روستای کریمو / سرایان / خراسان جنوبی

سایتها و وبلاگهای روستای کریمو

شهرستان سرایان – استان خراسان جنوبی

www.karemo.ir/

www.karimoo.ir/

www.karemo.blogfa.com/

www.karimo.blogfa.com/


 

موقعیت و تاریخچه:
روستای کریمو از توابع بخش مرکزی شهرستان سرایان، با مختصات جغرافیایی ۵۸ درجه و ۳۰ دقیقه طول شرقی و ۳۴ درجه و ۲ دقیقه عرض شمالی، در ۳۰ کیلومتری شمال شهر سرایان واقع شده است. این روستا از شمال، به کوه سفید و از شمال شرقی به کوه بیم محدود می‌شود. روستای کریمو از سطح دریا ۲۰۰۰ متر ارتفاع دارد و اقلیم آن معتدل و نیمه خشک است. آب و هوای این روستا در بهار و تابستان و اوایل پاییز، مطبوع و دلپذیر و در زمستان‌ها سرد است. روخانه کال سبز کاخک از کنار روستا می‌گذرد.
روستای کریمو از روستاهای قدیمی و تاریخی خراسان جنوبی است. بافت قدیمی و بنای امام‌زاده سلطان کریم شاه از قدمت و پیشینه کهن روستا حکایت دارند. مردم روستای کریمو به زبان فارسی با گویش خراسانی سخن می‌گویند. آنان، مسلمان و شیعه مذهب‌اند.
الگوی معیشت و سکونت
براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۷۵، روستای کریمو در حدود ۹۶۷ نفر جمعیت داشت که در سال ۱۳۸۵، به ۱۶۴۵ نفر افزایش یافته است.
فعالیت‌های عمده مردم این روستا، زراعت، دامداری و باغداری است. گروهی از مردم روستا، در امور خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند. چشمه سارهای فراوان، آب و هوای مساعد و اراضی مستعد، موجبات رونق باغداری و دامداری در روستا را فراهم آورده است. از مهم‌ترین محصولات زراعی روستا می‌توان به گندم، جو، زعفران، چغندر، یونجه و تره‌بار اشاره کرد. گوشت قرمز و انواع لبنیات مانند کشک و ماست در روستا تولید می‌شود. باغداری از فعالیت‌های مهم مردم روستای کریمو است. گردو، بادام، آلو، زردآلو، سیب و توت از مهم‌ترین محصولات سردرختی این روستاست. قالی‌بافی، از دیگر منابع درآمدی مردم روستاست.
روستای کریمو در کوهپایه استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکز و متراکمی دارد. خانه‌های روستا اغلب در یک طبقه با سقف‌های مسطح و با در و پنجره‌های کوچک ساخته شده‌اند. کوچه‌های روستا اغلب پیچ‌درپیچ است. مسیر رودخانه کال، بافت مسکونی روستا را به دو بخش تقسیم کرده است. مصالح بکار رفته در خانه‌های قدیمی روستا مشتمل بر مصالح خشت، گل، سنگ و چوب است. در بافت جدید، خانه‌های مستحکم و مقاومی با استفاده از مصالح آهن، آجر، سیمان و مانند آن احداث شده است

پیرامون چشمه علوی، که از تفرجگاه‌های طبیعی است از زیباترین ییلاقات کریمو به شمار می‌آید.
از دیگر جاذبه‌های طبیعی این روستا می‌توان به مزرعه اسپید کوه، چشمه دراز، اکبر آباد، چشمه مسکی، دره کلگی، تک تودک و سیدک اشاره کرد.
ییلاقات مسیر جاده کریمو – سرایان نیز بسیار قابل توجه‌اند که عمده‌ترین آن‌ها عبارتند از: دره حسن آباد، رودهن، کلاته زرد، خال سفید، کلاته رجب، هورمچ سفلا و علیا، آمین و بوسی.
در مسیر نای، که دره‌ای زیبا است و رشته قنات‌های متعددی دارد، چشم‌اندازهای بسیار زیبایی وجود دارد. در حال حاضر، طرح‌های آبخیزداری و مهار سیلاب در دره نای در دست اجراست.
مردم روستای کریمو در اعیاد ملی و مذهبی نوروز، فطر، قربان و میلاد پیامبر (ص) به جشن و مولودی خوانی می‌پردازند. در ایام وفات و شهادت ائمه (ع) نیز در مساجد و آرامگاه امام‌زاده روستا به سوگواری می‌پردازند. در ایام توسوعا، عاشورا و اربعین، مراسم باشکوهی در اطراف امام‌زاده برگزار می‌شود. شبیه‌خوانی، تعزیه‌خوانی و توزیع نذورات از مهم‌ترین مراسم این ایام هستند. هر ساله چند هزار نفر برای شرکت در مراسم مذهبی و تماشای شبیه‌خوانی در روزهای تاسوعا و عاشورا به روستا مراجعه می‌کنند. از مراسم سنتی روستا، می‌توان به تهیه نوشیدنی کف‌بیخ اشاره کرد که در شب‌های زمستان، به صورت گروهی به تهیه آن می‌پردازند.
بهره‌گیری از موسیقی و استفاده از سازهای دوتار، سرنا و دهل در مراسم مختلف روستا مرسوم است. بیشترین نمود بهره‌گیری از موسیقی در اعیاد و عزاداری‌های آیینی – مذهبی نمود می‌یابد. در مراسم شبیه‌خوانی نیز از سازهایی مانند سنج، دهل و … استفاده می‌شود. رقص‌های خراسانی چوب بازی و نبرد عشاق، از زیباترین آئین‌های گروهی مردم کریمو به شمار می‌روند. از بازی‌های رایج در میان مردم روستای کریمو می‌توان به هفت سنگ، گردو بازی و تیله بازی اشاره کرد.
مردم روستای کریمو بندرت از پوشاک محلی استفاده می‌کنند، ولی برخی از مردان و زنان کهن‌سال و میان‌سال روستا همچنان به سنت دیرین، لباس‌های محلی را می‌پوشند.
مهم‌ترین صنایع دستی روستای کریمو شامل بافت زیلو، گلیم، قالیچه و به ویژه قالی است. قالی و قالیچه‌های کریمو عمدتاً با طرح و نقشه‌های خراسانی بافته می‌شوند و آمیزه‌ای از طبیعت و حیات وحش را به نمایش می‌گذارند. صنایع دستی روستای کریمو عمدتاً در بازارهای فردوس، طبس، بیرجند و قائنات به فروش می‌رسند. زعفران، الو، گردو و برخی گیاهان دارویی از جمله سوغات روستایی کریمو می‌باشند.
از غذاهای رایج و خوش‌طعم این روستا می‌توان به آبگوشت محلی، کوکوسبزی، انواع آش‌ها به ویژه آش کشک و اشکنه اشاره کرد.
دسترسی: روستای کریمو از طریق شهرهای سرایان و فردوس، با راهی مناسب و آسفالت قابل دسترسی است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    سلام سایت روستای کریمو راه اندازی شد
    سایت:www.karemo.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *