روستای قله زو / کلات نادر / خراسان رضوی

سایتها و وبلاگهای روستای قلّه زو

شهرستان کلات نادر – استان خراسان رضوی

http://ghollezo.blogfa.com/

http://www.golehzo.blogfa.com/

www.farzaderfani.loxblog.com/

 

موقعیت قله زو

در داخل حصارطبیعی کلات نادر روستاهای از جمله آقداش، سیرزار،نفطه، خشت، گرو و قله زو وجود دارند . طول این حصار طبیعی ۳۶ کیلومتر و عرض آن ۱۲ کیلومتر است . روستای قله زو در پای بلندترین قله ارتفاعات در داخل حصار کلات واقع شده است و فاصله قله زو تا شهر کلات نادر حدود ۲۰ کیلومتر است . و به این علت، به این روستا قله زو گفته می شودکه، روستا در کنار قله کوه ودر کنار دره ای(زو) عمیق و ژرف واقع شده است . برای رسیدن به روستای قله زو و ارتفاعات آن حتما" باید اول وارد شهر کلات نادر شد و سپس به قله زو رفت .منبع آبی در داخل روستای  وجود ندارد، چون روستا در ارتفاعی بلند احداث شده است و آب روستا از پایین دره (زو) بالاکشیده و استفاده می شود . نزدیکترین روستا به قله زو روستای آقداش است .دکل تلویزیونی کلات نادر در ارتفاعات مشرف به روستا  قله زو احداث شده است. مردم روستای قله زو بیشتر به زبانهای ترکی و لری صحبت می کنند .
قله زو تا شهر مشهد ۱۷۰ کیلومتر فاصله دارد.وجالب این است که از روستای قله زو میتوان شهر دو شاخ ترکمنسان را به راحتی دید .

 

قله زو در لغت نامه دهخدا

 

دهی است از دهستان کبود گنبد بخش کلات شهرستان دره گز، واقع در ۳۶هزارگزی جنوب باختری کبودگنبد. موقع جغرافیایی آن دامنه و هوای آن معتدل است . سکنه آن ۱۰۱۵ تن است . آب آن از قنات و محصول آن غلات و شغل اهالی زراعت و مالداری است . راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۹).

 

 

وجه تسمیه قلّه زو=( قلّه+زو)

قلّه زو مرکب از قله به معنی کوه که نشان از کوههای سر به فلک کشیده ی اطراف آن خاصه کوه بسیار مرتفع بابا کمال که روی آن دکل سازمان صدا وسیما قرار گرفته و زو به معنی درَِه های بسیار عمیق و وحشتناک اطراف آن است.

همچنان که ذکر شده شد معنای قلّه زو که برگرفته از موقعیت جغرافیایی آن است اجتماع دو کلمه متناقض می باشد (کوههای مرتفع   دره های عمیق )=تناقض

و بواقع هر انسانی که پادر عرصه ی این خطه از میهن پهناورمان ؛ایران عزیز می گذارد ،می بیند که قدرت بی منتهای الهی ،اجتماع نقیضین را که به اقوال فلاسفه و ریاضیدانان محال و غیر ممکن است امری عادی و ممکن ساخته و شمه ای از قدرت لایزال خویش را که به قول خود حق تعالی در قرآن :آیات للموقنین است ،در معرض دید عموم گذاشته است .تاعبرتی بر بندگان و آدمیان باشد .آری ،دیگر طبیعت  قله زو  و خود واژه قلّه زو  یعنی ناقض (اجتماع نقیضین امری محال )

اما روستای قله زو در ۱۸ کیلومتری شرق شهرستان کلات نادر ؛از استان خراسان رضوی واقع است .

اکثر مردمان این روستا به کشاورزی دیم (گندم و جو  و نخود  و تخم شربت بالنگو  و زیره و کنجد ) و دامپروری مشغولند گر چه با خشکسالی ها مردمان این روستا بسیار متضرر می شوند و دیگر  هیچ منبع در آمدی ندارند . اما با همه ی مشکلات اکثر فرزندان این روستا به تحصیلات عالی پرداخته و دارای مدارک دانشگاهی در رشته های مختلف  می باشند بگونه ای که تعداد فرهنگیان این روستا بیش از ۱۲۰نفر می باشد ؛که در اقصا نقاط میهن عزیزمان به آموزش  و پرورش فرزندان این سرزمین همت گمارده اند.

طوایف و زبان مردم قله زو : 

مردم قله زو دارای ۴طایفه (ینگجه -بُیات -اردلان -و سید محله )می باشند .

که کل طوایف این روستا ترک زبان بوده و طایفه ی اردلان علاوه بر زبان ترکی به زبان لُری نیز نکلم  می کنند.اصالتشان کرمانشاهی است و هر کسی که یکبار به کرمانشاه رفته باشه با این این فامیل حتما" برخورد میکنه.


 معرفی مدارس این روستا

۱)مدرسه ابتدایی دخترانه  ی شهید علی دهقان 

۲)مدرسه ی ابتدایی پسرانه ی شهید فروغی 

۳)مدرسه ی راهنمایی پسرانه  شهید مفتح

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *