ثمرین – اردبیل – اردبیل

سایتها و وبلاگهای روستای ثمرین

شهرستان اردبیل – استان اردبیل

somarin-1.blogfa.com/

somarin.mihanblog.com


 روستای ثمرین در ۱۶ کیلومتری شمال غربی شهرستان اردبیل و در ارتفاع ۱۵۰۰ متری ازسطح دریا واقع شده است . متوسط درجۀ حرارت منطقه ۴/۹ درجه سانتیگراد و متوسط بارندگی سالانه  411 میلیمتر میبا شد و در موقعیت جغرافیایی به مختصات ۲۸ درجه و ۲۲ دقیقه و۲۳ ثانیه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۸ دقیقه و ۸ ثانیه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است . ثمرین دارای موقعیت و شرایط مساعد اقلیمی و استعداد و حاصلخیزی خاک از نواحی پر ارزش کشاورزی و دامداری و با غداری شهرستان محسوب شده و زیستگاه بسیاری از گونه های مهم گیا هی و جانوری استان میبا شد . رشته کوه سبلان در غرب ثمرین  و به  فاصلۀ ۱۸ کیلومتری آن قرار دارد . بلندترین قلۀ سبلان ۴۸۲۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و از بالای آن دریای خزر به خوبی دیده میشود . از لحاظ وضع طبیعی منطقۀ ثمرین کوهستانی توأم با  نا همواریهایی که روی آنها نسبتاً هموار است قرار دارد که اصطلاح پایکوهی اطلاق میشود . شیب کلی منطقه در حدود ۸% از طرف غرب به طرف شرق میبا شد .   آثار تاریخی و دید نی :

۱- بقعۀ سلطان خواجه علی (ع) که در داخل بقعه قبر مقعلق به یکی از نوادگان امام هفتم ( ع) بوده و بنام خواجه علی مشهور است و در سال زیارتگاه هزاران مشتاق اهل بیت (ع) بوده و در منطقه از شهرت خاصی برخوردار است .

 2- سه اصله درخت جنگلی کهنسال که بر اساس نظریۀ محققین و کارشنا سان منابع طبیعی قد مت درختان بیش از هزار سال بوده و در استان منحصر به فرد می با شد یکی از این درختان به علت فرسودگی بیش از حد در حال نابودی است ولی دو اصلۀ دیگر زنده و سرسبز هستند ، محیط یکی از درختان ۱۵ متر و قطر آن ۵ متر و دیگری دارای محیط ۲۰ متر و قطر آن ۷ متر و ارتفاع آنها نیز حدوداً  25 و ۲۰ متر میبا شد این درختان در محوطۀ بقعه سلطان خواجه علی (ع) قرار دارد .

۳- غار با ستانی مربوط به دورۀ پارینه سنگی که معروف به سه اتاق (اوچ اتاق) میبا شد ، این غار در دل کوه توسط انسانهای اولیه کنده شده و زیستگاه انسانهای غار نشین بوده است . در داخل این غار سه اتاق تو در تو که یکی از آنها در وسط و دیگری در طرفین قرار گرفته است به همدیگر راه دارند ، در داخل اتاقها جای تیشه ها به وضوح معلوم است طوریکه طاقچه هایی برای قرار دادن اشیاء نیز در آنها تعبیه شده است درقسمتی از داخل جایی برای دیده بانی و در محوطۀ زیرین غار نیز مکانی برای نگهداری احشام در نظر گرفته اند ، پلکانی جهت رفت و آمد به درون بوده که در حال از بین رفتن میبا شد .

 4- وجود چندین گورستان با ستانی ( قبل از اسلام ) در داخل و خارج از « سومرین » که سنگ قبرها تراشیده شده و دارای علائم و خطوط مختلف هستند .
 5- مجسمه های سنگی بزرگ
 6- تپه های با ستانی
 7- باغات متعدد و بسیار زیبا از جمله با غهای کهنسال گردو
 8- آبشارهای متعدد
 9- آسیاب های قدیمی از نوع آبی
۱۰- هفت باب مسجد و چندین باب حسینیه
 11-وجود چشمه های با ستانی با سنگ نوشته های دور آن
 12- آرامگاه عارف و عالم فقیه و دانشمند شهیر شیخ عبدالله بحرالعلوم ثمرینی
 13- پیرهای ششگانه : پیرخاکی ، پیرجنید ، پیردره دزه ، پیر دره ساگارتی ، پیر زیکیرتو و پیر قلعه جوق

 14- ویرانه های آتشکده های زرتشتیان

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    با سلام لطفا سایت بنده را به لینک خود اضافه کنید با نام {مجله الکترونیکی روستای ثمرین} بنده نیز سایت شما را لینک میکنم با تشکر خلیلی ثمرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *