سقزچی – نمین – اردبیل

سایتها و وبلاگهای روستای سقزچی

شهرستان نمین – استان اردبیل

http://abadaniroosta.blogfa.com/

موقعیت جغرافیایی روستای سقزچی

    روستای سقزچی در ۳۵ کیلومتری شهرستان اردبیل در منطقه ویلکیج جنوبی در مجاورت روستاهای حور، سوها و بریس قرار گرفته است و در یک منطقه کوهستانی با آب و هوایی سرد و معتدل قرار گرفته که از نظر موقعیت جغرافیایی ۲۸ درجه و۲۵ دقیقه طول شرقی و ۴۸ درجه و ۴۰ دقیقه عرض شمالی واقع شده  جنگل سقزچی دنباله جنگل‌های کوه‌های تالش است که در ارتفاع ۱۶۰۰-۱۴۰۰متر از سطح دریا واقع شده و بلندترین نقطه آن مربوط به کوه سنگر با ارتفاع ۲۱۲۰ متر است.

 

روستای سقزچی در لغت نامه دهخدا

سقزچی . [ س َق ْ ق ِ ] (اِخ ) دهی از بخش نمین شهرستان اردبیل دارای ۷۰۶ تن سکنه و آب آن از رودخانه سقزچی است . محصول آن غلات ، حبوبات و شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان قالی بافی است . راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۴).

 

آبشار بالا دهنز

    آبشار بالا دهنز در جنگل روستای سقزچی در میان درختان جنگلی با چشم اندازی زیبا قرار گرفته است این آبشار در بالا دست منطقه دیدنی سید خان کالاهی قرار گرفته است و دارای حوضچه ای است که در اثر فرسایش سنگ بستر بوجود آورده است ور فصول گرم برای آبتنی مناسب می باشد.

 

 

کوه سنگر

     کوه سنگر با ارتفاعی در حدود ۲۱۲۰ متر از سطح دریا مرتفع‌ترین کوه در منطقه ویلکیج است که در بالادست روستای حور و سقزچی قرار گرفته است. کوه سنگر از موقعیتی استثنایی در منطقه جنگل‌های فندقلو برخوردار می‌باشد چرا که انتهایی‌ترین و جنوبی‌ترین نقطه جنگل‌های فندق‌لو به شمار می‌رود و به لحاظ گردشگری و دامپروری دارای اهمیت ویژه‌ای است. موقعیت استثنایی و ارتفاع زیاد کوه سنگر باعث شده که قله آن بهترین نقطه برای احداث ایستگاه رادیو تلویزیونی باشد. در یک روز صاف و آفتابی از فراز قله این کوه می‌توان مناظرهای بی‌نظیری از کوه‌های تالش، صخره‌ها و دره‌های پوشیده از جنگل‌های استان گیلان و جنگل فندقلوی استان اردبیل، سد سقزچی اردبیل و دورنمائی از دریای خزر را مشاهده کرد. این منطقه شاید جزء نادر مناطقی در ایران باشد که بتوان بر فراز ابرها گردش کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *