نومل – گرگان – گلستان

سایتها و وبلاگهای روستای نومل

شهرستان گرگان – استان گلستان

http://nomal.blogfa.com/ 

http://nomal2008.blogfa.com/

www.fotonomal.blogfa.com/


  تعداد خانوار و جمعیت روستا:

روستای نومل روستای کوچک وزیبا که نزدیک به ۳۵۸ خانوار میباشد .جمعیت این روستا بالغ به ۱۳۶۰ نفر می باشد.که اغلب آنها به کار های کشاورزی ودامداری مشغول می باشند.

 

آثارباستانی این روستا عبارتند از:

۱.            قلعه تاریخی " قلعه تپه‌ " 

۲.            غار "چلگیسو " 

۳.            قبرستانهای قدیمی به تعداد۹ قبرستان در اطراف نومل

۴.            سنگ نوشته های قدیمی

۵.            زیارتگاه " پیرمومن " در داخل جنگل

 

آثارطبیعی این روستا عبارتند از:

۱.            "‌ جنگل "

۲.            " سد کوثر "

۳.            " آبشارهای نومل " بالغ بر ۶ مورد

۴.            " آببندان "

 

سد نومل ( کوثر ) :

در شهرستان گرگان در حدود ۱۵کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان   بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی نومل در حوضه آبریز قره سواحداث گردیده و آب رودخانه گرمابدشت از حوضه آبریز قره سو نیز توسط یک سد انحرافی به آن هدایت می شود .


   ساخت این سد در سال ۱۳۶۷ آغاز و در سال ۱۳۷۲ افتتاح شد .  مطالعه کننده سد شرکت مهندسین مشاور آبگیر و پیمانکاران  سد شرکت دژیران و تیپ مهندسی جوادالائمه  بوده اند.
   ارتفاع سد از پی ۲۶متر، طول تاج سد ۶۰۰ متربوده  و سرریز سد که از نوع آزاد بتنی دارای پل دسترسی می باشد ، ۳۴ متر طول داشته و قابلیت عبور ۸۰ متر مکعب در ثانیه سیلاب را دارد .


   این سد دارای یک مخزن اصلی و یک مخزن رسوبگیر می باشد که  حدود۲/۷ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد.


   یک سد انحرافی به طول ۵/۱۸ متر در شمال سد بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی گرمابدشت احداث گردیده که با ظرفیت حداکثر ۲۰۰ متر مکعب بر ثانیه آب این رودخانه را در فصل غیر زراعی پس از عبور دادن از مخزن رسوبگیر  به مخزن سد هدایت می کند .


   مجموع شبکه سد یک هزار هکتار است که به صورت ثقلی از طریق گالری خروجی پایاب به طول ۷۹ متر و توسط یک لوله فلزی ۷۵۰ میلی متری که با شیر فلکه تنظیم می شود  آبیاری می گردد .


  کانال اصلی شبکه سد از نوع بتنی با مقطع ذوزنقه ای به طول ۴/۳ کیلومتر و ۳۵۰ متر گالری بتنی سرپوشیده می باشد.طول کانالهای درجه یک و دو بیش از ۲۰کیلومتر و از نوع بتنی است .


   طراحی اولیه و ظرفیت تنظیم و نیز توان عبور آب کانال های آبیاری شبکه سدعمدتا" برای آبیاری کشت تابستانه که معمولا" سویا می باشد.


   استفاده دو منظوره از مخزن سد برای پرورش ماهی هم زمان با استفاده از آب جهت زراعت ، باعث گردیده است که سالانه بیش از ۱۰۰تن ماهی نیز به برکت وجود این سد تولید شود .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *