ایرد موسی – اردبیل – اردبیل

سایتها و وبلاگهای روستای ایرد موسی

شهرستان اردبیل – استان اردبیل

http://panahi1.blogfa.com/

http://irdemusa.ir/

موقعیت جغرافیایی ایردموسی

روستای ایردموسی در۱۴ کیلومتری شهر اردبیل و جنوب غربی آن و در دامنه های سر سبز سبلان قرار دارد جاده ای که به روستای ایردموسی منتهی می شود بعد از ۱۰ کیلومتر مسافت از اردبیل از روستای اندرآب یک سه راهی است که یکی به روستای ایردموسی منتهی شده و یکی دیگر به طرف ارجستان پیش می رود .

بعد از سه راه، سه کیلومتر باید پیمود تا به روستای ایردموسی و مرکز روستا رسید روستا تقریبا ما بین دو دره قرار دارد که پیشینیان احتمالا بدلیل در امان ماندن از بلایای طبیعی سیل روستا را در این مکان بنا کرده اند روستا هم  اکنون نسبت به سالهای قبل تغییرات فراوانی نموده است و دیگر آن بافت گل و لایی که معرف روستاهای ایرانی است به چشم نمی آید اما باز بافت قدیمی نسبت به بافت جدیدی که تازه در اطراف روستا شکل گرفته است مشهود است و آن وجود باغات و خانه باغ می باشد که در بافت قدیمی حیاطهای باغی به ندرت دیده می شود و اما عرض روستا از شرق به قاباق چای یا رودخانه جلو روستا و از غرب به دره چای ختم می شود ولی درازای روستا از منطقه لرک شروع شده ودر جنوب به قبرستان و کمی بعد از ان تا بوبی تپسی ادامه دارد که آب سرد معدنی روستا با نام جناقا درست در مقابل همین تپه (بوبی تپسی )ادامه دارد .

 

آب و هوای این روستا کوهستانی و معتدل می‌باشد . این روستا مانند سایر مناطق اردبیل در بهار و تابستان دارای آب و هوایی معتدل و مطلوب و در زمستان نیز دارای آب و هوای خنک می‌باشد این روستا در مسیر جاده اردبیل ارجستان دومین محور مواصلاتی اردبیل سرعین واقع شده است که در فصل تابستان پذیرای قسمتی زیادی از گردشگران شهر سرعین می‌باشد. نتایج آخرین سرشماری ها نشانگر این است که جمعیت این روستا ۹۱۳ نفر در قالب  ۲۰۳خانوار ثابت و در فصول بهار و تابستان جمعیت به بیش از ۳۰۰۰ نفر ، در قالب ۵۲۰ خانوار که از شهرهای دیگر در اینجا بصورت فصلی اقامت دارند. این روستا بدلیل پتانسیلهای بالا در تمام زمینه های اقتصادی ،‌ کشاورزی، فرهنگی و اجتماعی و گردشگری بخصوص در زمینه مناظر زیبای طبیعی از جمله وجود استخر آب معدنی معروف به جن آقا که دارای خواص بسیار در بیمارهای پوستی ،‌ مفاصلی ، روماتیسم و…. و با دارا بودن دره زیبای ساری دره و حاصل خیز در اطراف این چشمه و قرار گرفتن در مسیر اردیموسی سرعین که این دره تا نزدیکی های شهر سرعین امتداد دارد توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند . که این روستا از این مسیر تا شهرستان سرعین ۵ کیلومتر فاصله دارد . چمنزارهای وسیع و زیبا در این منطقه و مراتع سرسبز ، تپه‌ها ، کوهپایه های بلند و وجود چندین رودخانه دائمی با دبی آب زیاد و دائمی که از چشمه‌های اطراف کوهپایه‌های سبلان سرچشمه میگردند . یکی دیگر از ویژه‌گیهای مهم این منطقه تنوع گیاهان علی الخصوص گیاهان دارویی ، گلهای زیبای طبیعی و درختان در منطقه میباشد در این روستا درختان میوه که بصورت وحشی رویده اند و بیشتر آن درختها  آلوچه و زالزالک و… میباشد  که بصورت وسیعی در منطقه گسترش یافته علاوه بر آن درختان جنگلی در سطح منطقه در داخل دره و اطراف روستا توجه هر گردشگری را به خود جلب میکند . این منطقه در فاصله ۷ کیلومتری شهر توریستی سرعین واقع شده است که از این روستا سه جاده مواصلاتی وجود دارد که در مسیر این جاده ها مناظر ذکر شده در بالا قابل رویت می‌باشد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *