کلهرود- شاهین شهر و میمه – اصفهان

سایتها و وبلاگهای روستای کلهرود

شهرستان شاهین شهر و میمه – استان اصفهان

http://kalahrod.persianblog.ir/

غار کلهرود (Kalahrood) در حدود ۳۰ کیلومتری شمال مورچه خورت در جاده قدیم کاشان و در فاصله ۱۱۰ کیلومتری اصفهان قرار دارد.


این غار در میان دره کم عمق و در ارتفاع کوتاهی از سطح رودخانه و در نزدیکی روستایی با همین نام واقع شده ست. غار کلهرود یکی از غارهای غیر آهکی معروف استان اصفهان است که معروفیتش بیشتر به خاطر گلی بودن آن می باشد.

غار کلهرود به سوى جنوب دهان گشوده و از سطح دریا ۱۴۵۰ متر ارتفاع دارد. به نظر مى‏رسد غار در اثر نفوذ آب رودخانه در زمانى که بستر آن پنجاه متر بالاتر از مسیر امروزیش بود، زایش یافته باشد ورودى غار دالان‌مانند و داراى سقفى کوتاه است که حداکثر پهناى آن بیست متر و حداقل آن چهار متر مى‏باشد که با شیبى تند که در برخى از بخش‏ها حالت پرتگاه پیدا مى‏کند ادامه یافته و پس از طى حدود شصت متر به تالار کوچکى مى‏رسد. تالار کوچک بیضى شکل بوده و ابعادى حدوداً سى در چهل متر دارد و بلنداى آن به حدود شش متر مى‏رسد. تالار کوچک با دالانى کوتاه به تالارى بزرگ یا وسیع‏ترین فضاى غار متصل مى‏گردد. این تالار از تالار قبلى کمى بزرگ‏تر بوده و ابعادى در حدود ۳۰ متر در ۵۰ متر دارد. این تالار از پدیده‏هاى زیبا و کم‏نظیر این غار به حساب مى‏آید. سقف و دیوارهاى این بخش پوشیده ازغارسنگ‏هاى گل‏کلمى و کف آن پوشیده از چکیده‏هاى مخروطى دانه انگورى مى‏باشد حوضچه‏اى مملو از آب، زیبایى‏بخش این مکان است.

سمت راست این تالار بازدیدکنندگان را به انتهاى غار که فضایى گرد با سقفى کوتاه دارد مى‏برد. در مرکز این تالار میدانکى قرار دارد که وسعت آن حدود شصت متر مربع و در مرکز آن چاله‏اى کنده شده که گویا محل برافروختن آتش بوده است و نزدیک تنها چاه موجود در غار است، که دهانه آن حدود دو متر و ژرفایى حدود پنج متر دارد. این محل احتمالاً قرارگاه افرادى بوده که در کوتاه مدت در آن مسکن مى‏گرفته‏اند زیرا گذران زندگى در بلندمدت و افروختن آتش در اعماق غارها به علت دود حاصل از سوختن آتش امرى محال است. براى مطالعه زندگى انسان‏هاى غارنشین فقط باید بخش‏هاى ابتدایى غارها را مورد مطالعه قرار داد حتى اگر آثارى از این نوع زندگى در اعماق غارها یافت شود. از سمت راست این تالار دو دهلیز جدا مى‏شود که یکى به اعماق غار رفته و کور مى‏گردد و دهلیز آب‏رو است و دیگرى با شیبى تند و چاه مانند به سوى دهانه غار رفته و ورودى دوم یا چاه مانند غار را تشکیل مى‏دهد. مجموعه کلیه دهلیزهاى قابل عبور و تالارها و دالان‏هاى غار درازایى در حدود هزار و دویست متر دارد. ژرف‏ترین بخش غار انتهاى چاه و تالار بزرگ حدود هزار و چهارصد متر از سطح دریا ارتفاع دارد. ژرفاى دهانه غار تا پست‏ترین نقطه آن حدود پنجاه متر است

به فاصله دو ساعت از غار کلهرود و در سمت شمال غرب آن چاهى آهکى، اسید ساخته قرار دارد به نام چاه «وزمه» این چاه به وسیله {مشهدى رمضان}، مقنى روستا، مورد کاوش قرار گرفته است. چاه استوانه‏اى شکل بوده و قطرى برابر سه متر و ژرفایى برابر شانزده متر دارد و زیستگاه کبوتران است. براى یافتن دهانه آن باید از بلد محلى استفاده کرد. چکنده چندانى در غار وجود ندارد و بیشترین غارسنگ آن چکیدههایى مخروطى است که سطح آن‏ها همانند خوشه انگور است که مانند چکیده‏هاى تالار دوم غار «رودافشان» است

 

غار چاه وزمه (کلهرود)

این غار در نزدیکی آبادی کلهرود در ۳۰ کیلومتری شهر مورچه خورت اصفهان در میان دره کم عمقی در ارتفاع کوتاهی از سطح رودخانه جای دارد. غار از یک دهلیز اصلی تقریباً به طول ۱۰۰ متر که به تالار عظیمی به طول ۱۲۰ و عرض ۵۰ متر می رسد تشکیل شده است. یک شاخه باریک و ساده در انتهای غار قرار دارد که باید خزیده به درون آن رفت. این شعبه و تالار و دهلیز اصلی روی هم رفته به ۳۰۰۰ متر می رسد که تا قبل از کشف انتهای غار قوری قلعه طولانی ترین غار شناخته شده ایران به شمار می رفت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *