جیریا – اراک – مرکزی

سایتها و وبلاگهای روستای جیریا

شهرستان اراک – استان مرکزی

http://jiriya.blogfa.com/

 

روستای جیریا در ۶۰کیلو متری شهر اراک واقع شده است که شغل اغلب مردم قالی بافی و کشاورزی می باشد

امامزده های جیریا

در این روستا ۳ امامزاده در نقاط مختلف واقع شده است که از مهم ترین آن امام زاده یحیی (ع)می باشد این امام زاده در قسمت جنوب جیریا واقع شده است که همه ساله پذیرای زائران بسیاری از اهالی روستا و روستای های اطراف مثل قطار آقاج و بادرستان می باشد فاصله این امام زاده تا روستا چیزی در حدود ۳ کیلومتر می باشد و مردم بیشتر با وسیله نقلیه جهت زیارت به آنجا مشرف می شوند دراطراف امام زاده چشم انداز بسیار زیبایی از روستا – دشت و کوهستان وجود دارد که هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید قنات بسیار پر آب و معروفی هم در این منطقه سالیان پیش ایجاد شده است که به آب بالا در بین مردم رایج است .

امام زاده یحیی

دراطراف امام زاده چشم انداز بسیار زیبایی از روستا – دشت و کوهستان وجوددارد که هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید قنات بسیار پر آب و معروفی هم در این منطقه سالیان پیش ایجاد شده است که به آب بالا در بین مردم رایجاست ، سد جیریا نیز چند سال پیش در همین منطقه ساخته شد که در مهار

آبهای فصلی و ذخیره آن نقش بسیار مهمی دارد. طول تاج این سد ۱۸۵ متر و ارتفاع از کف ۱۶ متر می باشد . امام زاده یحیی علیه السلام به دلیل اینکه فاصله زیادی با روستا دارد متاسفانه بدون آب و برق و امکانات رفاهی برای زائران می باشد که اخیرا مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱ تومان بودجه از طرف بسیج سازندگی سپاه اراک جهت مرمت و نوسازی آن تخصیص یافته است .  

ضریح مقدس حضرت امامزاده شاهزاده حسین علیه السلام

ضریح مقدس حضرت امام زاده شاهزاده حسین علیه السلام در مورخه۱۲/ ۵/۸۷ توسط اهالی محترم جیریا در امامزاده نصب شد . ساخت ضریح مقدس در شمال کشور صورت گرفته است و هزینه ساخت آن از کمک های مردمی جمع آوری شده است . این ضریح با کذر از شهرهای آمل ،بابل ،‌ تهران و اراک به جیریا منتقل شد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *