روستای کمیشان / نکا / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای کمیشان

شهرستان نکا – استان مازندران

www.komishan.com/

www.komishaniha.com/

drkmn.blogfa.com/ 

  بهشت طبرستان است اینجا                   کهن مهد دلیران است اینجا

حریم با صفای مهروان رود                     بیا جانا  کمیشان است اینجا

موقعیت روستا :

        در ۳۶ درجه و ۴۰ دقیقه شمالی و ۵۳ درجه و ۲۱ دقیقه شرقی از این کره خاکی روستائی قرار دارد که با توجه به شواهد و قرائن ریشه در بطن تاریخ دارد .

         وقتی از بالا به کمیشان نگاه کنی به دستی شبیه است که با انگشت اشاره جهت شمال را نشان می دهد و عجیب اینکه این جهت دقیقا جهت شمال جغرافیائی است.    

            روستای کمیشان در ۲۵ کیلومتری شرق ساری (مرکز استان مازندران ) ، ۵ کیلومتری شرق نکا و ۱۵ کیلومتری غرب  بهشهر ( اشرف البلاد ) در کنار جاده سراسری تهران – مشهد در بخش مرکزی از دهستان مهروان واقع و از شمال به روستای شورابسر ، از غرب به روستای گل خیل ، از شرق به روستای خانسر و از جنوب به سلسله کوههای البرز محدود می باشد .

      کمیشان طبق آخرین آمارگیری دارای ۱۷۰۰ نفر سکنه بوده که شغل اکثریت آنان کشاورزی می باشد و در کنار آن دامداری نیز رواج دارد . هر چند در سالهای اخیر و با توجه به واگذاری زمینهای کشاورزی منطقه جهت احداث مراکز صنعتی بسمت صنعتی شدن گام برداشته و این امر آینده ی زیست محیطی روستا را بشدت تهدید می کند .

 

تاریخچه :

    از پیشینه ی قدیم روستا اطلاعات جامع و کامل و موثقی در دست نیست  و هرچند تلاشهائی نیز در این زمینه صورت گرفته اما به دلایل مختلف نتایج قابل قبولی بهمراه نداشته ، اما آنچه که درباره تاریخچه این روستا می توان اشاره کرد اینست که :

           با توجه به شواهد و قرائن موجود و آثار باستانی که در مناطق مختلف جنگلی روستا موجود می باشد و با توجه به اکتشافاتی که در غار کمیشان صورت گرفته ، کمیشان پیشینه ای چند هزارساله دارد که در طی سیر تاریخی ، تغییرات چشمگیری بخود دیده است .

        وجود مناطق تاریخی و باستانی همچون – قلعه دوک ، دختر قلعه ، قناتهای قدیمی معروف به ۳۰چلو (۳۰ chelo) ، قبرستان گبریها ( gabriha)، غار کمیشان و … – بیانگر این قدمت تاریخی می باشد . ( برای دیدن تصاویر این مناطق به قسمت عکسها در همین مقاله مراجعه کنید )

      در لغتنامه دهخدا آمده :« کمیشان ، دهی است از دهستان قره طغان از بخش بهشهر شهرستان ساری که ۶۰۰ سکنه دارد »و در لغتنامه ویکیپدیا نیز به همچنین ، اما در مورد وجه تسمیه نام روستا هیچ سند معتبری یافت نمی شود .

           در پرس و جوهائی که انجام گرفته و نتایج حاصله از سخنان و خاطرات کهن سالان روستا ، روایات متعددی در این زمینه عنوان شده و هر یک نام روستا را با توجه به نوع موضوع به گونه ای عنوان کرده اند از قبیل : کومیشان ، کوی میشان ، کامشیان ، کام شاهان و … که توضیحات کاملتر در مورد علت این نامگذاریها را می توانید با مراجعه به سایت مطالعه فرمائید . اما هر چه بوده در حال حاظر کمیشان ، کمیشان است همین و بس .

        در اکثر ادارات و سایتها بعلت تشابه نزدیک نوشتاری ، آنرا با گمیشان (gomishan  ) یا همان گمیش تپه از استان گلستان اشتباه گرفته و مرتکب اشتباهات گفتاری و نوشتاری می شوند .   مستندی نیز به همین مضمون از سوی صدا و سیمای مازندران با عنوان « از کمیشان تا گمیشان ، دیار فراموش شده » تهیه شده بود که در سیمای استانی به نمایش در آمده بود …

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. ناشناس گفت:

  درود
  در بین وبلاگهای اعلام شده نام سایت کمیشان نیست .
  http://www.komishan.com
  و
  http://www.komishaniha.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *