روستای کره / قاینات / خراسان جنوبی

سایتها و وبلاگهای روستای کره

شهرستان قاینات – استان خراسان جنوبی

www.koroh.ir/

www.kakoroh.ir/

koroh89.mihanblog.com/

koroh.blogfa.com/

koroh2010.blogfa.com/

koroh.10r.ir/

korohnews.roomfa.com/


 

در باره روستای کره

این روستا در ۳۵ کیلومتری شمال غرب شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی واقع شده است با آب و هوایی بسیار دلپذیر به خصوص در فصول بهار و تابستان و مردمانی خونگرم و میهمان نواز. حدود ۲۰۰ خانوار   جمعیت دارد که فارسی زبان بوده و پیرو مذهب شیعه می باشند . این روستا در دوران دفاع مقدس ۸ شهید تقدیم میهن اسلامی کرده است که ۴ شهید در روستای کره و ۴ شهید در مشهد مقدس مدفون می باشند.

هر چند به دلیل کوهستانی بودن منطقه زمین کشاورزی به مقدار بسیار کم در اختیار باغداران و کشاورزان قرار دارد اما بیشتر درآمد مردم روستا از باغداری و کشاورزی است . عمده محصولات  آن  عبارتند از : محصولات باغی شامل آلو بخارا، سیب، زردآلو و  گلابی و محصولات کشاورزی همچون زعفران، گندم، عدس و نخود . آب گوارای این روستا که از قنات  تامین می شود، جزو گواراترین آبها بوده بطوری که با بهترین آبهای تصفیه شده برابری می کند. مرکز بهداشتی و درمانی، شرکت تعاونی روستایی، مدارس راهنمایی و ابتدایی از سالیان قبل در این روستا ایجاد شده و این روستا از نعمت برق، تلفن، پوشش چهار شبکه تلویزیونی و جاده آسفالته نیز برخوردار می باشد.  اگر در بهار یا تابستان گذرتان به این روستا بیافتد مطمئن باشید، محیط با طراوت آن شادابی و نشاط شما را صدچندان خواهد کرد.

کاکره  (kakoroh)

یکی از مناطق تفریحی بسیار سرسبز و خوش آب و هوای اطراف روستای کره ، محلی به نام کاکره (kakoroh) می باشد . کاکره در یک کیلومتری کره واقع شده و به صورت دره ای پوشیده از درختان انبوه می باشد. آب این محل نیز مانند آب روستای کره بسیار گوارا بوده و هیچگونه ناخالصی ندارد.

درختان این محل عمدتاً درختان میوه شامل: گردو، بادام ، آلوبخارا، زردآلو ، سیب، آلبالو و گلابی می باشد. این محل نیز مکانی مناسب برای تفریح و استراحت می باشد اما باید توجه داشت که درختان میوه تمام سرمایه باغداران این منطقه است . شکستن شاخه های درختان و آسیب زدن به محصولات کشاورزان که متاسفانه گاهی اوقات توسط عده ی معدودی از مسافرین اتفاق می افتد، باعث وارد آمدن خسارت به باغداران و کشاورزان می شود. هرچند در سالیان اخیر با افزایش فرهنگ دوستی با طبیعت در بین مراجعین به این مکانهای تفریحی، کمتر شاهد چنین اقداماتی هستیم.

مردم خونگرم این منطقه هیچگاه مانع بهره مندی مسافرین از طبیعت زیبای منطقه نشده اند اما حداقل انتظار آنان این است که اگر نمک می خوریم نمکدان را نشکنیم!!

سد (بند) کره

در غرب روستای کره و در دامنه کوهی مرتفع به نام "لشت بند" ، از قدیم الایام سدی ساخته شده است که آب شرب و کشاورزی روستا را تامین می کند. آب سد از قناتی که که در زیر کوه ایجاد شده و طول آن نامشخص است، تامین می شود. زمان احداث سد مشخص نیست. مصالح به کار رفته در آن سنگ و ساروج بوده و به صورت تک قوسی بنا شده است.در اصطلاح محلی به سد (بند) گفته می شود.

 

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  تشکر:)
  مراسم شبیح خوانی امسال بسیار بسیار عالی و متفاوت تر از همیشه برگزارشد
  تشکر از همه ی دست اندر کاران این برنامه :}:}:}:}:}

 2. ناشناس گفت:

  koroh.10r.ir

 3. ناشناس گفت:

  با سلام در فهرست وبلاگ های روستای کره وبلاگ های زیر دیگه به روز نمیشه لطفا از این قسمت حذف شود.
  koroh89.mihanblog.com/
  koroh.blogfa.com/
  koroh.mihanblog.com/
  koroh2010.blogfa.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *