روستای بغداده / سرایان / خراسان جنوبی

سایتها و وبلاگهای روستای بغداده

شهرستان سرایان – استان خراسان جنوبی

baghdadeh.blogfa.com/

baghdadehnews.blogfa.com/

baghdadeh10.blogfa.com/

روستای بغداده از توابع شهرستان سرایان و به مرکزیت روستاهای دوحصاران- عمرویی- حجت آباد و قاسم آباد که با جمعیت روستا های تابعه حدودا" جمعیت بالای ۴۵۰۰ نفر را شامل می شود درروستای قاسم آباد در ۴ کیلو متری بغداده زیارتگاه امام زاده سلطان ابوالقاسم ع وجود دارد.

روستای بغداده را می توان از قدیمی ترین روستاها و قرات این مرز و بوم دانست. 

هنگامی که از مسیر غربی روستا به قول محل از پایین ده عبور نماییم و از طرفی با دید تحقیق و تجسس در زمینه عبور زمان و گذشته به اطراف بنگریم به وضوح ته دیوارها ی ابنیه بسیار قدیمی ملاحظه می شود و از طرفی تکه سفالهای بسیار با اشکال و طرح های هنری بسیار قدیمی در روی زمین یافت می شود که اگر دقت کنیم وجود آنها حکایت گذشته ی دور و قدیمی بودن روستارا نشان می دهد

ضمنا افراد کهنسال از وجود قبرستان کوچک و قدیمی در آن محل سخن می گویند که اکنون به علت رفت و آمد وسایل و گوسفندان وجود قبرستان بطور واضح دیده نمی شود.

در همان محل آثار رود خانه ای وجود دارد که در گذشته در هنگام بارندگی به بند خاکی معروف به کولبند ریخته می شده و در پایین دست آنجا کشاورزی انجام می شده. به علت وجود آب فراوان در بالا دست بند که در قدیم قسمت هایی از روستا بوده آب به راحتی از زمین جریان پیدا می کرده است.

در همان قسمت روستا باغهای گودی وجود دارد که توسط آب قنات و کاریز آبیاری می شده که جریان آب قنات و سر سبزی باغات تا سال ۱۳۵۵به قبل به طور کامل وجود داشته بعد از حفر و استفاده ی بیش از حد از چاه های عمیق آین قنات خشک شده.

در میان باغها تا چند سال قبل بقایا و آثار مسجد -حسینیه و برج مشهود بود که تخریب شد ولی هنوز برج خشت و گلی بسیار فرسوده وجود دارد که توانسته در برابر حوادث طبیعی و غیر مقاومت نماید.

در نهایت بین آن باغها و بافت جدید بغداده . بافت قدیم وجود دارد که بیشتر خانه ها آنطور که از افراد قدیمی می شنوییم حد اقل از چهار تا پنج نسل قبل وجود دارد  که اکنون در بعضی از این خانه ها افراد پیر و کهنسال زندگی می نمایند درمیان این بافت نیز چند برج خشت و گلی وجود دارد که احتمالا

برای نگه بانی و اشراف بر گروه دزد و تجاوزگر استفاده می شده است.

از مدت ها قبل تعدادی از این خانه خالی از سکنه و رها شده بودند و عدم توجه به نگهداری آنها به حالت خرابه در آمده بود و از طرفی باعث ترس و وحشت اهالی از این مکان رفت و آمد افراد خلافکار بشود تخریب و مسطح شد .

بیشتر این بنا ها دارای معماری قدیمی و جالب و خاطره انگیز بود ولی به علت بی توجهی صاحبانی که چندین سال قبل آنهارا به امان طبیعت رها کرده بودند چاره ای جز هم سطح کردن آنها نبود .

بگذریم تنها چند عکس آز آن موجودی برای یادگاردر زیر مطالب  گذاشتم که امید وارم شما نیز با سیو و کپی آن ه و نگهداری در سیستم خودتان اگر روزی از آن محل مسطح عبور کردید عکسی در خاطر داشته باشید ضمنا چند عکس دیگر نیز در آینده در وبلاک بغداده خواهم گذاشت . 

 

مطلب ذیل به روایت کتب تاریخی از روستایمان ملاحظه فرمایید.

 

 

 

تاریخچه روستای بغداده به زمان حمله مغول به ایران بر می گردد ،‌زمانی که هلاکوخان به منطقه تون رسید و گروهی از سرداران لشکر خود را به نواحی اطراف فرستاد، ‌یکی از سرداران به منطقه ای آمد که دارای باغ هایی خرم و سرسبز بود و این باغ ها متعلق به دختری به نام بغداده خاتون بود ،‌این سردار موضوع را به هلاکوخان گزارش کرد و زمانی که هلاکوخان برای بررسی از نزدیک به این آبادی آمد چون بغداده خاتون را بسیار زیبا دید او را به همسری برگزید و نام او را بر این آبادی نهاد.

موقعیت جغرافیایی و جمعیتی روستا
روستای بغداده در شمال غربی شهرستان سرایان واقع شده است ،‌ این روستا از شمال به روستای دوحصاران ،از جنوب به ‌روستای عمروئی و حجت آباد محدود می شود ،‌از شرق به سرایان و از غرب به بشرویه و استان یزد می رسد ،‌بر اساس سرشماری سال  جمعیت روستا ۲۳۰۰ نفر می باشد ،‌ جمعیت عشایر روستا نیز ۸۶۰ نفر می باشد ،‌فاصله روستا از مرکز بخش ۱۴ کیلومتر ،‌از مرکز شهرستان سرایان۲۴ کیلومتر و از فردوس ۳۹کیلومتر می باشد.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    پرچم بغداده بالاست^)

  2. ناشناس گفت:

    خسته نباشید .میشود لطف کنید عکس چند اثر تاریخی روستا را برای من ارسال کنید ممنون میشوم .ای دی من در تلگرام:Masoudizaadi@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *