روستای ارم / نکا / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای ارم

شهرستان نکا – استان مازندران

eramneka.tk/

eramneka.ir/

http://eram50.blogfa.com/

eram459.blogfa.com/

eramesabz.blogfa.com/

veram.blogfa.com/

 

  معرفی روستای ارم :

روستای ارم یکی از زیباترین روستاهای بخش هزارجریب شهرستان نکا در استان مازندران می باشد که وجود جنگلهای بکر و طبیعی ، چشمه سارها و وجود رودخانه ارم که یکی از سرچشمه های رود تجن ساری می باشد برخودار می باشد ۰

این روستا در ارتفاع ۱۲۳۰ متری از سطح دریا و در فاصله ۶۸ کلیومتری از شهرستان نکا قرار دارد .

وجود رودخانه زلال و طبیعی و گذر از خط القعر روستا صفای خاصی به روستا داده است که چشم هر رهگذری را به خود جلب می نماید .مردم روستاصبحگاهان با نسیم روح بخش صحبگاهی و صدای شر شر آب روستا چشمان خواب آلود خود را نوازش می دهند .

روستای زیبای ارم در میان دره ی، کوه های ((اوراست )) و رشته کوه سوچلماه از سمت شرق و شمال و نیز کوه چلم کوه از سمت جنوب واقع شده است .

کوه های سرسبز و جنگلی اطراف روستا و عبور رودخانه ارم رود از وسط روستا ،جذابیت این روستای ییلاقی را دوچندان می کند . رودخانه ارم رود از دو سرشاخه ، شاخه ای از چلم کوه و شاخه دیگر از کوه چاله سرگاه اطراف کوه سورت که این دو سرشاخه در چند کیلو متری جنوب شرقی روستا به هم متصل و رودخانه پرآب و زلال ارم رود را تشکیل می دهد و سرانجام پس از عبور از پیچ وخم کوه های جهان مورا که در جنوب استان مازندران قرار دارد یکی از شر شاخه های رود تجن شهرستان ساری را تشکیل داده وسپس وارد دریای خزر می ریزد .

این روستا یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین روستاهای منطقه هزارجریب است . دره زیبا و رودخانه ای پر آب با بستر سنگی ، همه ساله بسیاری از گردشگران را به سمت خودش می کشاند و در حدود ۲ کیلومتر بالاتر از روستای ارم در مسیر رودخانه آبشار معروف ((لیدر )) واقع شده که به خاطر پرخروش بودن آب و واقع شدن در میان جنگل و کوه و نیز چشمه هایی در اطراف ، یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرستان را تشکیل داده است .

بعد از گذر از آبشار لیدر به سمت جنوب کوهستان در امتداد سرچشمه رودخانه آبشارهای هیجانی کوچک و بزرگ چشم هر بیننده ای را به خود جلب می نماید و برای هر گردشگری جالب توجه است .

سنگ طلایی یکی دیگر از جاذبه های باستانی و افسانه ای منطقه ارم است . در کنار رودخانه ارم و بالاتر از آبشار لیدر صخره سنگی بزرگ طلایی رنگ واقع شده است و نیز به خاطر دره و مناظر اطراف از جذابیت ویژه ای برخوردار است .

امامزاده پنج تن روستای ییلاقی ارم معروفترین جاذبه این روستا است . ارم از روستاهای تاریخی بخش هزارجریب شهرستان نکا است . مورخان از ده ارم به کرات در کتب و نقشه های جغرافیایی یاد کرده اند ، در کتاب تاریخ تبرستان از اردشیر برزگر آمده (( ارم از منطقه چهاردانکه هزارجریب است و در دل کوهستان جای دارد از دهستان ترکارات و مورخان تبرستانی آن را جای نبرد فراشه ،سردارتازی ،با اسپهبد ونداد هرمز پاشاه سواد کوه به سال ۱۶۸ ق نوشته اند . در این جنگ فراشه کشته شد (تاریخ تبرستان .۷۳ ) و نیز در منابع مختلف از ساخت قصرهای زیبا در منطقه ارم توسط حاکمان تبرستان ذکر شده است .

چلم کوه و قله نیل کوه

منطقه وسیع و استپی چلم کوه ، از زیبا ترین جاذبه های توریستی شهرستان است . کوههای ۲۵۰۰ متری چلم کوه در نواحیی جنوبی هزارجریب و دهستان استخر پشت و در غرب رورستای زیبای ارم واقع شده است .

با گذشت چند کیلومتر از منطقه تفریحی کلنگاه مرتع چمنی و وسیع چلم کوه از نزدیک قابل رویت است .

چلم کوه به دلیل فاصله به نسبت کوتاه با جاده ارتباطی ماشین رو و مناظر زیبا ، توجه بسیاری از گردشگران آشنا به منطقه را به خود جلب کرده است . قله نیل کوه یا نیله کوه با ۲۷۰۶ متر ارتفاع در همین کوه ها قرار گرفته است . از طریق وسایل نقلیه می توان تا گردنه های قله نیل کوه پیش رفت . سپس با دقایقی پیاده روی به راحتی می توان بلندترین قله های شرق مازندران را فتح کرد . دیدن مناظر از چلم کوه بسیار لذت بخش است با صعود به قله نیل کوه این مناظر رویایی تر به نظ می رسد .

این منطقه یکی از زیشتگا ه های اصلی مرال ( گاوگوهی ) و شوکا بوده و از مناطق شکار ممنوع سازمان حفاظت محیط زیست به شمار می آید .همچنین درخت نادر و زیبای "سرخدار" در اطراف چلم کوه دیده می شود . در چلم کوه انواع گیاهان کوهی به خصوص بوته گون ،در بهار و تابستان منظره بسیار زیبایی دارد .

از دیگر جاذبه های رویایی نیل کوه ، مناظر ابرهای منطقه است . این منطقه به لحاظ شرایط خاص آب و هوایی ، دارای رطوبت و بارندگی کمتری بوده و اغلب روز های تابستان ابرهای آسمان روستا های هزارجریب ،در گردنه کوه به نظر می رسد ، به طوری که اگر شخصی در نقاط مرتفع چلم کوه همانند نیل کوه باشد ، این ابرها را در زیر پای خود احساس می کند ،و گاهی مشاهده می شود که کل مناطق پایین دست تمام ابری و بارندگی است اما آسمان چلم کوه صاف و خورشید از بالای ابرها بر مرتع چلم کوه می تابد !

برف زمستان تا ماهها بع نیل کوه را سفید پوش نگه می دارد . بناهای سنگ چین برای استراحت دامها گله ها ی بز و گوسفند در فصل تابستان ،چشمه های فراوانی که در جای جای مرتع جاری است ، از دیگر جاذبه های منطقه چلم کوه است .

چلم کوه اگر چه به نظر می رسد حدود ۸۰ گیلومتر با مرکز شهرستان نکا فاصله دارد ،اما از جاذبه های توریستی و رویایی منطقه شرق مازندران است و نسبت به سایر کوههای مشابه در فاصله ای نزدیکتر وبا امکان دسترسی آسان تری قرار دارد .

امامزاده پنج تن روستای ارم

یکی از معروف ترین جاذبه های زیارتی و گردشگری منطقه ،آستانه مقدس امام زاده پنج تن ارم است که هر ساله هزاران نفر از مشتاقان ائمه اطهار و گردشگران زیارتی و سیاحتی را نزد خود دعوت می کند .

بنای امامزاده پنج تن از بناهای معماری دوره قاجاریه می باشد اکنون این اثر یکی از آثار ثبت شده شهرستان نکا در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است . در امامزاده پنج  تن مقبره پنج نفر از متدینین و امام زادگان شیعه قرار دارد .

امامزاده پنج تن روستای ارم در سمت شمالی این روستا واقع شده است . قبل از ورود به روستا ارم جاده فرعی سمت چپ را چند کیلومتری تا بالای کوه بایستی طی نموده تا به امازاده رسید . این امکان گردشگری بروی یکی از ارتفاعات منطقه واقع شده است و از این منطقه مناظر بسیاری از نقاط اطراف دهستان استخر پشت و زارم رود چشم هر بیننده ای را به خود جلب می نماید .

در کنار امامزاده پنج تن قبرستان قدیمی و معروف ارم واقع شده است که درختان بسیار کهن و تنومند این قبرستان بر زمینه دید مناظر اطراف بر گردشگری و جلب توریست این منطقه افزوده است و در نقشه های سازمان میراث فرهنگی عکس درخت معروف (موزی )تنومند به عنوان قطور ترین درخت استان نام برده است . (به اعتقاد پیران عمر درخت به ۱۰۰۰ سال می رسد

در سالهای اخیر با تلاش بی شائبه و شبانه روزی هئیت امنا  امکانات اقامتی ،بهداشتی، لوله کشی اختصاصی آب شرب ، برق ، روشنایی اطراف مزار ساخت سوئیت های اقامتی با تمامی امکانات برای مسافران باعث شده است که مسافران زیادی به خصوص در فصل تابستان در جوار این بارگاه مقدس شب را بیتوته می نمایند .

مطالب مرتبط

۵ دیدگاه‌

 1. veram گفت:

  باسلام اینجانب مدیروبلاگ وسایت روستای ارم هستم .
  باعرض پوزش ازشما اینجانب به خودلازم دانسته که تغییرآدرس را اعلام نمایم باتشکر حسین صادقی
  آدرس سایت:eramneka.tk
  آدرس وبلاگ:veram.blogfa.com

 2. ناشناس گفت:

  باسلام اینجانب مدیر سایت روستای ارم هستم . باعرض پوزش ازشما اینجانب به خودلازم دانسته که آدرس جدیدبادامنه irرا اعلام نمایم باتشکر صادقی
  http://eramneka.ir/

 3. ناشناس گفت:

  خیییییییییییییییییییییییییییلی عالی بود

 4. ناشناس گفت:

  خییییییییییییییییییییییییییییییییییلییییییییییییییییییییییییی عالییییییییییییییییییییییی بود|):(+))

 5. ناشناس گفت:

  واقعا عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود:**:?(:)@:|((:}+))^)*):#:۰:(:-|);):)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *