چلمردی / نکا / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای چلمردی

شهرستان نکا – استان مازندران

http://www.chalmardi.blogfa.com/

golemaryamchalmardi.blogfa.com/

 روستای چلمردی در ۱۵ کیلومتری شهرستان نکا و در مسیر منطقه کوهستانی هزارجریب واقع شده است .

روستای چلمردی مرکز بخش هزارجریب بوده و از شمال به روستای درویشان و از طرف شرق به روستای خیر اباد(که قدیم بهش کِسبِنون گفته می شد)و از غرب به روستای کرداب واز جنوب به روستای کوهسارکنده منتهی می شود.

در جنوب روستا رودخانه واقع شده است که به نکا رود میریزد.همچنین کوهی در جنوب روستا واقع شده است که به(ٳستُمسَر)معروف شده است.

روستای چلمردی به دو بخش تشکیل شده بود در گذشته یک قسمت آن به کُلخِیل معروف بود که بخاطر زلزله ویران شد و مردم آنبه قسمت اصلی روستا مهاجرت کردند و امروزه هنوز به همان نام معرف میباشد. در گذشته نظام ارباب رعیتی بر روستا حاکم بود خانمها بر مردم حکومت میکردند

 و بیشتر زمینهای کشاورزی در دستانشان بود که به نودگان اربابها هنوز هم در این روستا بسرمیبرند.زبان اصلی مازندرانی می باشد

تعداد خانوار روستا که در سال ۸۵آخرین سرشماری انجام گرفت ۲۷۵ و تعداد جمعیت ۱۲۰۹که۵۹۰آن رامرد و۶۱۹ آن را زن تشکیل میدهد.

تاریخ مکتوب روستا:

آنطور که نقل شده استاز قدیم در زمان جنگ امام حسین(ع) ولشکریزید آن زمان عدهای از مردم کافرکلا برای کمک به یزیدبا اسبهای زین شده به سمت عراق راه می افتند و در بین راه به عدهای از اهالی فیروزکوه برخورد میکنند. چهل نفر از انها از رفتن به عراق سرباز میزنند و به روستای کافر کلا بر میگرندند و در بین روستا مورد تنبیه قرار میگیرند و بقیه لشکر هم زمانیکه به عراق میرسند میبینند که جنگ بین در لشگر حق و باطل شده است برمیگردند.

(ناگفته نماند این چیز تکمیلی در باره چگونگی اسم روستا نمی باشد بعضیها میگن چلمردی در چاله قرار داشت و چمشه های زیاد ی داشت ………..

دیگری ۴۰مرد از اقوام مختلف به روستا کوچ کردند که اسم روستا این شد)

قدمت روستا:

نگاهی به گذشته منطقه طبق حفاریهای انجام شده آثار باستانی بدست آمده قدمت این روستا به دورههای ماقبل اسلام و حتی اشکانیان میرسد.

تاسیسات و امکانات روستا:

خانه بهداشت در سال ۱۳۶۸ تاسیس شده است

مخابرات روستا در سال ۱۳۷۵تاسیس شده و حدود سال ۷۹تلفن به تمام خانه های روستا نصب شد و مخابرات چلمردی بعنوان مخابرات مرکزی بین روستاهای اطراف می باشد.

بخشداری یکی دیگر نهادها در سال ۱۳۷۲تاسیس شد و بعنوان بخش مرکزی هزارجیریب تمام روستاهای اطراف را زیر نظر دارد.

دکل همراه اول

دکل ایرانسل

چاه آب

 گاز رسانی

آسفالت کوچه ها و نام گذاری کوچه ها

پست بانک و باشگاه سر پو شیده

 

مردم روستای چلمردی مردمی زحمت کش میباشند شغل اصلی مردم کشاورزی میباشد و علاوه بر کشاورزی بیشتر جمعیت آن به کارهای خدماتی و سنتی مشغول میباشند.

واقع شدن روستا نزدیکی جنگل باعث شد مردم به کار جنگلداری نیز بپردازند نهالستان چلمردی یکی ازنهالستان بزرگ می باشد که توسط شرکت نکا چوب احداث شده.دامداری روستا در حد مصرفی خود میباشد.

محصولات کشاورزی عبارتند از توتون،برنج گندم لوبیاروغنی وگلزا.که مهترین آن توتون میباشد

مذهب روستا:

مذهب رسمی مردم اسلام و شیعه می باشد. از مراسمهای مهم تعزیه می باشد که از قدیم الایام بصورت سنتی به ارث مانده است در هر سال ۱۱محرم مراسم تعزیه برگزار میگردد و از اطراف به این مراسم پرشکوه می آیند.

فرهنگ:

از لحاظ تحصیلات بیشترین قشر جمعیت این روستا را جوانان تشکیل میدهند که اکثریت آنان دارای تحصیلات عالیه در مقاطع دکترا.فوق لیسانس ولیسانس و…میباشد دختران هم تا مقاطع لیسانس. این روستا دارای مدارس در مقاطع ابتدایی و راهنماییو دخترانه و پسرانه بصورت مجزا

 می باشد.

امام زاده:

۴ تا امام زاده در وستا واقع میباشد دختر مشهد.امام زاده طاهر .امام زاده جعفر.امام زاده سیده نیره

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. خ گفت:

    سلام
    ارتفاع روستا از سطح در یا بیشتر از ۱۵ متر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *