روستای پرکلا / بهشهر / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای پرکلا

شهرستان بهشهر – استان مازندران

http://parkela.mihanblog.com/

chekelsar.blogfa.com/

روستای پرکلا از نظر موقعیت سیاسی در استان مازندران شهرستان بهشهر بخش یانسر و دهستان عشرستاق و  در جنوب شرقی شهرستان بهشهر قراردارد از نظر موقعیت ریاضی نیز در طول جغرافیایی ۴۲.۵۳ و عرض جغرافیایی ۳۲.۳۶ در ارتفاع ۱۰۴۰متر از سطح دریا قرار دارد.این روستا از نظر موقعیت مکانی از شمال به جنگل، از شرق به روستای سمچول،از جنوب به روستاهای باودین و محسن آباد و از شرق نیز به روستای غریب محله محدود می شود.این روستا از دو طریق به شهرستان بهشهر دسترسی دارد. یکی از طریق جاده پاسند که پس از گذشتن از روستاهای غریب محله، گالش محله، چالکده ،ولم و روبار به آن ختم می شود و دیگری از طریق جاده گلوگاه که آن هم پس از روستاهایی چون سمچول، پارچ، متکازین، بیشه بنه و شهرستان گلوگاه به بهشهر دسترسی دارد که بیشتر از جاده پاسند برای ارتباط استفاده می شود.
نام روستا قبلا پله کلا بوده که این نام از دو کلمه پله+کلا تشکیل شده است. کلا به معنی سرزمین و پله به معنی زمینی که به صورت تراس بندی و پله ای در آمده باشدور در مرور زمان به خاطر تلفظ به پره کلا و بعد به پرکلا تغییر نام داده است.دلیل دیگری نیز برای این نامگذاری وجود دارد و آن پرشدن منطقه از مهاجرین قزوین بوده است.

جمعیت روستای پرکلا در سال ۱۳۶۵ بالغ بر ۶۷۷ نفر بوده و درسال ۱۳۷۵ به۴۹۷ نفر رسیده است،نرخ رشد این دهه۳.۰۴- درصدبوده است، ازمهمترین عواملی که باعث رشدی منفی در این دهه شده است می توان به مهاجرت افراد به شهر جهت جست و جوی کارو همچنین مهاجرت خانواده ها به شهر جهت تحصیل فرزندان در مدارس نام برد. جمعیت روستا در سال ۱۳۸۵ به ۴۷۶ نفر رسیده است که نسبت به سال ۱۳۷۵ ، ۰.۸۹- درصد رشد منغی بوده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *