چلاسر – رامسر – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای چلاسر

شهرستان رامسر – استان مازندران

http://chelasar.blogfa.com/

 معنی چلاسر

چلاسر تلفظ  صحیح آن chelasar است، ولی آدمای  جدید، به اشتباه chalasar می گویند، چلاسر بمعنی  چل  و چال و پائین و  لاسر  به آن اضافه میشود، که محل زندگی پائین، و جل jal  بمعنی  بلندی است که در نهایت در دوره سنگ قدیم، به  بین النهرین رفته و جلال از آن گرفته شده.

چلاسر روستایی  که عطر چای کارخانه چای خشکنی آن  تمام فضا را پر کرده، و تازه وارد را  وادار به مکث میکند، به به بهترین  چای دنیا. روستایی، که خوش طعم ترین  برنج، و شیرین ترین پرتقال،  و کیوی ایران را تولید میکند، با امامزاده و قدمگاههای تاریخی که دلیل بر ایمان مردم پاک است. مرد می فعال و زحمت کش، وبا عزت واحترام که  تحصیل کرده هایشان بسیار است. از کنار کارخانه شالی خشک کنی، که بوی فرحبخشش به مشام میخورد، بسمت کوه می پیچیم و در یک مسیر بسیار نیکو به روستای جل می رویم .          

   از  جل  زیبا دیدن کنید

 روستای کوچک و کم جمعیت ( جل )، معروف به جل چلاسر در  ۱۲  کیلومتری جنوب غربی شهر تنکابن، و در دهستان سلیمان آباد قرار دارد. با مناظر بسیار زیبای طبیعی کوهپایها ی، و سبز و جنگلی  همراه با  آواز دلنشین  پرندگان  رنگارنگ. جاده  قدیم ابریشم از این روستا  می گذشته  و آثار تاریخی  حفاظت نشده ای، در کنار این روستا قرار دارد که  دیدنشان به انسان آرامش می دهد . جا ده آسفالته  وبرق وآب لوله کشی روستا، که با  خرج و دست توانای مردم انجام یافته،  و نیز بخش خصوصی سرمایه گذاری  زیادی، در این  روستا  کرده  است. کشاورزی عمده  روستا ی  جل باغهای   مرکبات، و  چای و  کیوی و گل و  کشتزارهای برنج  است، که شغل و  درآمد اصلی مردمی است، که تمام سا ل در کار و تلاشند. بسیاری از اهالی تهران، و شهرهای دیگر برای اقامت دائم به این روستا آمده، تا از آّب و هوای مناسب، و چشم انداز کوه دریا استفاده کنند، و به کارهای کشاورزی و صنعتی به بردازند، که البته باعث افزایش قیمت زمینها و باغات شده است. به سرزمین کوچک  جل  بیائید، واز دیدن این همه  منظره  طبیعی، که در هر فصل  زیبایی  خاصی دارد لذت ببرید، و در این نمونه یک روستای ایرانی به این فکر خواهید بود، که عظمت ایران بی همتاست. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *