خرانق – اردکان – یزد

سایتها و وبلاگهای روستای خرانق

شهرستان اردکان – استان یزد

http://www.kharanagh.blogfa.com/

http://www.kharanaqpicto.blogfa.com/

 

روستای خرانق مرکز بخش خرانق در شهرستان اردکان است . این روستا در ۸۵ کیلومتری شهر یزد واقع شده است . وجود معادن سنگ  آهن چادرملو-اورانیم ساغند- باریت-روی وگرانیت وهمچنین منطقه ی حفاظت شده ی دره انجیر با دارا بودن حیواناتی چون: کل ، بز ،   میش، قوچ ، گربه وحشی ، سیاه   گوش، یوز پلنگ وهوبره این منطقه را خاص ومورد توجه ساخته است .                                      

آثار باستانی خرانق

آنچه بیش از همه روستای خرانق را ارزشمند ساخته آثار تاریخی روستا است که شامل منارجنبان،قلعه،کاروانسرا،مشهدک،باباخادم،پل آبراه،شترگلو، قریه ی شمس آباد،   مسجدبیت المقدس،حمام،آسیاب،مسجد جامع،حسینیه و… می شود.

  البته در اطراف روستا هم آثاری چون پیرغیچ،غار بجنه و پیر سبز چک چک (زیارتگاه زرتشتیان) وجود دارند که از جاذبه های مهم منطقه به شمار می آیند.

پل آبراه :

این پل،قدیمی ترین پل انتقال آب در استان یزد می باشدو به سبک ساسانی ورومی بنا نهاده شده است. طول آن ۴۰ متر وارتفاعش۷/۵ متر است.

مشهدک وباباخادم :

مشهدک،قدمگاه و محل اقامت امام رضا(ع)حین سفر از مدینه تا مرو  می باشد  و از قداست خاصی برخوردار است. بابا خادم نیز بنا به نقلی محل دفن خادم امام رضا (ع) می باشد.    

قلعه:

قدمت قلعه و برج وباروی آن،۴۰۰۰ سال پیش ذکر شده است ووسعت آن ۱/۱ هکتار می باشد. یکی از عجایب قلعه کوچه های پیچ در پیچ و هولناک آن است که برای غافلگیر کردن دزدان وراهزنان مورد استفاده قرار می گرفته که یکی از این کوچه ها به کوچه ی گرگ معروف است.

 منارجنبان :

 در درون قلعه وکنار مسجد، منارجنبان قرار دارد و آنچه باعث شگفتی همگان می شود جنبیدن آن است که به وضوح مشاهده می شود.

پل خرانق

این پل قدیمی یادگاری از ده قرن می باشد و مصالح به کار رفته در آن ابتدا سنگ و ساروج بوده است و هدف از احداث آن انتقال آب قنات از یک سوی رودخانه کال (دو کالی) به سوی دیگر آن می باشد. زیرا مظهر قنات خرانق در یک ساحل رودخانه و مزارع و باغات در ساحل دیگر قرار دارد.

بر اثر نفوذ آب جوی از سطح فوقانی پل، کم کم سقف پل فرو ریخته و به جای آن سیفونی از جنس سنگ و ساروج ساختند و در بستر مسیل هم از سفالهای پخته به صورت لوله گذاری برای عبور آب استفاده کردند (طول این سیفون با توجه به آثار به جای مانده از آن حدوداً ۳۰ متر بوده است) تا اینکه سیلی ویرانگر سیفون یا شتر گلو را تخیرب و بخشی از دیواره های پل را هم با خود برد لذا دوباره به سرعت دیواره های پل را بازسازی و سقف آنرا هم با آجر ساخته و کانال محکمی در روی پل برای عبور آب ایجاد کرده اند که تا امروز مورد استفاده است.

تنها پل انتقال آب در استان یزد که از قدمت تاریخی برخوردار می باشد همین پل سنگی خرانق است. طول این پل ۴۰ متر بده و ارتفاع آن از کف رودخانه ۵/۷ متر می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *