ملاده – سمنان – سمنان

سایتها و وبلاگهای روستای ملاده

شهرستان سمنان – استان سمنان

http://pashlat.blogfa.com/

موقعیت مکانی ملاده

ملاده یکی از روستاهای شهرستان مهدیشهر در استان سمنان است. این روستا در ۸۰ کیلومتری شمال مهدیشهر ( ۹۵ کیلومتری شمال سمنان ) ودر دهستان پشتکوه واقع است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت ملاده ۵۵۰ نفر بوده است

 

معرفی ملاده

 رودخانه سفید رود که در زبان محلی آن را اسبه رو می نامند در شمال روستا جریان دارد. نام این روستا در گذشته های دور ایوک و جز منطقه دودانگه ساری بوده است . در منطقه دو دانگه چهار طایفه جوش جولا سادات و ملا زندگی می کردند.

پس از مهاجرت و اسکان گروهی از طایفه ملا به روستای ایوک نام ایوک به ملاده تبدیل شد. مردم روستای ملاده به زبان مازندرانی سخن می گویند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند.  بیشتر درآمد روستائیان بر فعالیت های زراعی دامپروری باغداری و صنایع دستی استوار شده است . زنان روستا در کنار فعالیت های زراعی به بافت گلیم قالی و جاجیم و پارچه کت و شلوار پشمی (چوخا) می پردازند. 

محصولات عمده زراعی روستای ملاده عبارت است از : گندم جو سیب زمینی نخود لوبیا عدس سیر چغندر هویج و سبزیجات گیلاسی آلبالو و گردو و نیز محصولات باغی این روستاست . مراتع سرسبز پیرامون روستای ملاده موجبات رونق دامداری را فراهم نموده است و انواع لبنیات مانند شیر ، پنیر ، ماست ، کشک ، قره قوروت ، کره و روغن حیوانی در این روستا فرآوری می شود. روستای ملاده در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. مصالح به کار رفته در خانه ها بیشتر از سنگ گل و چوب است . خانه ها دارای اتاق نشیمن ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی ، انبار علوفه و غله طویله ایوان بزرگ و حیاط است . حیاط به وسیله چند پله به ایوان که محل نشیمن تابستانی است اتصال می یابد. سقف شیروانی خانه ها جلوه ویژه ای به روستای ملاده بخشیده است . 

در منطقه شمالی روستای ملاده ییلاق های زیبایی سنگ چشمه پشت لد اشکبستون لوتک و جنگل معروف افرا مرتبط با جنگل های شمال قرار دارند. راه ارتباطی روستای ملاده با روستاهای دودانگه ساری از جنگل افرا می گذرد. درختان بلوط نارون افراد و راش در این جنگل قد برافراشته اند. در ناحیه جنوبی روستا نیز انبوهی از درختان ارس کوهها و تپه ها را پوشانیده اند. 
سرطلا مشهورترین کوه روستاست در اطراف این کوه ییلاق های کلاته وشاه زمین فضای دلپذیری را به وجود آورده اند. در باغ های زیبای این ییلاق انواع درختان گردو سیب گیلاس آلبالو هلو و بعضی درختان جنگلی میوه دار مانند سیاه دانه ازگیل زالزالک زرشک و توت صحرایی وجود دارد. 
قله های اطراف روستا تا اواخر بهار از برف زمستانی پوشیده است چشم انداز زیبایی را به وجود می آورند. آرامگاه بی بی طیبه در ورودی روستا واقع شده است . مردم روستا بی بی طیبه را از نوادگان حضرت موسی بن جعفر(ع ) می دانند.

روستا دو باب آسیاب آبی قدیمی داشته است که هنوز آثاری از آن به جا مانده است . در سال جاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نسبت به سنگ فرش کوچه ها و آسفالت خیابان اقدام نموده که زیبایی خاصی به روستا بخشیده است . راه ارتباطی مناسب مهمترین اقدامی است که متاسفانه هنوز به انجام نرسیده است . با وجود راه ارتباطی مناسب ، ملاده می تواند پذیرای گردگشران بیشتری از سراسر ایران باشد

موقعیت کاخ های ملاده

در روستای سرسبز و خوش آب و هوای ملاده (در حدود ۷۰ کیلومتری شمال سمنان) دو عمارت بزرگ و باستانی و زیبا وجود دارد که در دو سمت شرق و غرب به فاصله حدود ۵۰ متر به موازات یکدیگر قرار گرفته اند.

مصالح اصلی بنا, خشت و آجر و نمای آن آجر و گچ است .

 هر یک از این دو نوع ساختمان دو طبقه و دارای تعداد زیادی اتاق و راهروی مربوط به اتاقها و طبقه فوقانی است .

 معماری ساختمانهای مذکور بسیار زیباست . این عمارت ها  در سال ۱۲۷۸ ه.ق ساخته شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *