کیسم – آستانه اشرفیه – گیلان

سایتها و وبلاگهای روستای کیسم

شهرستان آستانه اشرفیه – استان گیلان

http://kisom.blogfa.com/

kisom.blogveb.com/

۱- مردمان روستای کیسم

مردمان این روستا افرادی مهربان و سخت کوش می باشند و در هر زمانی اماده کمک به یکدیگر و یا سایرین هستند ، کلیه ساکنین روستا در انجام امور با هم دیگر همکاری خوبی دارند و در بسیاری از امور به همدیگر کمک می کنند ، شغل اغلب مردم روستا کشاورزی به همراه دامداری و در بعضی فصل ها ماهیگیری میباشد .

مردم روستای کیسم افراد متدین و مومنی هستند و در انجام امور مذهبی هرگز کوتاهی نمی کنند ، بسیار پایبند به به اصول اخلاقی و دینی می باشند و در بسیاری از مراسم مذهبی شرکت می کنند .

همچنین نوجوانان و جوانان روستا علاقه زیادی به ورزش کردن دارند به طوری که در بسیاری از نقاط این روستا زمین فوتبال یا والیبال وجود دارد .

در اخر اینکه روستای کوچک کیسم با تمام کوچکی خود مردمانی با دلی بسیار بزرگ همچون دریا دارد .

 

۲- محیط زیست و جغرافیای روستای کیسم

کیسم در طول جغرافیایی ۵۶/۴۹ و عرض ۱۵/۳۷ با وسعتی حدود ۲۵۰ کیلومتر مربع در جنوب شرقی شهرستان آستانه اشرفیه واقع شده است .

کیسم در گذشته مقر حکومت خانواده کیا بوده و در حال حاضر آرامگاه سید حسین کیا در این محل زیارتگاه مشتاقان است .

کیسم در مرکز مثلث جلگه مرکزی گیلان که رئوس آن را امام زاده هاشم ، چمخاله و انزلی تشکیل می دهند قرار گرفته و از چهار طرف به وسیله سپید رود ، نهر حشمت رود و دهسام احاطه شده است که به وسیله ی یک پل خشتی قدیمی در شمال و یک پل جدید در جنوب ، با دو طرف خود ارتباط پیدا می کند . پنج کیلومتر از طول ۸۰۰ کیلومتری سپید رود به صورت حرف L ، جنوب و غرب کیسم را محصور کرده است . مردم کیسم گیلک هستند و در گفتار خود گیلکی را به کار می برند و همه فارسی بلدند . بارندگی سالانه به ۱۲۰۰ میلی متر می رسد . میانگین حرارات گرمترین ماه سال ۲۱ درجه سانتی گراد و سردترین ماه سال ۶ درجه سانتی گراد است . هر سال زمستان ۲ تا ۳ بار برف می بارد که از نیم متر تجاوز نمی کند .

رود پر آب و دایمی سفیدرود ، خاک حاصل خیز و رطوبت و باران فراوان از جمله ویژگی های کیسم است . به علاوه کار خانواده ها در شب های طولانی زمستانی صنایع دستی متنوع حصیربافی شامل : حصیر ، زیر انداز ، کلاه ، خورجین و سفره و نیز نجاری ، خراطی و توربافی و ساخت قایق چوبی (نو) می باشد . سپید رود بسیار خوش منظره و آرام است . کناره های بلند و نیز پست و هموار آسفالت شده ، درختان و بوته های متنوع سایه دار ، در کنار رودخانه ، فضای باز و آزاد برای ماهیگیری تفریحی ، برکه های کناره ای ، مسیر پر پیچ و خم دار ، جریان آب با سرعت های مختلف حتی حوضه باتلاقی در پایین محله کیسم ، سکوهای طبیعی و پل مصنوعی روی رودخانه ، این محیط پر جاذبه و متنوع را برای انواع مختلف جانوران و پرندگان به صورت مامن مناسب ، در آورده است . انواع حواصیل از جمله اگرت پرنده کاملا مشخص کناره آب است . بیشترین تغذیه و فعالیت حواصیل ها ، در گرگ و میشی هوا ، سپیده دم و شامگاه است . تجمع آن ها اغلب ما را در پیدا کردن ایستگاه ماهیگیری مناسب ، راهنمایی می کند . به علاوه اردک ها ، کشیم ، راسو ، سمور ، شغال از جانوران جالب و غالب منطقه به حساب می آیند . آرامش طبیعی رودخانه همراه با زوزه ی شغال ، غار و غور قورباغه و صدای پرندگان عجین شده است .

 

۳- محصولات روستای کیسم

کیسم مهمترین مرکز کشت برنج آستانه اشرفیه ، از تولید بالایی در پیله ابریشم ، چای ، بادام زمینی ، حبوبات و صیفی جات برخوردار است ، اما از گذشته دور مهمترین منبع در آمد و ارتزاق کیسمی ها رودخانه سفید رود بوده است .

روستای کیسم دارای بهترین نوع برنج در سطح استان گیلان می باشد و دلیل ان هم وجود خاک حاصل خیز ، بارندگی مناسب ، زمین های مکانیزه شده و از همه مهمتر داشتن کشاورزانی با تجربه می باشد .

روستای کیسم علاوه بر برنج ممتاز و عالی که دارد ، دارای محصلول چای بسیار خوبی نیز می باشد که به دو شکل دستی و کارخانه ای به دست می اید .

یکی دیگر از محصولات روستا ی کیسم ماهی می باشد ، کیسم از دیر باز تا کنون محل تجمع ماهی گیران بوده است و هر ساله ماهی گیران بسیاری برای صید ماهی به این روستا می ایند.

در این روستا ماهی های زیادی وجود دارند که از جمله انها می توان به ماهی سفید ، ماهی کپور ، ماهی فلوت ، ماهی کولی و… اشاره کرد .

 

۴- اماکن دیدنی و زیارتی روستای کیسم

روستای کیسم دارای اماکن دیدنی و زیارتی بسیاری است .

اماکن دیدنی روستا از جمله مکان های دیدنی روستای کیسم می توان به ساحل زیبا و ارام رود خانه سپید رود و همچنین طبیعت بکر و سر سبز ان اشاره نمود ، یکی دیگر از مکان های زیبای روستای کیسم بازار بالای محله ان می باشد .

اماکن زیارتی روستا

روستای کیسم دارای اماکن زیارتی نیز می باشد ، از جمله انها می توان به زیارتگاه اقا سید حسین کیا ، زیارتگاه اقا رکابدار و مسجد سفید اشاره کرد که هر ساله بسیاری از مشتاقان برای انجام امور مذهبی همچون عدای نذر ، زیارت اهل قبور و زیارت مقبره امام زاده اقا سید حسین کیای کیسم به این  مکان ها می ایند.

۵- تاریخ روستای کیسم

روستای کیسم دارای قدمت تاریخی زیادی میباشد .

در گذشته این روستا مقر حکومت خانواده کیا بوده است و نام این روستا نیز نشعت گرفته از نام این خاندان می باشد به طوریکه طبق تحقیقات انجام شده از بزرگان روستا نام روستا در اول کیاسم بوده و دلیل ان هم این بود که هنگامی خانواده کیا در کیسم زندگی می کردند جای سم اسب هایشان در این محل به جا مانده بود و به همین دلیل نام محل را کیاسم گذاشتند و بعد ها به مرور زمان نام ان به کیسم تغییر پیدا کرد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *