روستای التپه / بهشهر / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای التپه

شهرستان بهشهر – استان مازندران

altappeh.com

altapeh.blogfa.com

altappeh.blogfa.com/

altappeh.parsiblog.com/

altappehvillage.blogfa.com/

التپه نام سکونت گاهی در دامنه های شمالی رشته کوه های البرز یا به طور دقیق تر در پایه کوهای جهان مورا (پیش کوهای البرز) است .. این روستا با چشم انداز وسیع به سمت شمال مشرف بر جلگه سرسبز و حاصلخیز مازندران و دورتر از آن خلیج گرگان (خورد دریا) و شبه جزیره میانکاله و دریای خزر (گت دریا) , از سوی دیگر التپه با چشم اندازی به سمت جنوب به کوه های جهان مورا به درختان سر سبز و سر به فلک کشیده جنگل منتهی می گردد ..

موقعیت :

روستای التپه در تقسیمات شبکه بندی بین المللی در ۳۶ درجه و ۴۱ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۵۳ درجه و ۳۵ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد ..

موقعیت اداری و تقسیمات کشوری :

روستای التپه در استان مازندران – شهرستان بهشهر – بخش مرکزی – دهستان کوهستان قرار دارد .. البته این روستا تا سال ۱۳۷۹ در تحت پوشش دهستان پنجهزاره بحش گلوگاه قرار داشت و در ۱۲/۲/۱۳۷۹ بر طبق تصویب نامه هیات وزیران از دهستان پنجهزاره منتزع و به دهستان کوهستان بخش مرکزی شهرستان بهشهر ملحق گردید .. کد روستای التپه در تقسیمات سیاسی اداری کشور و مرکز آمار ایران با شماره ۰۱۷۴۵۵ شناخته میشود ..

موقعیت جغرافیایی :

روستای التپه در جنوب شرقی دریای خزر و جنوب غربی خلیج گرگان و در یک کیلومتری شهر بهشهر و جنوب بزرگراه ارتباطی بهشهر- گرگان قرار دارد ..

 حدود التپه :

آبادی التپه از غرب به رود خشکه دره و اراضی کشاورزی بهشهر و از جنوب به اراضی جنگلی شمال منطقه توریستی عباس آباد (گت او) و از شرق به رودخانه قیزمان دره (حاشیه یوسفی خط) و از شمال به ابتدای تقاطع شرقی  کمربندی بهشهر محدود است .. فاصله بین شمال تا جنوب ۱۸۰۰ متر و بین شرق و غرب حداکثر به ۶۰۰ متر میرسد ..

محدوده ی روستای التپه شامل مناطق مسکونی  و اراضی کشاورزی از شمال به روستای شاه کیله (امام ده) و خلیج گرگان و از شرق به روستای سارو و از جنوب به اراضی جنگلی عباس آباد و از غرب به بهشهر محدود می شود .. فاصله بین شمال تا جنوب آن۱۲ کیلومتر و بین شرق تا غرب ۲ کیلومتر است ..

ارتفاع التپه :

آبادی التپه بر روی تپه ای قرار گرفته که از سه سمت شمال و شرق و غرب دارای شیب می باشد .. شیب شمال به سمت جلگه و شیب های شرق و غرب به سمت رودخانه های مجاور منتهی می گردد .. حداقل ارتفاع آن در سمت شمال (حاشیه جاده تقاطع کمربندی) به ده متر می رسد و هر چه به سمت جنوب پیش می رویم به ارتفاع آن افزوده می شود بطوری که حداکثر ارتفاع آن ۱۴۵ متر (بعد از منبع آب) است ..  این آبادی دارای ۱۳۵ متر اختلاف ارتفاع در شمال و جنوب است .. متوسط شیب آن به ۵/۷ % و حداکثر شیب به ۱۸%  می رسد ..

ارتفاع التپه در حاشیه خلیج گرگان  27-  متر است که با حداکثر ارتفاع آن در جنوب که به ۱۴۵ متر می رسد دارای اختلاف ارتفاع ۱۷۲ متر است و شیب آن در جنوب (تقاطع کمربندی) زیاد و در شمال (تقاطع کنربندی) کم و آرام است و متوسط شیب آن به کمتر از یک درصد است ..

 محله های التپه :

 التپه در تقسیمات داخلی خود به محله های زیر تقسیم می شود  :

۱-   علی آباد : این محله که نوساز و جدید بوده در جنوب جاده سراسری و اطراف مرکز بهداشت و درمانی (درمانگاه) واقع شده است و شمال التپه قرار دارد ..

۲-   بادوسر : این محله در شمال شرقی التپه و شمال دبستان آیت الله مدرس واقع شده که از غرب به جاده اصلی التپه و از شرق به جاده کارخانه آرد (یوسفی خط) منتهی می گردد ..

۳-  پایین محله : این محله از خیابان دبستان آیت الله مدرس شروع و تا تکیه ادامه دارد ..

۴-   افتلت محله : این محله سکونت گاه مهاجرین روستای افتلت هزارجریب بوده و در شرق روستای التپه و شمال حمام عمومی و مجاور جاده کارخانه آرد قرار دارد ..

۵-   حسن جان محله : این محله در جنوب حمام عمومی و شرق جاده اصلی التپه و غرب جاده کارخانه آرد قرار دارد ..

۶-    کتول محله : این محله در غرب جاده اصلی التپه و جنوب تکیه قرار دارد ..

۷-    بالا محله : این محله در اطراف مسجد قرار دارد که امتداد شمالی آن بعد از پایان حسن جان محله و کتول محله قرار دارد ..

۸-   تپه : این محله در قسمت جنوب روستای التپه و شرق پاسگاه قرار دارد ..

۹-   ته لته : این محله در جنوب شرقی التپه در اطراف جاده کارخانه آرد و ما بین کارخانه آرد و مدرسه ولیعصر قرار دارد ..

۱۰-  ته چال : این محله در غرب پایین محله بعد از خانه بهداشت تا جاده عباس آباد را در بر دارد ..

منبع  : وبلاگ التپه – سرزمین سبز

تهیه کننده :علی اصغر ریاحی

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید ..
  خواهشمند است آدرس زیر با عنوان “التپه، سرزمین بیدهای مجنون” را بعنوان یکی از وبلاگ های فعال روستا معرفی نمایید.
  با تشکر از تلاش همیشگی ..

 2. ناشناس گفت:

  آدرس ویلاگ ” التپه، سرزمین بیدهای مجنون ”
  http://altappehvillage.blogfa.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *