روستای کته شمشیر علیا / فریمان / خراسان رضوی

سایتها و وبلاگهای روستای کته شمشیر علیا

شهرستان فریمان – استان خراسان رضوی

http://kateshamshiroliya.blogfa.com/

کته شمشیر علیا کجاست؟

روستای کته شمشیر علیا در۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر فریمان و در بخش قلندر آباد واقع گردیده است این روستاحدود ۳۸۰ خانوار و حدود۱۷۰۰ نفر جمعیت دارد و جاذبه گردشگری دراین روستا کوه روستا که معروف به کوه ترقی است می باشد با ۱۷۰۲متر ارتفاع و مناظر اطراف آن ( مزار روستا  – چشمه روستا و …. می باشد)

وجه تسمیه روستا : نام این روستا از دو قسمت (( کته))به معنای بزرگ  و قسمت دوم ((شمشیر)) تشکیل شده است که به معنای شمشیر بزرگ می باشد .لازم به ذکر است که قسمت  اول نام  روستا (کته) یحتمل برگرفته از ، یکی از  دو  گویش ترکی  یا  خاوری  می باشد.

دین : اسلام  

مذهب :  شیعه

طایفه های ساکن در روستا : خاوری –خوافی- جامی – قرایی  و…

مشاغل روستا : کشاورزی – دامداری وشغل زنان روستا  خانه داری

شهید : ۱۴ شهید گلگون کفن

خانوار : ۳۸۰ خانوار

جمعیت : ۱۷۰۰ نفر

امکانات این  روستا : دهیاری – خانه بهداشت – پست بانک – پایگاه مقاومت بسیج شهداء –شرکت تعاونی –مسجد جامع –حسینیه– نانوایی ماشینی و تنوری –شرکت نفت – حمام عمومی – معدن سنگ آهک – دو کوره آهک پزی – کارگاه تولید پودرسنگ- کارخانه تولید آسفالت –3 واحد مرغداری – 2 واحد گاوداری –مدرسه ابتدایی دخترانه و پسرانه – مدرسه راهنمایی دخترانه و پسرانه –  چند دستگاه مینی بوس و سواری عمومی

ماحصل  تحقیقات نویسندگان  این  وبلاگ  در  خصوص  تاریخچه و  گذشته  روستا  طی حدود ۵۰ ساعت  مصاحبه  با  بزرگان و ریش  سفیدان  روستا به  شرح ذیل  میباشد  که تقدیم حضورتان  می گردد خواهشمندم  بازدید کنندگان  محترم  اگر  اطلاعات  بیشتری  دراختیار  دارند  به  ما برسانند تا جهت  اطلاع عموم  در این  وبلاگ  قرار  گیرد .

طی تحقیقات بعمل آمده در مورد پیدایش و تاسیس این روستا یکی از بزرگان روستا بنام (ع م م ) به نقل از اجدادشان وشنیده هایی از بزرگان قدیم که سینه به سینه نقل قول گردیده بود میگفت : در زمان قدیم مردم نغاره نشین ( غار نشین )  بودند که در تپه ای که در داخل شهر قلندرآباد کنونی واقع است یک غاری بوده که دو برادر به نامهای قلندر شاه و شمشیر شاه در آن غار سکونت داشتند برادر بزرگتر که قلندرشاه بوده در همانجا  بنایی احداث میکند  که آنجا را به نام قلندر آباد نامگذاری می کند و برادر کوچکتر که شمشیر شاه نام داشت  شاید بر اثر اختلاف یا دلایل دیگرآنجا را ترک می کند و در کوهی که در ۳ کیلو متری شرق قلندرآباد قرار دارد ( کوه کته شمشیر که معروف به کوه ترقی) است میرود و مدتی در کوه وبعد در اطراف کوه محلی را احداث می کند و به نقل از این بزرگوار جناب شمشیر شاه یک شمشیر بزرگ داشته که آن شمشیرمعروف بوده  واز آن شمشیر در مقابله با دشمنان و حیوانات وحشی از خود محافظت می کرده  و محلی را هم که احداث نموده  به نام کته شمشیر(شمشیر بزرگ )  نامگذاری  میکند(البته این مطلب به گفته یکی از بزرگان روستا می باشد و مورد تایید مدیریت وبلاگ نمی باشد فقط نوشتم شاید برای بعضی از خوانندگان جالب باشد)  و در مورد تاریخ احداث این روستا  مطالب  و گفته های موثقی در دست نیست ولی از قنات قدیمی این روستا چنین استنباط میشود که تاریخ احداث این روستا قبل از احداث قنات شاید حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال پیش وشاید هم بیشتر باشد .

دلیل نامگذاری و وجه تسمیه روستای کته شمشیر علیا


وجه تسمیه روستای کته شمشیر علیا به گفته استاد عزیز عادل اشکبوس : نخست باید بدانیم دوازده جای دیگر نیز با نام کته شروع می شوند و یا تنها کته نام دارنددر گویش سیستانی این واژه با سُخره کفته می شود مانند کته کله یعنی کله بزرگ در فارسی نیز کت و کلفت داریم که همین طور است . اما از آنجا که بر سر نام ۱۲ منطقه است پس نشان می دهد که احتمال دارد در گذشته کَته به معنی بزرگ بوده باشد و کم کم تغییر معنی داده باشد . پس کته شمشیر می تواند به معنی جایی باشد که شمشیر بزرگی در آن وجود داشته و یا کوهی و یا صخره ای و یا چیز دیگری از طبیعت باشد که به شکل شمشیر باشد. نام چند جا که با کته شروع می شود .علیا نیز عربی است . در گذشته به جای بالا و پایین از علیا و سفلی استفاده می کردند. کته شمشیر. [ ک َت َ / ت ِ ش َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مرکزی بخش فریمان شهرستان مشهد. جلگه ای معتدل . سکنه آن ۱۶۰۴ تن . آب آن از قنات . محصول آنجا غلات و بنشن و چغندر. شغل اهالی زراعت است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۹). کته کش . [ ک َ ت َک َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان چهاردانگه بخش هزارجریب مازندران . (سفرنامه ٔ مازندران رابینو ص ۱۲۴ و ترجمه ٔ ص ۱۶۶). کته تلخ . [ ک َ ت َ / ت ِ ت َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان پائین رخ بخش کدکن شهرستان تربت حیدریه . جلگه ای و معتدل . سکنه آن ۳۱۶ تن . آب آن از قنات . محصول آنجا غلات و چغندر شغل اهالی زراعت و گله داری . صنایع دستی آن کرباس بافی است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۹). کته گوش . [ ک َ ت َ / ت ِ ] (اِخ ) دهی از دهستان مرکزی بخش فریمان شهرستان مشهد. کوهستانی و معتدل . سکنه آن ۲۹۳ تن . آب آن از قنات . محصول آنجا غلات و بنشن . شغل اهالی زراعت است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۹). کته سرکلا. [ ک َ ت َ س َ ک َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان دشت بخش کلارستاق مازندران . (سفرنامه ٔ مازندران رابینو ص ۱۰۸ و ترجمه ٔ آن ص ۱۴۶). کته رودبار. [ ک َ ت َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان چهار دانگه بخش هزارجریب مازندران . (سفرنامه ٔ مازندران رابینو ص ۱۲۳ و ترجمه ٔ آن ص ۱۶۶). کته خواست کوتی . [ ک َ ت َ خوا / خا ] (اِخ ) دهی است از دهستان لیتکوه در ناحیه ٔ آمل . (سفرنامه ٔ مازندران ص ۱۱۳ بخش انگلیسی و ترجمه ٔ آن ص ۱۵۳). کته پشت . [ ک َ ت َ پ ُ ] (اِخ ) دهی است از دهستان دشت سر به ناحیت آمل . (از سفرنامه ٔ مازندران رابینو ص ۱۱۳ و ترجمه ٔ آن ص ۱۵۲).

تصاویری از چشمه روستای کته شمشیر علیا

چشمه روستا

این چشمه گوارا در ۳ الی ۴ کیلومتری ظلع جنوب شرقی روستای کته شمشیر علیا  قرار دارد  این چشمه دارای آب زلال  و گوارایی می باشد  که در تمام فصول سال این چشمه آب دارد  ولی آب آن در فصول مختلف سال کم و زیاد می شود از آب این چشمه  افراد رهگذر و احشام  استفاده می کنند .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *