روستای سوته خیل / نکا / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای سوته خیل

شهرستان نکا – استان مازندران

http://balooei.blogfa.com/

  روستای سوته خیل لایی بخش هزار جریب دهستان زارم رود  .


تعداد خانوار  ۸۶  

تعداد کل جمعیت ۳۶۳ نفر   

فاصله تا شهر و مرکز بخش ۳۰ کیلو متر . 

 مهاجرت :
بررسی روند های مهاجرتی بسیار زیاد بوده و است.  علت آن گسترش ارتباط روستاییان با شهر ها و وارد شدن اقتصاد شهری به روستا ها ، روند های مهاجرتی نیز گسترش می یابد . ونبود شغل مناسب و امکانات اولیه زندگی حتی راه شوسه باعث مهاجرت شده است در کذشته روستاها محل تولید بوده اند اما امروزه مصرف کننده علت آن است به بخش تولید توجهی نشده وبه روش سنتی به کشاورزی و دامداری ادامه می دهند حتی در بخش دامداری نه تنها حمایت نمی شوند با گرفتن و سیم خاردار کشیدن جنگل باعث می شود که این تعدا اندک این شغل و روستا را رها کرده و به شغل های کاذب شهری دست فروشی و سیگارفروشی در حاشیه شهر روی آورند و برزندگی شهر نشینی ما افزوده شود .

ترکیب قومی :

جمعیت روستاهمه مسلمان دارای مذهب تشیع می باشند و همگی به زبان محلی مازندرانی تکلم می کنند .چندین طابفه با رسم رسومات مشترک با همدیگر زندگی می کنند

  بررسی وضع فعالیت شغلی روستا :

اصولا حیات اقتصادی بیشتر روستا های ایران بر پایه فعالیت های کشاورزی از قبیل زراعت و دامداری شکل گرفته است و با بخش های دیگر اقتصادی تکمیل می شود . در روستای سوته خیل نیز وضع بر همین منوال است . فعالیت کشاورزی سابقه دیرینه ای دارد و اساس اقتصاد روستا را شکل می دهد و مهم ترین منبع در آمد روستا را همین بخش تامین می کند . در بین فعالیت های کشاورزی در این روستا زراعت در د رجه اول اهمیت و دامداری در درجه بعد قرار می گیرند .

الف : مهم ترین محصولات زراعی عبارتند از : گندم ، جو ، دانه های روغنی

ب : دامداری عمدتا به صورت سنتی می باشد.     
 

  فعالیت های خدماتی :
 خدمات روستای سوته خیل در زمینه های ، آموزشی  دارای مدرسه ابتدایی، بهداشتی (خانه بهداست )، نانوایی ، ارتباطات و حمل و نقل و …. می باشد  همچنین روستا از دیگر خدمات دیگر نظیر آب لوله کشی سالم و بهداشتی ، برق و مخابرات بر خوردار می باشد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *