جمعیت

این روستا در دهستان تودشک قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۳۴نفر (۱۷خانوار) بوده است.

 

ویژگی برجسته

یکی از نکات قابل توجه این روستا مسجد جامع و قبرستان این روستا می باشد، با توجه به این که جمعیت این روستا طبق آمارهای اعلامی بسیار کم می باشد اما در قبرستان این روستا صدها قبر وجود دارد . قبرستان این روستا مرکزیت داشته و از روستاها و حتی شهرهای دیگر اموات خود را برای دفن به قبرستان روستای دلگشا می آورند.

مراسم های مذهبی

همه ساله مراسم تاسوعا، عاشورا و ۲۸ صفر به صورتی بسیار گسترده در این روستا برگزار میگردد .در ظهر عاشورا و ظهر ۲۸ صفر هیئات های عزاداری که از روستاهای مجاور به این روستا می آیند پذیرایی میشوند که این جمعیت بیش از هزار نفر برآورد می شود.

اماکن عمومی

از جمله اماکن عمومی این روستا می توان مسجدجامع، غسالخانه، حمام عمومی، خانه بهداشت، مرکز مخابرات و دفتر ICT این روستا را نام برد.

دهیاری دلگشا

دهیار دلگشا آقای مرتضی محمدی می باشد که از تاسیس این دهیاری در این سمت بوده اند. از جمله پروژهای این دهیاری درختکاری در دو طرف خیابان اصلی این روستا، نام گذاری کوجه های روستا بازسازی و لایروبی قنات روستا و پیگیری جهت امکانات زیربنایی مانند گاز شهری، تلفن، آب لوله کشی و آسفالت راه اصلی بوده است .

مرکز مخابرات و دفتر ICT دلگشا

مرکز مخابرات روستای دلگشا : جندین سال در قالب دفتر مخابراتی جهت شماره گیری برای مراجعین کار خود را دنبال نمود، در سال ۸۴ به مرکز مخابرات تبدیل شد که حدوداً ۲۰ روستا( دلگشا، بادافشان، سیدآباد، میرلطف اله، مزرعه یزدی، جوکاران، گریز، عطرافشان، وج، اروجه، کاظم آباد، زینت آباد، یزدآباد، سٌلی، دستگردو، شاه آباد، حسن آباد، قاسمعلی، علی آباد…)را تحت پوشش قرار داد، طولی نکشید که با پیگیری های مسئولان این مرکز، دفتر خدمات ارتباطی(ICT) و خدمات بانکی پست بانک ایران نیز به خدمات آن اضافه شد.

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    سلام
    آماده تبادل لینک با شما
    حسینیه شهدای قهی
    http://www.h-sh-ghehi.mihanblog.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *