روستای جید / نمین / اردبیل

سایتها و وبلاگهای روستای جید

شهرستان نمین – استان اردبیل

http://jeyyed.blogfa.com/

جیـــد:

جید به معنای نیکو زیباست براساس گفته افراد مسن روستا ونقل قول های گذشتگان،درزمان های دور،اطراف روستا پوشیده از درخت بوده است.از این رو به آن جید به معنی نیکو وزیبا نامگذاری کرده اند.در ضمن به گفته عدهای دیگر قبلا با تشدید می شود که درآن صورت به معنی گلزارمیباشد.این روستا بالغ بر ۲۳۲ خانوار دارد وجمیعت آن۱۰۱۵نفرمیباشد که۵۱۱مرد و۵۰۴زن میباشند و۶۴۹نفر ازتعداد کل جمیعت آن باسواد هستند.

موقیعت جغرافیایی:

روستایی از دهستان میناباد بخش عنبران در شهرستان نمین،استان اردبیل واقع است وطول جغرافیایی  29.48 وعرض جغرافیایی ۲۹.۳۸ وارتفاع متوسط ۱۶۶۰متر قرار دارد.مکانی تپه ای و سرد وخشک می باشد.این روستا در ۷کیلومتری شمال شهر نمین واقع شده است.این روستا از شمال به روستای کلش وازجنوب به شهر نمین محدود می شود.ازسمت شرق به روستای میزرانق واز سمت جنوب شرقی به دهستان میناباد واز سمت غرب به شهر عنبران منتهی می شود.

مذهب و زبان:

بیش از ۹۵%اهالی روستا اهل سنت(شافعی )به زبان تالشی  وبقیه  اهل تشیعه که به زبان ترکی تکلم میکنند. دو مذهب در این روستا بسیار با هم مهربانند ودربسیاری ازموارد با هم وصلت هم میکنند.

 امکانات:

خانه بهداشت،شورای ده،دوباب مسجد(مسجد جامع جید که توسط شیخ سید محمد نقشبندی عنبران ساخته شده است)ومسجدامیرالمومنین توسط ستار بیگ-آقا بیگ-کلبلای سفلی ساخته شده است.ده باب مغازه،مدرسه ابتدایی امامی(نام قبلی آن شیخ جید بغدادی ۱۳۵۰،سپاه دانش)ومدرسه راهنمایی شهید حیدری(که نام قبلی آن مطهری بوده است)دارای برق،تلفن،وپاسگاه نیروی انتظامی هم می باشد(اولین درجه دار این پاسگاه آقای بزرگمهر بوده که پاسگاه به نام ایشان نام گذاری شده است).مردم روستا از شرکت تعاونی روستایی عنبران بهره می گیرند.

طایفه ها:

کاکولی،رمضانی،رفیعلی،رجیلی،رستم،آقا،ملیک،بگ،امی وجنتعلی

کدخداها:

محمد قلی قلی زاده،حسین محمدی،عبدرالرحمن یعقوبی،مشهد قنی صالحی،حاجی عیسی صالحی،ایمان قلی زاده،محی الدین محمدی وحاجی اقا محمدی

منبع:ماهنامه تالش-پورنعمت

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  سلام.خسته نباشید.شماقراره کی به روز بشید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟*)*)*)*)
  من هم خدمتی یکی ازپسرای روستاتون هستم وچنوقته دنبالش هستم اما پیداش نمیکنم.شماره ای هم ازش ندارم اگه یه جوری شماره تماسی از اون به من بدید ممنون میشم.اسم هم خدمتیم سجاد عابدی جید هست و محل خدمتمون امامزاده هاشم بود.اسم پدرش رو نمیدونم.فقط میدونم۳برادرو۳خواهرهستن همین.بگید علیمردانی خودش میشناسه.اگه پیداش کردید بگیدباهمراهم حتماحتماحتماحتما تماس بگیره آخه اون شمارمو داره اما من ننننننننننننهههههههههههههههه.
  اگه خبری شد به ایمیلم جواب بدید لطفا.خواهشا……………. حتی اگه نشد شماره ایی بدید…..منتظرجواب هستم.
  r.alimardani70@yahoo.com
  باتشکر

 2. ناشناس گفت:

  براذر جعفر

 3. ناشناس گفت:

  این روستا ۴۰ درصئد تشیع و ۶۰ درصد تسنن دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *