آب پرده – شیراز – فارس

سایتها و وبلاگهای روستای آب پرده

شهرستان شیراز – استان فارس 

http://www.abpardeh.blogfa.com

http://www.abpardeh.mihanblog.com/

http://ehhsas.blogfa.com/

روستای آبپرده در بخش مرکزی شهرستان شیراز ودهستان دراک و در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شیراز و در مجاورت روستاهای چشمه تلخ و توکل آباد از بخش دشمن زیاری و روستاهاهای قره چمن، کودیان، شول و کلستان قرار داشته و دارای حدود ۵۰۰۰هکتار وسعت و قدمتی طولانی با مردمانی مؤمن،زحمتکش و آرام و با آب و هوایی سرد و خنک ودارای محصولات متنوع و بسیار با کیفیت کشاورزی و تاریخی مشحون از اتحاد،همدلی ودفاع از آب و خاک میباشد.

آنطور که از گفته های بزرگان این خطه بر می آید قبل از شکل ظاهری اخیر این روستا،دو روستای دیگر وجود داشته که یکی این محل فعلی و یکی بالاتر  بنام چشمه صفا یا صفایجان بوده که هنوز آثاری از جمله آسیاب آبی آن بجای مانده است.البته در جایی دیگر یک تپه تاریخی دیگر وجود دارد که جزء آثار ملی به شماره۱۶۰۲۷  ثبت گردیده و حاکی از زندگی مردمانی در این محل بوده که با مشاهده نوع خاکسپاری و سنگ قبرها دین آنها زردشتی تشخیص داده شده است.

 اجداد مردمان فعلی این روستا ابتدا در محل چشمه صفا ساکن بوده اند و سپس با آمدن به محل فعلی و احداث ساختمانهایی بصورت قلعه با مصالح سنگ و گچ و چوب ،ساکن شده اند که بقایای اندکی از این قلعه ها هنوز باقیست. سپس با ایجاد امنیت اجتماعی بیشتر اقدام به ساختن ساختمانهای جدید به سبک امروزی نمودند.با قرائت تاریخ سنگ قبرها محل فعلی دارای قدمتی حدود ۱۳۰سال میباشد.

اکثر مردم این روستا قبل از انقلاب به شیراز مهاجرت نموده و در این شهر ساکن شده اند.

کار اصلی مردم روستا کشاورزی است که در گذشته با دامداری نیز همراه بوده است.اصلی ترین کشت آنها گندم می باشد و همچنین دارای محصولاتی از قبیل سیب وهلو و حبوباتی مثل لوبیا،عدس،ذرت ونخود  می باشد.آب کشاورزی توسط پنج رشته قنات و تلمبه های متعدد تامین می گردد.

امکانات این روستا شامل :آب لوله کشی،برق،مخابرات،خانه بهداشت،مدرسه ابتدائی و راهنمائی،مسجد و حسینیه میباشد .

این روستا پنج شهید بزرگوار را به اسلام و میهن بزرگمان تقدیم داشته است. و در کل مردمانی مذهبی و متعصب و دوستدار ائمه اطهار(علیهم السلام) به شمار می آیند

 

مومن خدایار استوار

یکی دیگر از شخصیتهای مهم آبپرده که دریایی از علم بود و هرگز ادعای دانایی نکرد و هیچ سؤالی از وی پرسیده نشد که نداند و بدور از هر گونه منیت و کبر و غرور با دانسته های خویش زندگی کرد ،مرحوم مؤمن خدایار استوار بود که تمام مردم آبپرده و آنهایی که علاقه ای به دین و معنویت و قرآن دارند ایشان را بزرگ میدانند و همیشه یاد ونام وی به نیکی ورد زبانهاست.

مردم آبپرده در مراسم تشییع پیکر و ختم این مرد بزرگ که در هوایی بارانی و بسیار سرد انجام شد واقعاّ عشق و علاقه خود را نشان دادند و این کار خود را ثواب بزرگ و وظیفه الهی میدانستند.

علاقه وی به دین و قرآن و مسجد و عبادت بر کسی پوشیده نیست .یکی از اهالی نقل میکرد که من خودم دیدم که ایشان در صبحگاه ودر هوای کاملا ًسرد و غیر قابل تحمل زمستانی یخ روی آب را شکست و با آب زیر آن وضو گرفت و به مسجد رفت.

مرگ ایشان نیز مصداق احادیثی شریف ازپیامبرمکرم اسلام (ص)بود که فرمودند : مرگ براى مؤمن ,همانند یک دسته گل خوشبوست.

ـ پـیـامـبـر خـدا(ص ) : عـلاقـه مـندترین شیعیانمان به ما, جان کندنش مانند نوشیدن آب خنک روحـبـخشى است که یکى از شمادر روز تابستان بنوشد و بقیه آن ها در بسترخود با خوشایندترین حالت مى میرند,حالتى که هر یک از شما آرزوى چنان مردنى را مى کند.
خداش با پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) و صالحین و شهدا همنشین فرماید.

 

معلم فقید

میخواهم از شخصیتی بنویسم که تمام مردم روستا بنوعی مرهون این شخصند ودر اکثر مواقع بخصوص درحالات روحانی زیارات و نمازهای خود بیاد ایشان هستند و برای علو درجات ایشان بدرگاه خداوند دعا میکنند.

آری سخن از معلم فقید و انسان بزرگ مرحوم علی منوچهری (رحمت الله علیه)میباشد.کسی که پرورش فکری و دینی اکثر مردم روستا را بعهده داشته و همه، حتی به اندازه کم، بدهکار ایشان میباشند.

دانش آموزان از روحیه والا و خستگی ناپذیرش درسها گرفته اند و اعتماد به نفس و بزرگمنشی او را سرلوحه زندگی خویش قرار داده اند.

ایشان سالهای سال در این روستا زحمت کشیدند و خیر آنرا توشه آخرت خویش ساختند ولی وظیفه ماست که یاد و خاطره آن فقید سعید را زنده نگهداریم و در هر حالتی برایش از خداوند طلب مغفرت و علو درجات و هم نشینی با اهل بیت (ع ) را داشته باشیم.

یاد ونام مرحوم علی منوچهری در اذهان مردم روستا جدا از نماز و قرآن نیست و حیف که از نغمه دلنشین تلاوتش محرومیم و ایکاش حتی صدایی ضبط شده از ایشان داشتیم.

مرحوم علی منوچهری ارتباطی صمیمی با تک تک دانش آموزان داشت و علاوه بر صوت خوش دارای خط زیبایی نیز بود .

نظرم را در باره تاثیرات اعمال و افکارش در زندگی شخصی خود بگویم که مطمئناً زندگی مرا بسوی معنویات و خداپرستی سوق داده است.من می دانم که همه با این نوشته های من موافقند غیر از کسانی که نیتشان معیوب است و یا غرضی در عمل  دارند.یاد و نامش تا ابد زنده و جاودان باد

محصولات کوهی آب پرده

روستای اب پرده درمحدوده رشته کوه های زاگرس قرارداردبه طوری که کوه های سر به فلک کشیده وسرسبز اطراف روستارااحاطه کرده است  این کوه ها دارای تنوع گیاهان خوراکی ودارویی می باشد از گیاهان خوارکی میتوان از کارده نام بردکه بااین گیاه اش کارده درست می کنند که دسر غذایی موردعلاقه بسیاری ازشیرازی ها میباشدهمچنین از دیگرگیاهان میتوان لپو سبزی خوش طعم که درون دمپخت میریزند وقارچ که همزمان باباران بهاری رویش میکندوریواس که گیاهی با ساقه های ترش مزه می باشدو درخت مجک (در زبان فارسی بخورک) که تقریبا تمام کوه های ابپرده راپوشیده است وگیاهان دارویی چای سفیدوابیشن را نام بردودراین کوه ها جانورانی مانند روباه خرگوش گرگ وپرندگانی مانند کبک به حیات ادامه می دهند

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    سلام واقعا ممنونیم ازتون هیچ وقت فکر نمیکردم اکه یه روز تو گوگل ابپرده رو SEARCH کنم ابپرده ی خودمون بیاد بالا 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *